۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۵۹
کد خبر: 81725877
T T
۰ نفر

كتیبه ساسانی قلعه سنگی سمیرم ناپدید شد

۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۵۹
کد خبر: 81725877
كتیبه ساسانی قلعه سنگی سمیرم ناپدید شد

اصفهان - ایرنا- كتیبه تاریخی قلعه سنگی سمیرم مربوط به دوره ساسانی كه در سالهای گذشته اطراف آن مورد تخریب قرار گرفته بود، ناپدید شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمیرم استان اصفهان روز چهارشنبه با تایید این خبر، به ایرنا گفت: مساحت این كتیبه با ارزش تاریخی یك متر مربع بود و سارقان به صورت كاملا حرفه ای و با استفاده از تجهیزات و امكانات، این اثر ملی را از كوه برش داده و دزدیده اند.
سجاد افشاری خاطر نشان كرد: پراكندگی آثار و ابنیه تاریخی و وسعت شهرستان سمیرم باعث شده این مناطق دور از چشم ماموران ما قرار گیرد و كمبود نیرو و امكانات حفاظتی، كار را برای دزدان آثار تاریخی راحت كرده است.
وی گفت: مراحل قضایی و پیگیری لازم برای دستگیری سارقان در دست اقدام است.
تابستان سال 85، فرماندار وقت سمیرم، خبرنگار ایرنا را با معاون سیاسی خود و یك مامور نیروی انتظامی به قلعه سنگی اعزام كرد تا از وضعیت آن محل گزارشی تهیه كنند.
آن زمان كه شهرستان سمیرم اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی نداشت، عكس و فیلمی از وضعیت قلعه سنگی تهیه شد كه مهمترین بخش آن گزارش تخریب اطراف كتیبه منتسب به زمان ساسانیان بود.
اكنون بعد از بعد از یك دهه دست اندازی غارتگران میراث فرهنگی، این كتیبه كه در ضلع شرقی قلعه سنگی و در ارتفاع زیاد قرار داشت به كلی به تاراج رفته است.
نوشته های روی این كتیبه با خطوط پهلوی ساسانی و عربی اوائل اسلام است.
دژ بهمن یا قلعه سنگی سمیرم در مرز جنوب شرقی استان اصفهان و فارس(آباده و اقلید) واقع شده و محل دیده بانی در مسیر رفت و آمد كاروان های این دو بخش مركزی ایران باستان بوده است.
این قلعه در 205 كیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده است.
گ/7147/ 6508
۰ نفر