۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۲۳
کد خبر: 81709171
T T
۰ نفر
كاوش تپه یكهزار و 500 ساله قبل از میلاد در استان قم آغاز شد

قم - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از آغاز كاوش تپه صرم مربوط به عصر آهن در بخش كهك میان روستاهای صرم و خورآباد استان قم خبر داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، عمار كاوسی روز چهارشنبه در گفت و گویی با اشاره به اینكه این ششمین فصل از كاوش های این تپه تاریخی است گفت: نخستین كاوش مربوط به سال 1380 است و تا كنون چندین دوره كاوش جهت تكمیل اطلاعات در خصوص شیوه های تدفین، گونه های مختلف گورها، ارتباط و تداوم سنت های عصر آهن و شناخت اعتقادات مردم دوره عصر صورت گرفته است و در حال حاضر ادامه دارد.
وی افزود: تپه صرم دارای گورستانی از عصر آهن با سفال های خاكستری رنگ و اشیاء مفرغی و گاه آهنی است، این عصر به دوره زمانی اطلاق می شود كه بشر آهن را كشف و از آن استقاده كرد كه از لحاظ باستان شناسی و گاهنگاری همزمان با ورود اقوام آریایی به فلات ایران می باشد.
كاوسی ادامه داد: اقوام آریایی ها آداب و سنتی جدید و مختلف از آداب محلی به همراه خود آوردند كه از جمله این اختلافات در گورستان های این دوره مشهود است كه خارج از مناطق مسكونی قرار داشته است.
وی با اشاره به تدفین های متعدد در گورستان صرم اظهار داشت: در این گورستان تدفین های متعددی به دست آمده است كه طبق سنت زمان خویش و بنا به اعتقاد زندگی پس از مرگ، اشیا و هدایایی را به همراه فرد متوفی قرار می دادند.
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم افزود: این هدایا و میزان آن تا حدودی به وضعیت اقتصادی و جنسیت فرد متوفی بر می گردد كه كاوش ها به جمع آوری اطلاعات مختلف از نوع وضعیت اجتماعی و باورهای این دوران كمك شایانی می كند.
كاوسی با بیان اینكه تپه صرم می تواند یكی از سایت موزه های مهم و جذاب منطقه مركزی ایران شود گفت: این گورستان در صورت تخصیص اعتبار با توجه به قرار گیری آن در نواحی ییلاقی و گردشگری استان می تواند جز جاذبه های تاریخی و گردشگری مورد توجه گردشگران و تاریخ دوستان قرار گیرد.
وی افزود: تپه تاریخی صرم در سال 1378 با شماره ثبت 2344 به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده كه در حال حاضر یگان پاسداران اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از این تپه باستانی محافظت می كند.
روستای صرم از توابع بخش كهك قم به شمار می آید. بخش كهك در فاصله 30 كیلومتری از مركز شهر قم قرار دارد. ك/1
8138 / 1175/1772
۰ نفر