۲۲ شهریور ۱۳۹۴، ۱۴:۲۶
کد خبر: 81757970
T T
۰ نفر
ادعای جلیلی در كمیسیون برجام درباره تحریم ها و دسترسی های نظامی

تهران - ایرنا - سخنگوی كمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس گفت: به اعتقاد سعید جلیلی رییس تیم سابق مذاكره كننده ، برجام بیش از 50 منفذ و دریچه بازرسی و دسترسی بیگانگان و دشمنان ملت را بر روی حیطه های نظامی و حساس كشور گشوده است.

سید حسین نقوی حسینی در گزارش جلسه صبح یكشنبه كمیسیون ویژه بررسی برجام با حضور تیم سابق مذاكره كننده هسته ای گفت: جمع بندی جلیلی این بود كه ساختار تحریم ها حفظ شده وبسیاری از تحریم ها باقی مانده اند به طوری كه هیچ یك از تحریم های آمریكا لغو نمی شود، تحریم های هسته ای شورای امنیت از جمله تحریم های موشكی ، تسلیحاتی و اشاعه ای لغو نمی شود بلكه مطابق قطعنامه 2231 ، حداقل 5 تا 10 سال حفظ می شود.
نماینده ورامین به نقل از جلیلی افزود: ما در حالی از مذاكرات خارج شدیم كه به حفظ و استمرار ساختار و سازوكار تحریم داشتیم و طرف مقابل در حالی از مذاكرات خارج شد كه به بستن كلیه مسیر های ادعایی دستیابی ایران به سلاح اتمی اطمینان داشت.
سخنگوی كمیسیون برجام گفت: جلسه امروز كمیسیون با حضور سعید جلیلی، علی باقری و عباسی از تیم مذاكره ‌كننده سابق برگزار شد كه محور بحث امروز نیز بررسی برجام، قطعنامه و ضمائم آن از زاویه اقتصادی و وارسی «ساختار تحریم‌ها» در برجام، قطعنامه و ضمایم بود.
نقوی حسینی افزود: در ابتدای جلسه مطرح شد كه غیر از اعضای كمیسیون حضور همه نمایندگان مجلس در جلسات باعث افتخار كمیسیون است و طبق آیین‌نامه همه نمایندگان مجلس می‌توانند با حق اظهارنظر در جلسات كمیسیون شركت كنند.
وی ادامه داد: نكته دوم اینكه كمیسیون و اعضای آن با گرایشات مختلف در مقام داور است و می‌خواهد قضاوت كند لذا به هیچ عنوان جهت سیاسی ندارد بلكه سعی می‌ كند با استماع نظرات كارشناسان و متخصصان، به یك داوری دقیق در جهت مصالح كشور، منافع ملی و عزت نظام جمهوری اسلامی ایران برسد، همچنین در این جلسه مطرح شد كه همه دعوت‌ها در هیات رییسه كمیسیون تصویب شود و سپس دعوت صورت گیرد.
سخنگوی كمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس گفت: پس از بحث ‌های مقدماتی، سعید جلیلی صحبت‌های خود را شروع كرد. جلیلی گفت كه هدف از بحث‌های ما این بود كه داده‌ها و ستاده‌ها را بررسی و ارزیابی كنیم. یكی از مباحث هم تحریم‌ ها است كه مطابق فرمایشات اخیر رهبر معظم ، عمده‌ترین هدف مذاكرات لغو تحریم‌ها» است و الا مذاكره برای چه انجام شده است؟ رهبر معظم انقلاب فرمودند كه توقف تحریم نداریم، تعلیق نداریم، بلكه باید تحریم‌ها لغو شوند، آیا با بررسی برجام و قطعنامه چنین هدفی به دست می‌آید؟ پاسخ ما خیر است چون تحریم‌ها باقی می‌مانند.
نقوی حسینی اظهارداشت: جلیلی همچنین یادآور شد كه تحریم‌های مختلف در حوزه های مختلف از سوی مراجع مختلف تحریم‌ كننده باقی می ‌مانند، ما محدودیت‌های شدیدی را در فعالیت‌های هسته‌ای پذیرفته‌ایم از یكصد حق مسلم خود صرف نظر كرده‌ایم و بازرسی‌های غیرمتعارف را پذیرفته‌ایم. چه به دست ‌آورده‌ایم؟ چند اجازه محدود و مشروع در فعالیت‌های هسته‌ای.
وی ادامه داد: دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی عنوان كرد كه با توجه به برجام، طرف مقابل از دستیابی به اهداف خود اطمینان پیدا كرده است و از سوی دیگر همه مسیرهای تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریكا و شورای امنیت باز مانده است، بنابراین چارچوب تحریم‌ها حفظ شده است؛ در زمینه تحریم‌های اتحادیه اروپا ساختار تحریم‌ها حفظ شده، تحریم‌های ملی اعضای اتحادیه اروپا باقی مانده، اجرای تحریم‌ در برخی موارد به تدریج متوقف می ‌شود و تحریم‌های اقتصادی- مالی -هسته‌ای لغو نمی ‌شود.
سخنگوی كمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: جلیلی گفت كه چون زیرساخت‌های تحریم‌های اتحادیه اروپا فقط در برخی بندها تعلیق می‌شود و برخی بندها كه تا هشت سال دیگر تعلیق هم نمی‌ شود مثل تحریم سوئیفت، تحریم خدمات و سوخت‌رسانی، تحریم دارایی 224 شخص حقیقی و حقوقی مثل برخی دانشگاه‌ها، بانك ها، سازمان‌ها، شركت‌ها، نهادهای اقتصادی و گروه‌های صنعتی، تا هشت سال دیگر حتی تعلیق هم نمی‌شوند چه برسد به لغو، پس چه می‌شود، می‌گویند بعد از هشت سال باز هم آیین‌نامه اجرایی آن لغو می‌شود ولی خود تحریم‌ها بعد از هشت سال هم تعلیق می‌شود نه لغو.
نقوی حسینی افزود: جلیلی همچنین گفت كه تحریم‌ های سوئیفت از سوی اتحادیه اروپا تا هشت سال دیگر حتی تعلیق هم نمی‌شود، بنابراین خدمات اطلاع‌رسانی مالی و بانكی همچنان تحریم خواهد بود و تحریم خدمات و سوخت‌رسانی به كشتی‌ها و هواپیماهای باربری و تحریم فلزات از سوی اتحادیه اروپا مثل آلومینیوم، فولاد و گرانیت تا هشت سال بعد باقی می‌ماند.
وی ادامه داد: به گفته جلیل تحریم نرم افزار هم از سوی اتحادیه اروپا تا هشت سال دیگر باقی می‌ماند و بعد از هشت سال تازه تعلیق می‌شود، نرم‌افزارهای طراحی و برنامه‌ریزی گاز، نفت، مالی، صنعتی، دریانوردی، هوانوردی، ساخت و ساز، نظامی و هسته‌ای تا هشت سال دیگر تحریم خواهند بود و بعد از هشت سال هم تازه تعلیق می‌شود، تحریم تسلیحاتی هم كه تا هشت سال دیگر باقی می‌ماند.
سخنگوی كمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: جلیلی همچنین گفت كه اما وضعیت تحریم‌های آمریكا كه در ژنو ‌آمده بود لغو همه تحریم‌های هسته‌ای، شرایط بدتری دارد، ساختار تحریم‌های آمریكا حفظ می‌شود، كلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی هسته‌ای باقی می‌ماند، تحریم‌های اولیه هم حفظ می‌شود، همه تحریم‌های ایالتی حفظ می‌شود، برخی تحریم‌های اقتصادی، مالی، هسته‌ای ثانویه متوقف می‌شود، امكان بازگشت تحریم‌های متوقف‌شده هم حفظ و فقط وعده داده شده فرایند قانونی پیگیری خاتمه یا اصلاح قوانین به منظور خاتمه تحریم‌ها در صورت اقتضا صورت خواهد گرفت یعنی پیگیری در صورت اقتضا.
نقوی حسینی افزود: حتی در زمینه توقف موقت تحریم‌ های ثانویه هم موارد مهمی استثنا شده كه باز مهم است، در توقف موقت هم می‌بینید چقدر اما و اگر دارد، بنابراین اولا بخش عمده‌ای از تحریم‌های ثانویه حتی توقف موقت نمی‌شوند و آن بخشی هم كه توقف موقت دارند، با اما و اگرهای متعددی رو به روست.
سخنگوی كمیسیون برجام تصریح كرد: جلیلی گفت كه پس از تحریم‌های اولیه آمریكا كه برای همیشه باقی می‌ماند. تحریم‌های ثانویه هم در برخی موارد توقف موقت می‌شود كه همین توقف موقت هم شامل استثنائات زیادی می‌شود و تحریم‌ها ایالات هم كه باقی می‌ماند اما درباره تحریم‌های شورای امنیت باید بگویم كه تحریم‌های موشكی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای باقی می‌ماند و مابقی هم كه لغو می‌شود، برگشت‌پذیری باقی خواهد ماند و با اعتراض حتی یكی از اعضا امكان بازگشت دارد، بنابراین چگونه می‌توان گفت كه لغو شده است؟ اگر برگشت‌پذیر است پس تعلیق شده، لغو نشده است. بند 12 قطعنامه می‌گوید كه بازگشت‌پذیری تحت ماده 41 فصل هفتم منشور سازمان ملل هم صورت می‌گیرد یعنی همچنان تحت فصل هفتم باقی است.
وی خاطرنشان كرد: جلیلی گفت كه ساختار تحریم‌ها باقی می‌ماند، فشار باقی می‌ماند، ساز و كاری برای تضمین انجام تعهدات اروپا و آمریكا نیست، بازگشت به تحریم‌ها خیلی پرهزینه خواهد بود، امكان ادامه تحریم‌ها بدون اینكه برجام نقض شده باشد، وجود دارد.
نماینده ورامین در مجلس ادامه داد: پس از سخنان جلیلی، اعضای كمیسیون به طرح سؤالات، ابهامات و نقد و بررسی خود از مطالب جلیلی پرداختند، در ادامه بحث باقری گفت كه وقتی در توافقی ساز و كار رفع اختلاف پیش می‌آید، دو طرف نیاز به حفظ توافق دارند، هر دو طرف هم باید ضمانت‌های لازم را برای حفظ و پایداری طرف مقابل را در توافق داشته باشند.
وی در پایان خاطرنشان كرد: باقری عنوان كرد كه در توافق برجام، 1+5 هم خارج از توافق اهرم فشار خود را حفظ كرده و هم داخل توافق. توان هسته‌ای ( مانند 20 درصد، مواد غنی‌شده، فوردو، آب سنگین اراك و ...) را در برجام از دست دادیم، قطعنامه 2231 هم كه ظرفیت‌های نظامی ما را كنترل كرده است، در داخل برجام هم كه فقط بند 36 به آن پرداخته است ایران می‌تواند به اقدامات هسته‌ای خودش و این روند یعنی عدم حفظ توافق و برگشت به جای اول برگردد، بنابراین ادعا این است كه ساز و كار حل اختلاف یك خرافه است، همچنین در كمیسیون مشترك نیز تصمیمات با اجماع گرفته می‌شود ولی در مورد دسترسی‌ها، اجماع وجود ندارد یعنی این نظر ایران هم نیست ولی در مواردی كه نفع ایران مطرح می‌شود، باید اجماع وجود داشته باشد و حتی اگر یكی از كشورهای طرف مقابل مخالف باشد، ایران محكوم می‌شود.
سیام*9254**1553

سرخط اخبار سیاست خارجی