قهرمانان قرآنی در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) معرفی می شوند

تهران - ایرنا - مدیر دارالقرآن امام علی(ع) گفت: همانگونه كه رهبر معظم انقلاب بر الگوپردازی از قهرمانان قرآنی تاكید دارند، مسابقات این دارالقرآن در راستای معرفی نخبه های قرآنی كشور برگزار می شود.

مرتضی نجفی قدسی روز دوشنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: نهمین دوره از مسابقات حفظ، قرائت و ترتیل دارالقرآن امام علی(ع) با حضور سه هزار و 300 شركت كننده از سراسر كشور برگزار می شود كه مسابقات بخش خواهران از صبح امروز آغاز شده و تا جمعه ادامه خواهد داشت.
وی افزود: مراسم اختتامیه نهمین دوره از مسابقات امام علی(ع) عصر جمعه با پیام تعدادی از مراجع عظام تقلید و معرفی نفرات برتر و با حضور جامعه قرآنی برگزار می شود.
این كارشناس قرآنی با مقایسه تعداد شركت كنندگان در دوره های مختلف این مسابقات گفت: در هشتمین دوره از مسابقات قرآن امام علی(ع) كه سال گذشته برگزار شد در حدود 2هزار و 400 داوطلب ثبت نام كردند ولی امسال شاهد افزایش 900 شركت كننده نسبت به سال قبل هستیم.
نجفی قدسی سطح این مسابقات را بالاترین سطح از نظر شركت كنندگان در مسابقات قرآنی دانست و گفت: در تمام مسابقات قرآنی كه از سوی مراكز قرآنی و موسسات فرهنگی برگزار می شود، تعدادی از برترین های قرآنی به سطوح بالاتر راه می یابند ولی در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) تمام شركت كنندگان امكان ارزیابی و راهیابی به نفرات برتر را دارند.
وی همچنین گفت: به عنوان نمونه در جشنواره ملی قرآن دانشجویان 400 داوطلب حضور پیدا می كنند كه شركت كنندگان از دانشگاه های دولتی، علمی كاربردی، آزاد اسلامی و غیرانتفاعی به رقابت می پردازند.
وی افزود: به طور معمول در مسابقات قرآن نفرات برتر به مراحل شهرستانی، استانی و سپس سراسری و كشوری راه می یابند در حالی كه رقابتی فشرده میان شركت كنندگان بوجود می آید و بسیاری از قاریان و حافظان كه از استعدادهای بالایی نیز برخوردار هستند از راهیابی به مراحل بالاتر بازمی مانند.
مدیر دارالقرآن امام علی(ع) اضافه كرد: مسابقات این دارالقرآن شرایط را برای همه علاقه مندان در سطح كشور فراهم می آورد و گاهی یك حافظ كل قرآن با صدها حافظ رقابت می كند و خوشبختانه 600 حافظ كل قرآن در این مسابقات حضور دارند كه جزو نخبه های كشور محسوب می شوند.
وی از برگزاری مسابقه برادران در روزهای ششم تا نهم بهمن خبر داد و گفت: با توجه به گستردگی شركت كنندگان مسابقات خواهران از امروز آغاز شده و در شش گروه طی پنج روز به رقابت می پردازند.
نجفی قدسی همچنین گفت: هیچ نوع تبلیغاتی برای ثبت نام این دوره از مسابقات در رسانه ها و مطبوعات و همچنین صدا و سیما صورت نگرفته و فقط پیامك هایی برای چهار هزار نفر از قاریان و حافظان برتر كه سال های قبل در مسابقات شركت كرده بودند، ارسال شده است و اگر تبلیغات رسانه ای صورت می گرفت، پیش بینی 20 هزار ثبت نامی داشتیم.
وی این مسابقات را فراملی دانست و گفت: بیش از 200 شركت كننده خارجی از كشورهای عراق، افغانستان و سایر كشورها ثبت نام كرده اند و برخی از طلاب جامعه المصطفی و دانشجویان خارجی از این مسابقات استقبال كردند.
مدیر دارالقرآن امام علی(ع) در ادامه به جزییات این مسابقات قرآنی اشاره كرد و گفت: این مسابقات با حضور هزار و 800 خواهر در شش رشته حفظ كل، حفظ 20 جزء، حفظ 10 جزء ، حفظ پنج جزء، قرائت و ترتیل‌خوانی قرآن در دو مقطع سنی زیر 16 سال و بالای 16 سال در مجموعه فرهنگی سرچشمه واقع در بهارستان، چهارراه سرچشمه، كوچه شهید صیرفی پور تا روز جمعه ادامه دارد.
وی افزود: با توجه به استقبال داوطلبان شهرستانی، روزهای اول این مسابقات به قاریان و حافظان تهرانی اختصاص دارد و از چهارشنبه تا جمعه ثبت نام كنندگان شهرستانی مسابقه خواهند داد.
نجفی قدسی همچنین گفت: دارالقرآن امام علی(ع) از موسسات وابسته به سازمان دارالقرآن الكریم است و این سازمان همكاری هایی برای بهتر برگزار شدن این مسابقات داشته است و مهدی قره شیخ لو رییس سازمان دارالقرآن الكریم كه یكی از قاریان بین المللی است به عنوان رییس هیات داوران مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) حضور دارد و محمد بادپا نیز مسوولیت كمیته فنی و داوری را به عهده دارد.
وی در ادامه از زهرا صریحی نژاد، غصون مسلمی، منصوره سرمدی، منصوره شیرازی، شبانی قهرودی و الهام منگلی به عنوان داوران نهمین دوره از مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در بخش حسن حفظ یاد كرد.
این كارشناس قرآنی افزود: در بخش صوت و لحن خواهران زهرا بهاری، زینب آقایی، ایمان صحاف، نجات صحاف، مزینی، پریسا مجرد، سمیه حاجعلی، سكینه جعفرزاده و شیما چنگی داوری خواهند كرد و در بخش تجوید نیز فهیمه اسماعیلی، معصومه عباسی نظری، مرجانه نیاورانی، اعظم الماسی و حسینی فر به داوری می پردازند.
وی همچنین از محبوبه كاتب، هاجر حیدری، ناهید گلفام، طاهره بابایی و فاطمه كریمی به عنوان داوران بخش وقف و ابتدا نام برد و گفت: جوایز نفرات اول تا سوم برخی از رشته ها به ترتیب از سه تا یك سكه بهار آزادی خواهد بود و تمام شركت كنندگان در این مسابقات درصورتی كه موفق به كسب حد نصاب امتیاز شوند، جوایزی از 100 تا 500 هزار تومان به آنان اهدا خواهد شد.
فراهنگ**1003**1569