۲۱ شهریور ۱۳۹۴، ۹:۵۴
کد خبر: 81756205
T T
۰ نفر

آلبوم موسیقی « استاد شهریار» تولید شد

۲۱ شهریور ۱۳۹۴، ۹:۵۴
کد خبر: 81756205
آلبوم موسیقی « استاد شهریار» تولید شد

تبریز- ایرنا- آلبوم موسیقی « استاد شهریار» در آستانه روز شعر و ادب فارسی و برگزاری كنگره بین المللی بزرگداشت استاد شهریار، در واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان شرقی تولید شد.

مسوول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان شرقی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار كرد: آلبوم موسیقی استاد شهریار شامل شش قطعه به زبان فارسی و یك قطعه به زبان تركی آذری است.
محمدحسین بلاغی افزود: در تهیه و تولید آلبوم موسیقی 'استاد شهریار' جمعی از پیشكسوتان و هنرمندان عرصه موسیقی استان با حوزه هنری همكاری داشته اند.
وی ادامه داد: حضرت محمد(ص)، انتظار فرج، شب و علی، سلام ای شهیدان، امام خمینی (ره)، كاروان كربلا و الله وعده سی عناوین قطعات آلبوم مذكور است.
وی تشریح كرد: اشعار به كار رفته در این آلبوم از دیوان استاد شهریار برگزیده و تلاش شده است تا اثری فاخر و ماندگار به منظور الگوسازی در عرصه فرهنگ صوتی عرضه شود.
بلاغی با اشاره به اینكه قطعات این آلبوم توسط محمد ملكی اصل، آهنگسازی و تنظیم شده است، افزود: ضبط و میكس آلبوم موسیقی استاد شهریار توسط مهدی ناصری تهرانی صورت گرفته است.
وی گفت: آلبوم موسیقی استاد شهریار همزمان با برگزاری كنگره بین المللی استاد شهریار در تالار وحدت دانشگاه تبریز رونمایی خواهد شد.
كنگره بزرگداشت استاد شهریار روز چهارشنبه و پنجشنبه 25 و 26 شهریورماه با محوریت فرهنگ دینی و انقلابی در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار می شود.
27 شهریور ماه به مناسبت سالروز درگذشت استاد محمدحسین بهجت تبریز متخلص به شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی در تقویم ایران ثبت شده است.
محمدحسین بهجت تبریز متخلص به شهریار در سال 1285 شمسی در تبریز متولد شد و دوران كودكی را به علت شیوع بیماری در شهر در روستاهای قیش قورشاق و خشگناب بستان‌آباد سپری نمود.
شهریار در سال 1300 شمسی برای ادامه تحصیل از تبریز عازم تهران شد و در مدرسه دارالفنون مشغول فراگیری علم شد تا اینكه در رشته پزشكی ادامه تحصیل داد، اما پیش از گرفتن مدرك به دلایلی ترك تحصیل كرد.
شهریار اولین دفتر شعر خود را در سال 1310 شمسی منتشر كرد.
بسیاری از اشعار او به فارسی و زبان تركی آذربایجانی جزوآثار ماندگار این زبان‌هاست.
علاوه بر دیوان فارسی استاد شهریار، منظومه ' حیدر بابایه سلام ' كه در سال‌های 1329 تا 1332 سروده شد از مهم‌ترین آثار ادبی تركی آذربایجانی شناخته می‌ شود كه به بیش از 90 زبان در جهان ترجمه شده است.
شهریار در روزهای آخر عمر به دلیل بیماری در بیمارستان مهر تهران بستری شد و در صبحدم 27 شهریور سال 1367 به دیار باقی شتافت.
مقبرة الشعرای تبریز محل دفن این شاعر برجسته ایرانی است كه هم اكنون به زیارتگاه آحاد مردم ایران زمین و سایر كشورهای جهان تبدیل شده است.
از مهمترین و برجسته ترین اتفاقات زندگی این شاعر بزرگ كشورمان می توان به دیدار وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر به تبریز و در دوره ریاست جمهوری ایشان اشاره كرد.
3038/5181/1042
۰ نفر