۲۸ خرداد ۱۳۹۴، ۱۳:۱۶
کد خبر: 81651473
T T
۰ نفر
طیب نیا:روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان در جایگاه شایسته ای نیست

تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار سفیر ارمنستان در ایران بر ارتقای روابط اقتصادی بین دو كشور تاكید كرد و گفت: به رغم روابط و فرصت های سیاسی موجود بین تهران - ایروان روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان در جایگاه شایسته و مناسب خود قرار ندارد.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی، علی طیب نیا در این دیدار با یادآوری روابط تاریخی و دوستانه دو ملت ایران و ارمنستان اظهارداشت: روابط ایرانیان و ارامنه از گذشته های دور استثنایی و بی نظیر بوده است، اما به رغم روابط و فرصت های سیاسی موجود بین دو كشور روابط اقتصادی و تجاری در جایگاه شایسته و مناسب خود قرار ندارد.

وی همچنین به عضویت كشور ارمنستان در اتحادیه كشورهای اوراسیا، خاطرنشان كرد:

ایران از توسعه روابط با ارمنستان استقبال می كند و با توجه به فرصت های بسیاری كه برای افزایش حجم مبادلات اقتصادی - تجاری وجود دارد باید از این فرصت ها بهره جست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت: شركت های ایرانی توانایی مناسبی در حوزه خدمات فنی و مهندسی دارند و آماده در اجرای پروژه های مختلف در ارمنستان شركت كنند.

طیب نیا با بیان این كه ایران هیچ گونه محدودیتی برای توسعه روابط با ارمنستان ندارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی كامل دارد تا در زمینه رفع موانع موجود هر اقدامی كه لازم است، انجام دهد و در زمینه رفع موانع ترجیحی نیز می توان باب گفت و گو را باز كرد.**توافقات آینده ایران و 1+5 می تواند افق های تازه ای را برای ارمنستان باز كند

سفیر ارمنستان در تهران نیز در این دیدار كه در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد با اشاره به مذاكرات اخیر ایران و گروه 1+5 گفت: این مذاكرات و توافقات آینده بین ایران و 1+5 می تواند باب فرصت ها و افق های تازه ای را برای كشور ارمنستان باز كند.

آرداشس تومانیان افزود: با توجه به عضویت ارمنستان در اتحادیه اوراسیا، فرصت های جدیدی برای اقتصاد این كشور در منطقه ایجاد شده است كه ایران نیز با توجه به ظرفیت های موجود می تواند از آن بهره برداری كند.

وی، دسترسی به بازار بزرگ منطقه اوراسیا از طریق كشور ارمنستان را یكی از فرصت های پیش رو برای اقتصاد ایران برشمرد و گفت: تجار و فعالان اقتصادی ایرانی می توانند از این فرصت برای عرضه كالاهای خود در بازار بزرگ اوراسیا بهر مند شوند.

اقتصام(1)1836**1336
۰ نفر