۵ شهریور ۱۳۸۶، ۰:۰۱
کد خبر: 8162152
T T
۰ نفر
"رویترز" از کند شدن روند غنی سازی اورانیوم در ایران خبر داده است ...............................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 05/06/86 خارجی.سیاسی.هسته ای.ایران.
خبرگزاری رویترز از مبدا وین به نقل از دیپلمات ها گزارش داد: به نظر می رسد ایران در تابستان امسال پیشرفت کمی درارتباط با غنی سازی اورانیوم به میزان زیاد داشته است، اما معلوم نیست که مشکلات فنی در کندی این روند نقش دارند یا بیم از تحریم های شدیدتر سازمان ملل.
یکی از دیپلمات های ارشد مطلع از بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از مجتمع غنی سازی زیرزمینی نطنز ایران گفت: "دلیل این امر ممکن است مسایل فنی یا سیاسی و یا هر دو باشد. باید به دلایل آن پی ببریم." وی در آستانه گزارش مشروحی که قرار است آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه درباره ایران منتشر کند، افزود: "اما ظاهرا آنها هنوز از تولید سوخت هسته ای در مقادیر کاربردی فاصله دارند." کاهش سرعت غنی سازی با قرارداد جدید ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل و فصل مرحله ای مسایل مربوط به فعالیت هسته ایش تا پایان سال میلادی جاری، همراه شد.
با این حال، تهران هرگونه کندی در روند غنی سازی را تکذیب کرد. ایران با تاکید بر این مطلب که کار بطور طبیعی و "بدون وقفه" در حال پیشرفت است، درخواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی را در زمینه توقف توسعه بیشتر فعالیت های فعلی، دستکم برای احیای مذاکرات درباره یک راه حل مسالمت آمیز درباره این بحران رد کرد.
تهران می گوید صرفا خواستار انرژی هسته ای مولد برق است.
تحلیلگران و دیپلمات ها گفتند که به نظر می رسد "نرخ تغذیه"، میزان گاز اورانیوم تزریق شده به سانتریفیوژها برای تخلیص- همچنان در سطح پائین و "کمتر از ظرفیت" سانتریفیوژها باقی مانده است.
به گفته دیپلمات ها، به نظر می رسد که ایران حدود 16 آبشار از کل 18 آبشار را نصب کرده است و این تعداد نخستین "مجموعه" سه هزارتایی آن را تشکیل خواهد داد، اما تنها حدود 12 عدد از این آبشارها فعالیت می کنند.
"دیوید آلبرایت" مدیر "انستیتوی علوم و امنیت بین المللی" مستقر در واشنگتن گفت: "نشانه های موجود دال بر این است که پیشرفت ایران قابل ملاحظه نیست. هر یک از آبشارها باید در معرض آزمایش های بسیار پیچیده ای قرار گیرد." وی ادامه داد: "با توجه به اینکه آنها تصور می کنند، می توانند از اهرم های بین المللی علیه فشارهای آمریکا در زمینه تشدید تحریم های ملایم فعلی استفاده کنند، احتمالا ملاحظات سیاسی نیز در برنامه آنها دخیل است." مترجمام/1088/2313/1442/1432 شماره 063 ساعت 11:27 تمام
۰ نفر