۱۲ مرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۵۶
کد خبر: 81705762
T T
۰ نفر

سیدحسن خمینی: دولت به معیشت معلمان كمك كند

۱۲ مرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۵۶
کد خبر: 81705762
سیدحسن خمینی: دولت به معیشت معلمان كمك كند

تهران - ایرنا - یادگار امام (ره) گفت: یكی از اموری كه دولت حتما باید كمك كند و واقعا در این حوزه نباید هیچ اجحافی صورت گیرد موضوع معیشت معلمان است، زیرا واقعا معلمی كه از حیث معیشتی دچار مشكل باشد توان تعلیم و تربیت در یك فضای سالم را ندارد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا ، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با مدیران و رؤسای آموزش و پرورش سراسر كشور در حرم امام خمینی با اشاره به اهمیت پرسشگری در محیط علمی از نگاه امام راحل، اظهار كرد: یكی از اموری كه در درس فقه و اصول امام همه شاگردان ایشان بر آن متفق القول هستند این است كه وقتی صحبتهای امام طولانی می شد و كسی سخن نمی گفت، ایشان می گفتند مگر اینجا مجلس وعظ است؟ اینجا درس است؛ چرا كسی اشكال نمی كند و حرف نمی زند؟
وی افزود: احتمالا امام این خصلت را از استاد بزرگوارشان آیت الله العظمی شیخ عبدالكریم حائری یزدی گرفته اند، زیرا مشهور است كه می گویند یكی از شاگردان مرحوم حائری درس ایشان را تقریر كرده و خدمتشان برده بود؛ آیت الله حائری به او گفته خیلی خوب نوشته ای، اما آیا هیچ نكته ای به ذهن خودت نرسید كه در جایی اشكال، ان قلت یا حاشیه ای را مطرح كنی؟
وی گفت : دانش آموز، دانشجو و طلبه باید از استاد خود در مرحله اول آزاد اندیشی را فرا گیرد؛ زیرا درسی كه در آن آزاد اندیشی، توانمندی طرح سؤال و پرسشگری وجود نداشته باشد، درس نیست، بلكه صرفا حفظ كردن مطالب است.
حجت الاسلام سید حسن خمینی تأكید كرد: در حوزه علوم امر مقدس وجود ندارد و ما باید با سؤال و پیگیری مجدانه هم طلبه، هم دانشجو و خصوصا دانش آموز -كه اصول اساسی را در آن دوران فرا می گیرد- را به گونه ای تربیت كنیم كه بتواند در مسیر خود پرسشگری كند، لذا فضای آموزش و پرورش و خصوصا فضای كلاس های درس باید آمیخته به شجاعت باشد.
یادگار امام یادآور شد: یكی از بزرگترین درس هایی كه در دوره دبیرستان فرا گرفتم بُعد شجاعت و اجازه شجاعتی بود كه بعضی معلم ها به دانش آموز می دادند؛ دانش آموز حتی اگر در موضوعی فكر می كند به درستی و بر خلاف نظم مقرر شده می اندیشد باید بتواند كار خود را در چارچوب ضوابط پیش ببرد، این امر البته مقدماتی لازم دارد و اولین مقدمه آن است كه شجاعت در میان معلمان بیش از همه وجود داشته باشد.
سید حسن خمینی تصریح كرد: از نقاط مثبت آموزش و پرورش ما در طول تاریخ شجاعت معلمان در مقابل دستگاه مدیریتی بوده است، زیرا شاید در قیاس با سایر نهادهای دولتی معلم ها از استغناء و شجاعت بیشتری در بیان عقاید و بیان مطالبی كه صحیح می پندازند، برخوردار بوده اند.
وی با ارزشمند خواندن روحیه شجاعت در معلمان گفت: اگر فضای مدیریتی آموزش و پرورش این روحیه را بارور كند تا معلمان بتوانند شجاعانه آنچه در حوزه اداری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می اندیشند را بیان كنند، آنگاه یك معلم شجاع توان تربیت نسل شجاع را دارد؛ نسلی كه وقتی شجاع باشد در مقابل استكبار، استعمار و استحمار می ایستد و اتكاء امام بزرگوار ما نیز به همین عامل بود.
یادگار امام افزود: امام عزیز و بزرگوار ما یك معلم شجاع بود كه توانست نسلی را شجاع پرورش دهد و با اتكاء به شجاعت آن نسل تصمیم بگیرد. امام شجاعت ایستادگی مقابل شاه، استبداد، استعمار و آمریكا، صدام و شجاعت ایستادگی مقابل حرف متحجرین را داشت؛ بعضی از ما شجاعت ایستادن مقابل خارجی را داریم اما ممكن است در مقابل تخلف دوستانمان آن شجاعت را نداشته باشیم.
وی اظهار داشت: امام یك معلم شجاع بود كه نسلی را شجاع پرورش داد، بارور كرد و با اتكاء به شجاعت آنان توانست مقابل سلطه داخلی و خارجی بایستد. لذا در فضای آموزش و پرورش، مدیریت این مجموعه از حیث اخلاقی و دینی موظف است این شجاعت را میان معلمان نهادینه كند؛ این ویژگی پیش از این هم میان معلمان بوده است و باید آن را پاس داشت و خود معلمان هم نسبت به این مسأله مسئولیت دارند.
فراهنگ **9022**1601**
۰ نفر