۳ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۷:۱۳
کد خبر: 81582438
T T
۰ نفر
گزارش های تازه از تلاش عناصر داعش برای نفوذ به  بغداد و كربلا

بغداد- ایرنا- مقامات عراقی امروز (پنجشنبه) فاش كردند كه عملیات نفوذ نیروهای داعش با استفاده از آوارگان به داخل بغداد، از ماه ها قبل طراحی شده بود و برای این منظور هزار داعشی آموزش دیده اند. گزارش ها از كربلا نیز حاكی است تعدادی از عناصر این گروه تروریستی در حین نفوذ به این شهر بازداشت شده اند.

به گزارش ایرنا، حاكم الزاملی رییس كمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق فاش ساخت كه گروه تروریستی داعش از ماه ها قبل برای نفوذ به بغداد از طریق نفوذ در میان آوارگان برنامه ریزی كرده بود.

وی به شبكه الاتجاه گفت: نیروهای داعش كه در طول ماه های اخیر ادارات ثبت احوال استان الانبار را دراختیار داشتند، اقدام به صدور شناسنامه و مدارك جعلی به نام خانواده های الانباری برای نیروهای خود كردند.

وی افزود: داعش هزار تن از نیروهای خود را برای نفوذ به داخل پایتخت و نیز شهرهای جنوبی به ویژه كربلای معلی، آموزش داده بود تا با موج آوارگان از استان الانبار وارد بغداد شده و عملیات تخریبی و كشتار به راه بیاندازند.

الزاملی همچنین گفت كه كمیسیون امنیت و دفاع پارلمان، اطلاعات موجود را همراه با اسناد و مدارك تحویل مراجع ذیصلاح داده است تا اقدامات لازم برای بازداشت و خنثی كردن این طرح داعش به اجرا گذاشته شود.

برخی منابع نیز گفته اند كه تعداد نیروهایی كه داعش برای نفوذ به شهرهای مركزی و جنوبی آموزش داده، رقمی بیش از هزار نفر است و هدف آنان فروپاشی حاكمیت در عراق از داخل بغداد بوده است.

موفق الربیعی مشاور سابق امنیت ملی عراق موج جدید آوارگان الانبار به سمت بغداد را به 'اسب تروا' تشبیه كرده بود و گروهی از مقامات عراقی نیز نسبت به سوء استفاده داعش از آوارگان هشدار داده بودند كه از جمله آنان باقر جبر الزبیدی وزیر حمل و نقل عراق است.

در همین حال یك منبع پارلمانی عراق امروز (پنجشنبه) خبر داد كه تعدادی از نفوذی های داعش در میان آوارگان هنگام ورود به كربلای معلی بازداشت شدند.

وی گفت: این گروه از عناصر تروریستی به لطف آمادگی نیروهای امنیتی بازداشت و تحویل مقامات ذیصلاح شدند.

وی همچنین فاش ساخت كه بیشتر این بازداشت شدگان با جنایت اسپایكر در خرداد پارسال كه طی آن 1700 دانشجوی زیر 20 سال قتل عام شدند، مرتبط هستند.

مقامات استانی در الانبار قبلا گفته بودند كه 150 هزار تن از اهالی الانبار به دنبال حملات اخیر داعش به شهرها و روستاهای منطقه، در حال حركت به سمت مناطق امن تر در بغداد و سایر شهرهای جنوبی هستند و براساس گزارش های رسمی، بیش از 5 هزار خانوار تاكنون وارد بغداد شده و در حسینیه ها، مساجد و برخی اردوگاه های برپا شده اسكان یافته اند.

خاورم*1*1770*1613