۹ مرداد ۱۳۹۴، ۱۳:۵۵
کد خبر: 81701976
T T
۰ نفر
تعداد دیابتی ها در ایران تا 15 سال آتی به 9 میلیون نفر می رسد

تهران - ایرنا - فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: بررسی های صورت گرفته درمورد شیوع دیابت نشانگر آن است كه تا 15 سال آینده، تعداد مبتلایان به دیابت در كشور از چهار به 9 میلیون نفر افزایش یافته و ایران به دومین كشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر شمار دیابتی ها تبدیل می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علیرضا استقامتی روز جمعه در دومین همایش بین المللی «دیابت و میزان شیوع آن در ایران» در هتل آزادی تهران افزود: از حدود 400 میلیون دیابتی در جهان، بیشترین آمار مربوط به جنوب شرقی آسیا (چین و هند) است، ضمن اینكه درصد مبتلایان به دیابت در منطقه خلیج فارس نیز بسیار بالا است.

وی با اشاره به روند افزایشی جمعیت مبتلا به دیابت در جهان گفت: افزایش آمار دیابتی ها علاوه بر كشورهایی مانند چین كه طی دهه های اخیر سه برابر شده، در كشورهای پیشرفته نیز رو به افزایش است، بطوریكه طی سال های 1995 تا 2005 میلادی، تعداد افراد دیابتی در كانادا 70 درصد رشد داشته است.

استقامتی، دیابت را یكی از بیمارهای پرهزینه دانست و افزود: طبق بررسی های انجام شده در ایران در 10 سال قبل، حدود 10 درصد هزینه های بهداشت و درمان كشور مربوط به دیابت بود، ضمن اینكه باید هزینه های غیرمستقیم را هم به آن افزود.

وی با بیان اینكه چاقی و مصرف كالری بیش از حد به شیوع دیابت دامن می زند، گفت: طی 15 سال اخیر شمار افراد چاق از 13 درصد به 32 درصد رسیده كه این مساله سبب می شوند آمار افراد مبتلا به دیابت نیز افزایش یابد.

فوق تخصص غدد و متابولیسم به بررسی های انجام شده طی سال های اخیر در ایران در زمینه دیابت و چاقی اشاره كرد و گفت: در مطالعات انجام شده توسط دانشگاه های علوم پزشكی كشور در سال 2005 میلادی كه شامل جمعیت 25 تا 64 ساله بود، حدود 7.7 درصد جمعیت(دو میلیون نفر) به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا بودند.

وی افزود: در سال 2007 میلادی نیز مطالعات دیگری كه توسط دانشگاه های علوم پزشكی و در سنین 15 تا 65 سال صورت گرفت، 8.7 درصد جمعیت به دیابت مبتلا بودند، 26.6 درصد فشار خون و حدود 54 درصد نیز افراد چاق داشتند.

استقامتی ادامه داد: همچنین در بررسی های انجام شده در سال 2011 میلادی كه در گروه سنی 25 تا 70 ساله انجام شد، حدود 11.5 درصد آنها مبتلا به دیابت نوع 2 بودند كه بطور عمده مربوط به بانوان و جمعیت شهرنشین بود.

این مدرس دانشگاه، افزایش آگاهی مردم را در جلوگیری از ابتلا به دیابت بسیار مهم خواند و تصریح كرد: در مطالعه اول كه سال 2005 میلادی انجام شد، نیمی از افراد از بیماری خود اطلاع نداشتند، اما در مطالعه سال 2011 میلادی كه آگاهی مردم افزایش یافته بود، حدود 24 درصد از بیماری خود بی اطلاع بودند.

وی با اشاره به پیش بینی آمار مبتلایان به دیابت در كشور در سال 2030 میلادی، بر لزوم برگزاری دوره های آموزشی و افزایش سطح آگاهی عموم تاكید كرد و گفت: برگزاری این دوره ها همچنین سبب كاهش هزینه های كشور در حوزه دیابت خواهد شد.

اجتمام(3) ** 7029 ** 1370 ** 1071
۰ نفر