۱۱ تیر ۱۳۹۴، ۱۲:۱۴
کد خبر: 81668209
T T
۰ نفر
فیلم 'رستاخیز' برای نخستین بار در كشور در تبریز اكران شد

تبریز - ایرنا - فیلم سینمایی 'رستاخیز' با محوریت قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای نخستین بار در كشور در تبریز اكران شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نخستین اكران ویژه این فیلم برای مسوولان، اهالی رسانه و هنرمندان تبریزی شامگاه چهارشنبه در محل سینما ناجی انجام شد.
نمایش عمومی این فیلم همزمان با سراسر كشور پس از عید سعید فطر در آذربایجان شرقی نیز آغاز خواهد شد.
پس از اكران 'تقی علی­قلیزاه' تهیه كننده، 'فرهاد قایمیان' بازیگر نقش حر و 'سید علی قائم مقامی' مدیر تولید این فیلم به سووالات تماشاگران پاسخ دادند.
رییس حوزه هنری آذربایجان شرقی قبل از اكران فیلم گفت: حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و نهضت عاشورا بستری بسیط و عمیق برای هنرمندان است و به اندازه همه تاریخ قابلیت تولید آثار هنری را در خود نهفته دارد.
حسن میلانی افزود: عاشورا اقیانوس عظیمی است كه باید تشنگی خود را در راستای اصلاح جامعه با بهره مندی از پیام های این اقیانوس عظیم برطرف كنیم.
وی با اشاره به تهاجم فرهنگی و نرم دشمنان، ادامه داد: می توان با ابزار هنر و سینما كه ابزاری نافذ می باشند در قلبها نفوذ كرده و از بروز آسیب های اجتماعی در جامعه جلوگیری كرد.
میلانی از مردم و مسوولان خواست : توجه ویژ­ه­ای به آثار فاخر و ارزشمند سینمایی داشته و حمایت­های مادی و معنوی خود را از این نوع آثار دریغ نكنند.

*** فیلم نامه 'رستاخیز' هفت بار توسط صاحب نظران بازنویسی شد
تهیه كننده فیلم سینمایی 'رستاخیز' گفت: فیلم نامه این اثر هفت بار توسط علمای مذهبی، مورخان و هنرمندان خوانده و با توجه به حاشیه نویسی های انجام شده بازنویسی شد.
تقی علی­قلیزاه در این آیین افزود: ساخت این فیلم كار بسیار پرزحمتی بود ولی فضای بسیار خوبی نیز برای ساخت آن حاكم بود.
وی با بیان اینكه این فیلم مبتنی بر تحقیق و ارتباط با روحانیت و مرجعیت ساخته شده، اظهار كرد: از خصوصیات بارز فیلم تهیه آن توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاری افراد صاحب نام می باشد و هیچ سرمایه گذار دولتی و شبه دولتی در آن صورت نگرفته است.
علی­قلیزاه گفت: این فیلم توانست بیشترین جوایز سی‌ و‌ دومین جشنواره فیلم فجر را از جمله بهترین موسیقی، كارگردانی، طراحی صحنه، فیلم و بهترین بازیگری را از آن خود كند.
وی اضافه كرد: این فیلم به سه زبان آذری، فرانسه و عربی دوبله شده و به زبان های دیگر نیز دوبله خواهد شد همچنین نسخه‌ای با زیرنویس انگلیسی از این اثر آماده شده است.
تهیه كننده فیلم سینمایی 'رستاخیز' افزود: هنر در تار و پود ایرانیان تنیده شده و ضروری است برای رونق بیشتر سینمای ایران مسوولان نسبت به كنترل بازار سیاه بیش از پیش حساس شده و چاره اندیشی كنند.

*** قایمیان: من با بازی در فیلم 'رستاخیز' ساخته شدم
بازیگر نقش 'حر' فیلم سینمایی 'رستاخیز' هم گفت: من با بازی در این فیلم سینمایی كه با محوریت قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می باشد، ساخته شدم.
فرهاد قایمیان نیز در ادامه این آیین افزود: افتخار بزرگ زندگی من نقش آفرینی در فیلم رستاخیز است.
وی ادامه داد: با حضور در این فیلم به شناخت بسیار بالایی رسیدم و مدیون حضرت سید الشهدا هستم كه در این فیلم توانستم حضور یابم.
قایمیان با بیان اینكه من مهربانی را از آن حضرت آموختم، گفت: نهضت امام حسین (ع) محدود به زمان و مكان نیست بلكه جاوید و همیشگی است.
وی اظهار كرد: زمانی كه 'احمدرضا درویش' كارگردان رستاخیز به من پیشنهاد نقش آفرینی در این فیلم را داد، چهار روز وقت خواستم تا پاسخ دهم و من در چهارمین روز با وضو شروع به خواندن فیلم نامه كردم.
بازیگر نقش حر فیلم سینمایی رستاخیز، افزود: می توان گفت یك حضور ماورایی در این فیلم وجود داشت و تمامی ما را هدایت می كرد.
وی در خصوص آخرین سكانس حضور حر در فیلم، گفت: سكانس بسیار سختی بود و من از كارگردان فیلم خواستم تا ظهر بدون گریم تمرینات انجام شود، بعد از انجام گریم و تمرینات این سكانس در دو برداشت انجام شد.
قایمیان ادامه داد: در برداشت های آخر تمامی افراد در پشت صحنه منقلب شده بودند و اشك می ریختند بطوری كه نمی توان حال و هوای آن لحظات را توصیف كرد.
6120/6183