۱۷ آذر ۱۳۹۴، ۱۷:۴۷
کد خبر: 81871233
T T
۰ نفر
روسیه از حملات هوایی ائتلاف آمریكایی به غیرنظامیان و نیروهای سوری ابراز نگرانی كرد

مسكو - ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای از بمباران غیرنظامیان در سوریه و مواضع ارتش این كشور توسط هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری آمریكا ابراز نگرانی كرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: مسكو از اخبار حاكی از بمباران یك مركز ارتش سوریه در حومه شهر دیر الزور توسط هواپیماهای ائتلاف آمریكایی و نیز حمله هوایی هواپیماها به منطقه الخان در استان الحسكه كه بر اثر آن شمار زیادی از غیرنظامیان جان خود را از دست دادند، به شدت نگران شده است.
وزارت خارجه روسیه تصریح كرده است : این حوادث نشان می دهد كه اوضاع جبهه های مقابله با گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق متشنج می شود.
در این بیانیه آمده است: «عامل دیگر و بسیار جدی تشنج زایی در منطقه حضور غیرقانونی نیروهای تركیه در خاك عراق در نزدیكی شهر موصل است كه بدون درخواست مربوطه دولت قانونی عراق به این منطقه وارد شده اند. این گونه حضور نظامی را غیرقابل قبول می دانیم.»
در بیانیه وزارت خارجه روسیه، مساله اصلی در منطقه، نقض حاكمیت كشورها خوانده و گفته شده است: به اطلاع تمام بازیگران بین المللی می رسانیم مقابله موثر با تروریسم بین المللی فقط با هماهنگی با دولت هایی كه در قلمرو آنها تروریست ها فعالیت می كنند و بیشترین بار مبارزه با این گروه ها را برعهده دارند، امكانپذیر است.
هواپیماهای ائتلاف آمریكایی روز گذشته منطقه الخان در استان الحسكه را بمباران كردند كه بر اساس اطلاعات گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه دست كم 26 غیرنظامی سوری در جریان این حمله ددمنشانه جان خود را از دست دادند.
یكشنبه شب نیز چهار فروند هواپیمای ائتلاف به فرماندهی آمریكا، یكی از اردوگاه های ارتش سوریه را در منطقه دیرالزور با 9راكت هدف قرار دادند كه بر اثر آن سه نظامی كشته و 13 نفر دیگر زخمی شدند.
در همین حال، یك مقام نظامی آمریكا روز دوشنبه روسیه را مسئول این حمله هوایی به ارتش سوریه دانست و گفت، واشنگتن مطمئن است روسیه مسئول حمله به یك پایگاه نظامی سوریه در دیرالزور است.
بمب افكن های ائتلاف غربی - عربی موسوم به «ضد داعش» بویژه آمریكا در یك سال گذشته بارها مواضع ارتش سوریه و عراق و نیروهای مردمی ضد تروریستی این دو كشور را هدف بمباران های خود قرار داده اند و حتی هنگام ارسال هوایی كمك های امدادی و تسلیحات، بیشتر این محموله ها را در مناطق تحت تسلط داعش و دیگر گروه های تروریستی رها می كنند.
اردوگاه ضدسوری شامل آمریكا و متحدان غربی و عربی این كشور همراه تركیه با همكاری رژیم صهیونیستی از پنج سال پیش با بسیج گروه های تروریستی ضدسوری برای ضربه زدن به سوریه تلاش می كنند و این كشور را مورد حمله گسترده قرار داده اند.
اروپام*391**1572

سرخط اخبار جهان