۱۷ آذر ۱۳۹۴، ۲۲:۴۳
کد خبر: 81871548
T T
۰ نفر
وزیر مخابرات افغانستان بر گسترش همكاری های ارتباطی با ایران تاكید كرد

یزد - ایرنا - وزیر مخابرات و تكنولوژی ارتباطات افغانستان گفت: استان یزد از ظرفیت و توانمندی های مناسبی در حوزه ارتباطات و تكنولوژ ی های مرتبط با آن بهره مند است و در این بخش تبادل خوبی خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا،عبدالرزاق وحیدی كه روز سه شنبه در راس هیاتی تجاری به استان یزد سفر كرده، در جمع خبرنگاران گفت: هدف از سفر به ایران، توسعه روابط دو جانبه بین كشور ایران و افغانستان به ویژه استان یزد بود هر چند تاكنون قبل از من نیز وزرای پیشین مخابرات افغانستان به استان یزد سفر كرده‌اند، اما این سفر برای بسترسازی تكنولوژی ارتباطات در افغانستان با كمك متخصصان یزدی است .
وی ادامه داد: در افغانستان زمینه وسیعی برای مخابرات و ارتباطات بین كشورهای منطقه وجود دارد و شبكه نت‌ورك و فیبر نوری در افغانستان برای ما بسیار اهمیت دارد .
وزیر مخابرات و تكنولوژی ارتباطات افغانستان گفت:ایران و افغانستان دو كشور دوست، برادر، همزبان و هم‌دین هستند و می‌توانیم با برنامه‌ریزی و تعامل بیشتر ارتباط تجاری و كاری بسیار بیشتری را داشته باشیم
وحیدی با اشاره به بازدید از شركت شهید قندی یكی از تولید كنندگان فیبر نوری در كشور گفت: تیمی از متخصصان افغانستان را مكلف می‌كنیم تا با این شركت در تماس باشند و امیدواریم با این ارتباط بتوانیم تولید برخی از تجهیزات ارتباطات را در این كشور راه‌اندازی كنیم..
معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد نیز در این نشست گفت: پیشینه ارتباطات یزد و افغانستان به بسیار قبل بر می گردد و با توجه به زیرساخت‌های صنعتی و توان بالای صنعتی در استان، زمینه‌های خوبی برای همكاری با افغانستان وجود دارد.
سیدعلی عزالدینی اظهار داشت: قطعا می توانیم در بحث زیرساخت و فناوری اطلاعات، ارتباطات خود را با افغانستان گسترش دهیم و زمینه ها زیادی برای همكاری در این رابطه وجود دارد.
مدیرعامل شركت كارخانجات تولیدی شهید قندی یزد نیز در این نشست گفت: این واحد تولیدی در حوزه ارتباطات به یك برند بین‌المللی تبدیل شده و تولید كابل‌های مسی، فیبرنوری، كامپوندهای پلیمری، پنل‌های خورشیدی و خدمات فنی و مهندسی را انجام می‌دهد.
سیدجلال‌الدین رضوانی‌نژاد افزود:تاكنون 500 میلیون یورو صادرات از این واحد تولیدی انجام شده و در سال جاری نیز 20 میلیون یورو برای صادرات برنامه ریزی كرده ایم و پشتیبانی ما برای فروش داخلی نیز از 160 تا 180 میلیارد تومان پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: بالاترین ظرفیت تولید این كارخانه در زمینه تولید كابل‌های مسی است اما با توجه به تغییر تكنولوژی در ایران و دنیا ، عملا بازار كابل‌های مسی روبه افول گذاشته و فعالیت‌های این شركت به سمت تولید فیبرهای نوری حركت كرده و در حال حاضر نیز دو قرارداد بزرگ توسط شركت زیرساخت به این واحد تولیدی واگذار شده كه بر اساس آن باید 22 كیلومتر كابل فیبرنوری ظرف یك سال و نیم تولید شود.
مدیرعامل شركت كارخانجات تولیدی شهید قندی یزد گفت: درمورد تعامل با كشور افغانستان نیز این همكاری به هشت سال قبل باز می‌گردد و احداث 85 هزار شماره تلفن در این كشور با استفاده از تجهیزات این شركت، از جمله این ارتباطات است و ایجاد و توسعه یك مركز صنعتی در افغانستان با حمایت فنی این كارخانه می‌تواند اشتغال خوبی در افغانستان ایجاد كند .
شبك **7537/6197 **1917
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد