۲۷ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۳۲
کد خبر: 81724484
T T
۰ نفر
وزیرخارجه ایتالیا: ایران می تواند تبدیل به بازیگری موثرتر شود

رم - ایرنا - وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به 'توافق هسته ای' میان ایران و قدرت های جهانی اظهار داشت: ایران می تواند تبدیل به بازیگری موثرتر شود.

به گزارش ایرنا ، 'پائولو جنتیلونی' وزیر خارجه ایتالیا در بخشی از مصاحبه با روزنامه 'لاستمپا'، در پاسخ به این سوال كه 'آیا پس از گذشت 70 سال از واقعه هیروشیما می توان به توافق هسته ای با ایران اعتماد كرد؟' گفت: تاریخ این اجازه را می دهد تا امیدوار باشیم كه كشوری مانند ایران بتواند تبدیل به بازیگری موثرتر شود. توافق هسته ای نیز به این سو فشار می آورد.
وزیر خارجه ایتالیا همچنین در پاسخ به این سوال كه 'آیا مداخله در سوریه یك اشتباه بود؟' گفت: ایتالیا سهم خود را ایفا كرد. دوسال پیش نخستین كشوری بودیم كه سعی بر دلسرد كردن وسوسه حل بحران سوریه از طریق چند مورد بمباران علیه اسد، داشت. فكر می كنم كه امروز این موضع بویژه پس از توافق هسته ای با ایران مشترك تر شده باشد. ما شاهد نزدیكی میان آن هایی كه قصد بمباران بشار اسد قبل از گفت و گو و آنهایی كه قصد دفاع از آن را داشتند، هستیم. كارها به جلو می روند و دیپلماسی در این جهان بدون ابرقدرت ها مشقت می كشد.
وی در پاسخ به این سوال كه 'آیا انتقال قدرت پس از دوران معمر قذافی در لیبی با شكست مواجه شده است؟' گفت: نباید امید به پیدا كردن اساس برای بازسازی یك لیبی متحد و باثبات تر را از دست بدهیم. بصدا درآوردن طبل ها بدون این پایه و اساس بی فایده است. باید برروی برنامه مذاكرات پافشاری كنیم. گفت وگوها از چهارشنبه در مراكش ازسرگرفته می شود. زمان بسیار مهم است و نامحدود نیست، بویژه امروز كه حضور داعش در سیرت باعث ایجاد نگرانی شده است. یا باید در عرض چند هفته این مساله را به اتمام رساند و یا یك سومالی دیگر در دو قدمی سواحل ایتالیا ایجاد خواهد شد و ما می بایست به روش متفاوتی واكنش نشان دهیم. مثلا موضوع لیبی را وارد دستور كار ائتلاف بین المللی ضد داعش قرار داد با علم بر اینكه این مربوط به ثبات كشور نیست بلكه جهت محدود سازی تروریسم است.
وی در پاسخ به این سوال كه 'آیا مداخله علیه لیبی در سال 2011 یك اشتباه بود؟' گفت: بی تردید اشتباه در این بود كه به همراه مداخله در لیبی، طرحی برای مدیریت پس از آن وجود نداشت. ایتالیا در این مورد می توانست اظهار نظر كند اما متاسفانه دولت وقت در ضعیف ترین مرحله تاریخ خود قرار داشت و به آن ائتلاف اضافه شدیم امروز هر مداخله جدید باید در چارچوب یك روند صلح كه لیبیایی ها موافق آن باشند، قرار داده شود. ایتالیا تنها با این شرط كمك می كند.
وی درباره خطر وجود جنگ سرد جدید با پوتین، گفت: این می تواند یك مصیبت مطلق باشد. امیدوارم كه از سوی روسیه اقداماتی نشود كه یك چنین اقدامی را توجیه سازد. یادآور می شوم كه امروز اكثریت در جامعه بین المللی موافق خط مشی دوگانه تحریم و گفت وگو هستند. خطراتی وجود دارد اما اوضاع را باید زیر نظر داشت زیرا آتش بس بسیارشكننده است. من تنها نگران تشدید آن نیستم بلكه نگران صحنه های بحران اوكراین هستم كه روسیه می تواند از آن سوء استفاده كند. ایتالیا سرسختانه به دنبال راه گفت وگو است.
وی در بخش دیگری به نقش آمریكا به عنوان پلیس جهان اشاره كرد و اظهار داشت: من نه با آنهایی كه از آمریكا به عنوان پلیس جهان انتقاد می كردند و نه با آنهایی كه امروز پشیمان هستند، موافق نیستم. اوباما گفته بود كه از عراق و افغانستان عقب نشینی می كند و این كار را كرد. او گفته بود كه با آسیا بدون فراموش كردن خاورمیانه كار می كند و آن كار را كرد. او به وعده های خود عمل و دستانش را به سوی كوبا و ایران دراز كرد. من به بسیاری از منتقدان اوباما می گویم كه از 10 تا 15 سال صبر كنند و بعدا قضاوت كنند.
اروپام*461**1485**1572