۱۳ آبان ۱۳۹۴، ۱۵:۳۸
کد خبر: 81825525
T T
۰ نفر
دریچه های سد زاینده رود باز شد

اصفهان - ایرنا - معاون بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان از گشوده شدن دریچه های سد زاینده رود بمنظور كشت پاییزه كشاورزان شرق اصفهان در بعد از ظهر چهارشنبه خبرداد.

علی بصیرپور روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: دریچه های سد زاینده رود با هدف انجام كشت پاییزه برای كشاورزان شرق اصفهان گشوده شد.
وی ادامه داد: هم اكنون میزان آب خروجی از دریچه ها حدود 70 متر مكعب بر ثانیه است و حدود 32 متر مكعب آن برای كشاورزی شرق اصفهان منظور شده است.
معاون بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان اضافه كرد: آب به احتمال زیاد روز جمعه به اصفهان خواهد رسید و زاینده رود را از حالت خشكی خارج خواهد كرد.
بصیرپور تصریح كرد: ادامه جریان آب در زاینده رود تابع بارش های آینده است، اما احتمال جریان آب اندك برای خشك نشدن زاینده رود طی ماه های آینده دور از انتظار نیست.
وی افزود: به دلیل خشكی بستر رودخانه و نفوذپذیری آب، سرعت حركت این مایع حیاتی در بستر زاینده رود چندان زیاد نیست.
پارسال دریچه سد زاینده رود از 15 آبان تا نیمه آذر باز شد و آب در بخش شرقی رودخانه زاینده رود برای كشت پاییزه جریان یافت و از نیمه آذر تا سوم اسفند دوباره خروجی سد كاهش یافت.
سوم اسفند پارسال برای دومین بار در سال 93، دریچه های سد زاینده رود برای رهاسازی 65 متر مكعب آب در ثانیه جهت مصارف كشاورزی باز شد و این روند تا 20 اسفند ادامه داشت و در نوروز امسال نیز با وجود كاهش خروجی سد زاینده رود، جریان آب در رودخانه در محدوده شهر اصفهان ادامه یافت.
برای بار سوم نیز دریچه های سد زاینده رود از 17 فروردین امسال با هدف تامین آب مورد نیاز زمین های كشاورزی شرق اصفهان باز شد.
استاندار اصفهان پیش از این گفته بود: زاینده رود از نیمه آبان امسال باردیگر جاری می شود ولی جریان دائمی آن منوط به بارش های بیشتر و صرفه جویی در مصرف آب است.
به رغم خشكسالی، با تدابیر دولت تدبیر و امید و مدیریت خوب استان اصفهان، در فصل زراعی گذشته 60 درصد زمین های كشاورزی شهرستان اصفهان زیر كشت رفت و بیش از 128 هزارتن گندم در این شهرستان تولید شد.
ت/6020/ 2093