۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۱:۵۲
کد خبر: 81730266
T T
۰ نفر
رونمایی از آثار تاریخی مرمت شده گیلان به مناسبت هفته دولت

رشت - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، در آستانه فرا رسیدن هفته دولت از رونمایی چند اثر تاریخی مرمت شده در این ایام خبرداد.

رضا علیزاده ، روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : مرمت مسجد حاج صمدخان ، حسینیه تكیه پرده سر لاهیجان و خانه عضدی سیاهكل از اقدامات فرهنگی ارزشمندی است كه با تلاش فراوان و تخصیص اعتبار از سوی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان انجام شده و بعنوان میراثی ماندگار برای آیندگان باقی خواهد ماند.
وی ، با تاكید بر لزوم حفظ آثار تاریخی گیلان ، این ابنیه را ریشه دار در فرهنگ و هویت مردمان این دیار عنوان و تصریح كرد : ساماندهی و تعمیر مورغانه پورد ، مسجد مستوفی و نیز بقعه نصیرعلی كیا كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند نیز از جمله اقداماتیست كه در آینه هفته دولت امسال متجلی می شوند.
وی، به جاده سازی و آسفالت منطقه نمونه گردشگری كیاكلایه در شهرستان لنگرود اشاره كرد و گفت : این پروژه زیرساختی در راستای افزایش شمار گردشگر و سرمایه گذار در منطقه اجرا شده است.
علیزاده ، همچنین گفت : افتتاح كارگاه های مرواربافی در آستانه اشرفیه ، سفال در شهرستانهای رشت و صومعه سرا و نیز مركز صنایع دستی در ماسوله با همكاری اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان و سرمایه گذاری بخش خصوصی در هفته دولت انجام خواهد شد.
وی ، قلعه رودخان را یكی از مهمترین سایت های تاریخی گیلان برشمرد و گفت : این قلعه یكی از شاخص ترین بناهای تاریخی استان گیلان محسوب می شود كه با توجه به موقعیت طبیعی و تاریخی تاكنون بیش از 5 / 81 میلیون نفر گردشگر از آن بازدید كرده اند .
علیزاده گفت : یكی از مهمترین دغدغه های اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اقدامات مرمتی قلعه رودخان است كه در سال جاری با تامین اعتبار یك هزار و 300 میلیون ریال برخی برج های این قلعه مرمت شد .
وی با تاكید بر موقعیت ویژه قلعه رودخان ، این سایت تاریخی ، طبیعی را یك پایگاه پژوهشی ملی دانست كه با توجه به اهمیت و شرایطی كه در حال حاضر برخوردار است در زمینه اعتبارات مرمتی و حفاظتی نیاز به حمایت ویژه ای دارد .
وی افزود : بنای قلعه رودخان مربوط به اوایل دوره اسلامی است ؛ كه در سال 1354 با شماره 1546در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و تنها یك جاذبه تاریخی نیست ، بلكه تلفیقی از جاذبه های طبیعی و اكوتوریستی را به خود اختصاص داده است.
مدیركل میراث فرهنگی گیلان همچنین ، از اتمام عملیات مرمت بقعه چهار پادشاهان شهرستان لاهیجان خبر داد.
علیزاده ، در تشریح این خبر مرمت بقاع متبركه و اماكن مذهبی را یك اولویت اساسی برای این اداره كل عنوان كرد و گفت : تعداد زیادی بقعه و اماكن مذهبی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده كه این تعداد نشان از پیشینه مذهبی مردمان این دیار است.
وی اظهاركرد : زندگی گیلانیان با امور معنوی و مذهبی گره خورده و تمامی بقاع متبركه و اماكن مذهبی از سوی آنان مورد احترام قرار می گیرد ؛ لذا این اعتقاد دینی ایجاب می نماید تا دستگاه های اجرایی متولی با مشاركت مردم نسبت به مرمت ابنیه مذهبی اهتمام ویژه داشته باشند.
وی گفت : با توجه به وضعیت سقف و دیواره های این بقعه ، با مشاركت و همكاری هیات امنا اقدامات مرمتی سقف ، سیم كشی و برخی دیواره ها با اعتباری بالغ بر 300 میلیون ریال در شرف اتمام است ، اما با این وجود وضعیت مرمت كل بنا نیاز به برنامه عملیاتی مجدد در صورت تامین اعتبار دارد.
بقعه چهار پادشاهان ، متعلق به اواخر دوره صفویه است ، بعنوان اولین اثر ثبتی گیلان با شماره ثبت 322 مورخ 2/8/1317 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و دارای ویژگی های منحصر بفرد معماری و دیوار نگاری های زیبا است.
علیزاده ، با مهم تلقی كردن نقش دیگر دستگاه های اجرایی و مردم در امر مرمت بیان كرد : میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند بار مسوولیت تمامی مجموعه های ذیربط را به عهده گیرد ، لذا اداره كل اوقاف و امور خیریه ، مدیریت امور مساجد ، هیات های امنا و مردم باید در حفظ ، مرمت و نگهداری بناهای تاریخی مذهبی سهم داشته باشند.
مدیركل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان همچنین از مرمت بقعه نصیرعلی كیا كویه شهرستان رودسر خبر داد.
علیزاده ، با اعلام مرمت دقیق و كارشناسی این بنا اظهار كرد : بقعه نصیرعلی كیا كه در اوایل صفویه بنا شده ، در سال 1377 با شماره 2046 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینكه بنای بقعه در سالهای گذشته به دلیل مرمت غیر كارشناسی و فقدان پایبندی به قواعد فنی دچار آسیب جدی و فرو ریختگی سقف بقعه شده ، گفت : خوشبختانه كارشناسان اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان با مطالعات دقیق و بكارگیری اقدامات موثر با اعتباری بالغ بر 600 میلیون ریال استحكام بخشی بدنه و جداره های بقعه را فراهم آورده اند.
وی ، شرایط كنونی بقعه مرمت شده نصیرعلی كیا را مطلوب ارزیابی كرد و افزود : تنگناها و محدودیت های مالی به هیچ وجه مانع اقدامات حفاظتی و مرمتی بناهای تاریخی استان نبوده و حیات و بقاء مجموعه بناهای ثبتی گیلان بعنوان یك هدف از سوی اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان دنبال می شود.
وی همچنین از ساماندهی و توسعه گردشگری آبشار دو دوزن شهرستان شفت خبر داد.
علیزاده شهرستان شفت را از جمله شهرستانهای با اهمیت برای گردشگری عنوان و اظهار داشت : شفت به دلیل داشتن بقاع متبرك امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق بعنوان قطب مذهبی غرب گیلان قلمداد می شود.
وی به زیبایی های كم نظیر این شهرستان در جذب گردشگر اشاره نمود و افزود : وجود جنگل ، آبگیر و آبشارهای زیبای شفت پتانسیل ویژه ای برای توسعه صنعت گردشگری در استان است كه با برنامه ریزی هدفمند به مرحله شكوفایی خواهد رسید.
علیزاده ، آبشار دودوزن خرمكش شفت را یك جاذبه بسیار مهم ارزیابی كرد و گفت : طی بازدیدی كه سال گذشته بهمراه فرماندار و نماینده مردم فومن ، شفت از این آبشار داشتیم ، ضرورت ساماندهی آن احساس شد و بر همین اساس با اعتباری به مبلغ 500 میلیون ریال فاز اول كه احداث راه پله و مسیر دسترسی به آبشار است ، اجرایی شده است.
وی تصریح كرد : برای ساماندهی و توسعه فضای آبشار دودوزن اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان برنامه های خوبی را تدوین نموده كه بزودی با تامین اعتبارات لازم پروژه مذكور به پایان می رسد.
علیزاده، همچنین از تعیین مسیرهای جدید گردشگری با همكاری فعالان بخش دولتی و خصوصی تشكل‌های صنفی گردشگری در این استان خبر داد.
وی به برنامه‌ریزی ویژه برای حضور گردشگران در ساحل دریای خزر اشاره كرد و افزود : تا پایان شهریور ماه امسال خدمات مطلوبی برای ارایه به گردشگران در نظر گرفته شده است.
علیزاده با بیان اینكه تلاش شده نیاز بخش خدمات اقامتی ، گردشگری و تفریحی مسافران به گیلان تامین شود ، تصریح كرد : دستگاه‌های اجرایی و تشكل‌های صنفی گردشگری برای ارائه خدمات مورد انتظار گردشگران تاكنون مشكلی نداشتند.
75 هتل ، 21 هتل آپارتمان ، 67 مجتمع گردشگری ، 45 مهمانپذیر ، 802 مسافر كاشانه ، 209 واحد پذیرایی بین راهی و سفره خانه سنتی و 52 دفتر خدمات مسافرتی در گیلان فعال هستند.
دوم تا هشتم شهریور ماه ایام گرامیداشت هفته دولت است.ك/3
1881/6070