۱۷ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۴۲
کد خبر: 81870987
T T
۰ نفر

ایجاد اشتغال با تقویت فرهنگ كار و مهارت آموزی

۱۷ آذر ۱۳۹۴، ۱۵:۴۲
کد خبر: 81870987
ایجاد اشتغال با تقویت فرهنگ كار و مهارت آموزی

تهران - ایرنا – معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با ارائه آماری از وضعیت اشتغال در كشور خواستار تقویت فرهنگ كار و مهارت آموزی شد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا كوروش پرند روز سه شنبه در مراسم رونمایی از استانداردهای آموزشی امر به معروف و نهی از منكر در سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور گفت: فارغ التحصیلان ما در فرهنگ كار دچار مشكل شده اند و به دنبال آن فرهنگ مهارت آموزی نیز با مشكلاتی روبروست.
وی با استناد به آمار جمعیت غیرفعال در كشور گفت: اگر بنا به شرایطی اتباع خارجی از كشور خارج شوند، در بعضی شغل ها نیروی كار ساده نخواهیم داشت. یعنی اگر یك میلیون افغان خارج شوند، ظرفیت های شغلی، خالی خواهد ماند و كمتر كسی حاضر است تن به كار دهد.
رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور همچنین خواستار اصلاح فرهنگ مدرك گرایی شد و گفت: در شورایعالی آموزش و پرورش گفتم تعداد دانش آموزان رشته های ریاضی و علوم انسانی رو به كاهش نهاده و از طرف دیگر داوطلبان تحصیل در رشته های تجربی افزایش یافته و باید مواظب چنین پدیده ای از نظر فرهنگی باشیم تا همه دانش آموزان فقط به دنبال رشته های پزشكی و درآمدهای بالا نباشند.
وی در ادامه از برخی آسیب های اجتماعی همچون حاشیه نشینی و سكونت گاه های غیررسمی سخن گفت و به معضلات اعتیاد مواد مخدر پرداخت.

* حوزه های آموزشی امر به معروف استاندارسازی شود
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: هفت هزار استاندارد آموزشی مربوط به شغل و شایستگی در حوزه صنعت، كشاورزی و خدمات وجود دارد و در حوزه امر به معروف و نهی از منكر می توانیم استانداردسازی كنیم تا مربیان بتوانند ضمن نیازسنجی و تربیت مربی اقدام كنند.

* حل مشكلات جامعه با امر به معروف
سید مهدی هاشمیان معاون وزارتخانه ها و سازمان های ستاد امر به معروف و نهی از منكر با استناد به آیه 110 سوره آل عمران گفت: امر به معروف و نهی از منكر مهمترین شاخص جامعه برتر است و امام باقر(ع) فرمود كه اگر جامعه به این شاخص توجه كند، بسیاری از معضلات در جامعه رخ نخواهد داد.
وی با اشاره به اصل هشتم قانون اساسی گفت: حضرت امام خمینی(ره) در كتاب ولایت فقیه تاكید كردند كه اگر مومنان بخواهند امر به معروف كنند، تشكیل حكومت برای آنان واجب می شود ولی در جامعه از این اصل غفلت شده و اگر چه بسیاری از اصول قانون اساسی اجرا شد ولی این اصل بعد از 36 سال در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
هاشمیان با خواندن حدیثی از امام رضا(ع) گفت: یكی از آسیب های اجتماعی مهم در دیدگاه امام هشتم واگذار كردن امر به معروف و نهی از منكر به دیگران است و به فرموده امام رضا(ع) اگر در جامعه چنین اتفاقی رخ دهد، به مثابه جنگ با خدا خواهد بود و به هر اندازه از این فریضه فاصله بگیریم، آمار مشكلات افزایش خواهد یافت.
وی مهمترین عامل در ایجاد معضلات اجتماعی را نداشتن ایمان در جامعه دانست و گفت: همانگونه كه رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جاری فرمود چهار عنصر نماز، زكات، امر به معروف و نهی از منكر در عرصه مسائل اجتماعی بسیار مهم است و امام رضا(ع) فرمود كه این آسیب جامعه را از پا درمی‌آورد.
معاون ستاد امر به معروف و نهی از منكر افزود: باید قبول كنیم كه تنبل شده ایم، چشم پوشی می كنیم و بی تفاوت هستیم ولی ما یاوران معروف تلاش می كنیم تا شاخص های اسلامی را در جامعه ترویج كنیم و آن را در نظام اداری ایجاد كنیم.

* نظام اداری برتر با ایجاد هسته های یاوران معروف
هاشمیان گفت: هسته های امر به معروف و نهی از منكر در وزارتخانه ها و ادارات تلاش می كنند تا به سمت نظام اداری برتر بروند و با مكانیزم های لازم، بی تفاوتی را در نظام اداری كنار بگذاریم.
وی مكانیزم های این ستاد را تشكیل شش هسته امر به معروف در هر وزارتخانه دانست و گفت: سه هسته 10 نفره از سوی وزارتخانه ها، 2 هسته از سوی بسیج و یك هسته نیز متشكل از فرهیختگان وزارتخانه ها به ستاد امر به معروف معرفی می شوند كه اعضای این هسته ها به عنوان پیشگامان اجرای امر به معروف و نهی از منكر بر اساس قانون امر به معروف عمل می كنند.
معاون ستاد امر به معروف ویژگی های قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر را برشمرد و گفت: با تصویب این قانون موازنه خوبی ایجاد شده است و هفته گذشته اولین جلسه این ستاد با حضور وزرا و 17 عضو تشكیل شد و 11 ماده از آئین نامه آن به تصویب رسیده و شرح وظایف و ساختار آن نیز به زودی تدوین خواهد شد.

* نقادی و نقدپذیری همان امر به معروف است
هاشمیان با اشاره به تاكید حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری برای نظارت، نقادی و نقدپذیری گفت: ما معتقدیم برای فعال شدن امر به معروف و نهی از منكر، مدیران در صف اول قرار دارند تا شنیدن نقدها به سمت یك نظام اداری سالم، پویا و شاداب برویم.
وی نقدپذیری مدیران و مسئولان را اولین قدم برای تقویت مدیریت دانست و گفت: امر به معروف و نهی از منكر آرمان امام حسین(ع) است و به خاطر آن به شهادت رسید.
حجت الاسلام محمدحسین توانایی مشاور دبیركل ستاد امر به معروف و نهی از منكر و رضا بازرگان مدیر كل فرهنگی و اجتماعی ستاد امر به معروف و نهی از منكر در این مراسم به ویژگی های آمران به معروف و ناهیان از منكر پرداختند و راه های موفقیت در اجرای این فریضه را برشمردند.
در ادامه این مراسم ضمن رونمایی از استانداردهای آموزشی فریضه امر به معروف و نهی از منكر، تفاهم نامه همكاری میان ستاد امر به معروف و نهی از منكر و سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور امضا شد تا ضمن توانمندسازی آمرین به معروف و ناهیان از منكر، برای هسته های این سازمان دوره های آموزشی و مهارتی برگزار شود.
در این مراسم بیش از 200 نفر از مسوولان هسته های یاوران معروف وزارتخانه ها، نهادها و دستگاه های اجرایی حضور داشتند.
فراهنگ**1003**1569
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد