۷ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۵۵
کد خبر: 81856833
T T
۰ نفر
در خواست بالگرد برای خاموش كردن آتش جنگل های نور مازندران

نوشهر - ایرنا - فرماندار نور مازندران با ابراز نگرانی از ادامه آتش سوزی در جنگل های منطقه 'واز' بخش چمستان این شهرستان، خواستار اعزام بالگرد شد.

هادی خنجری روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار كرد: این آتش سوزی از سه روز گذشته در جنگل های این منطقه رخ داده است و با این كه دیروز(جمعه) یك فروند بالگرد از استان البرز به محل وقوع آتش سوزی فرستاده شد، متاسفانه به علت نقص فنی نتوانست كاری انجام دهد.
وی افزود : هم اكنون تمام نیروهای حفاظتی، مردمی، نظامی و انتظامی به محل وقوع آتش سوزی در جنگل های این منطقه اعزام و مشغول خاموش كردن آتش هستند اما به علت صخره ای، شیب تند و ارتفاع حدود هزار و 500 متر عرصه ، امكان خاموش كردن آن با این نیروها به آسانی ممكن نیست.
فرماندار نور گفت : اگرچه اقداماتی از نخستین ساعت های امروز برای رفع نقص فنی این بالگرد صورت گرفته اما همچنان این نقص برطرف نشده و امكان استفاده از آن فراهم نیست.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری نور نیز پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود كه این بالگرد درمنطقه مستقر بوده و طبق گفته خلبان، استارت آن دچار نقص فنی شده است و برای تهیه این قطعه از روز گذشته تاكنون پی گیری فراوانی صورت گرفته است كه تا این لحظه نتیجه ای نداشته است.
مرتضی مهدیزاده برای خاموش كردن این آتش در جنگل های منطقه خواستار اقدام فوری مسئولان در جهت رفع نقص فنی بالگرد دراین شهرستان شد.
به گزارش ایرنا، تاكنون گستره ای بیش از 70 هكتار از عرصه های جنگلی این منطقه دچار آتش سوزی شده كه از این میان حدود 20 هكتار آن به طور كامل در آتش سوخته است.
حدود 240 هزار هكتار اراضی جنگلی و مرتعی زیر پوشش منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نور قرار دارد.
حدود 80 گونه ارزشمند و نادر درختی در جنگل های شمال كشور وجود دارد كه معروف ترین آنها راش، بلوط، توسكا، نارون، گیلاس وحشی، بارانك، سرخدار و نمدار است.
گستره جنگل های هیركانی با 1.9 میلیون هكتار وسعت از آستارا در شمال استان گیلان آغاز شده و تا گلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.
شهرستان نور در غرب مازندران واقع است.
7078/6079/1042
۰ نفر