رییس جمهوری: اگر پایان تحریم نباشد؛ توافقی نخواهد بود/ اینكه سنای آمریكا و  نمایندگان این كشور چه می خواهند به ما ارتباطی ندارد

رشت - ایرنا - رییس جمهوری گفت:اینكه سنای آمریكا و مزدوران این كشور چه می گویند، مجلس نمایندگان آمریكا چه می خواهد، به ملت و دولت ما ارتباطی ندارد؛ ما در برابر تعامل، در برابر حسن نیت و در برابر احترام، احترام می خواهیم. همه بدانند در این توافق، اگر پایان تحریم نباشد؛ توافقی نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جمع مردم رشت در ورزشگاه عضدی این شهر افزود: ما به شما اعلام می كنیم كه طرف ما، سنای آمریكا و مجلس نمایندگان این كشور نیست، بلكه طرف ما یك مجموعه به نام گروه 1+ 5 است.

رییس جمهوری به ادامه مذاكره از هفته آینده اشاره كرد و گفت: موضوع اصلی ما در ادامه این مذاكرات با طرف مقابل، مسئله تحریم ها خواهد بود؛ همان ظلم غیرانسانی كه نسبت به ملت ایران شده است.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: 1 + 5 ، مجلس نمایندگان آمریكا، سنای این كشور، رییس جمهوری آمریكا و همه بدانند در این توافق، اگر پایان تحریم نباشد؛ توافقی نخواهد بود.

رییس جمهوری در ادامه سخنانش گفت: به طرف مقابل و قدرت های 1 + 5 در مذاكرات هسته ای اعلام می كنیم كه ما خواهان توافق عزتمندانه هستیم.

حجت الاسلام روحانی روز چهارشنبه با بیان اینكه در مذاكرات هسته ای قدم های لازم را برداشته ایم، افزود: در این مذاكرات در سال همدلی و همزبانی از رهبری تا همه مردم همه می گویند، توافق عزتمندانه و تعامل سازنده با جهان آری.

وی بیان داشت: همه ملت ایران می گویند اعتدال و میانه روی آری و دوران افراطی گری به سر آمده و همه ما متحد و یكپارچه، راه تعامل سازنده با دنیا را برگزیده ایم.

رییس جمهوری با بیان این كه دولت و ملت به اصول خود پایبند و وفادارند، تصریح كرد: اما این ملت و دولت انعطاف پذیرند همانطوری كه رهبر معظم انقلاب اسلامی از این امر به عنوان نرمش قهرمانانه یاد كردند.

وی یادآور شد: مسیر ما، مسیر اعتدال ، تعامل ، گفت و گو ، منطق و به كرسی نشاندن حق مسلم ملت بزرگ ایران خواهد بود.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینكه شما قدرت های 1+ 5 باید راه احترام به حقوق ملت ایران و تكریم ملت ایران را برگزینید و انتخاب كنید، گفت: من در اینجا اعلام می كنم؛ اینكه سنای آمریكا و مزدوران این كشور چه می گوید، مجلس نمایندگان آمریكا چه می خواهد، به ملت و دولت ما ارتباطی ندارند؛ ما در برابر تعامل، در برابر حسن نیت و در برابر احترام، احترام می خواهیم.

رییس جمهوری خاطر نشان كرد: ما به شما اعلام می كنیم كه طرف ما، سنای آمریكا و مجلس نمایندگان این كشور نیست، بلكه طرف ما یك مجموعه به نام گروه 1+ 5 است.

وی به ادامه مذاكره از هفته آینده اشاره و تصریح كرد: موضوع اصلی ما در ادامه این مذاكرات با طرف مقابل، مسئله تحریم ها خواهد بود؛ همان ظلم غیرانسانی كه نسبت به ملت ایران شده است.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: 1 + 5 ، مجلس نمایندگان آمریكا، سنای این كشور، رییس جمهوری آمریكا و همه بدانند در این توافق، اگر پایان تحریم نباشد؛ توافقی نخواهد بود.

وی با بیان این كه پایان این مذاكرات و زمان امضاء توافق ، باید پایان و رفع تحریم های ظالمانه نسبت به ملت بزرگ ایران باشد، گفت: ما این راه را ادامه خواهیم داد و انشاء الله با حمایت شما مردم، پیروز خواهیم شد.

رییس جمهوری با یادآوری پیروزی ملت بزرگ ایران در انقلاب اسلامی و دوران پرافتخار دفاع مقدس خاطرنشان كرد: ملت ما در مذاكرات هسته ای نیز پیروز خواهد بود.

وی با بیان اینكه ما نه برای كسی ظلم و نه شكست می خواهیم ، اظهار كرد: توافق پیش رو به نفع همه جهان غرب، منطقه و به نفع ملت ایران و همه خواهد بود.

حجت الاسلام روحانی خطاب به دولت های غربی تصریح كرد: شما فكر می كنید كه ملت ما تنها پایان تحریم را می خواهند، حال اینكه شركت های شما بیشتر مشتاقند ، شما خودتان می دانید تمام شركت های اروپایی ، آمریكایی ، دولت های شرق و غرب در انتظار توافق نهایی هستند، این توافق به نفع همه جهان و ملت ها خواهد بود.

وی بیان داشت: به حول و قوه الهی و با حمایت مردم و جهان تا پایان، با وقار ، اطمینان ، عزت و با توجه به حقوق ملت بزرگ ایران، انشاء الله این بار را به مقصد نهایی خواهیم رساند.

رییس جمهوری با بیان این كه امروز به اعتراف همه قدرت های دنیا حتی رییس جمهوری آمریكا ماهیت نظام مردم سالاری دینی ایران قابل تغییر نیست، افزود: در این مذاكرات در 15 و 16 ماه، دنیا این واقعیت را اعتراف كرد كه توسعه ایران و مسیر حركت این ملت به سمت قله های علم و دانش، دائمی و همیشگی خواهد بود.

وی ادامه داد: یكی از دستاوردهای ما در مذاكرات برای همه جهانیان، این بود كه ما در داخل، تنوع فكر و سلیقه داریم و ممكن است دارای افكار متفاوت باشیم، اما آنجا كه مسئله منافع ملی، توافق سرنوشت ساز برای ملت است؛ همه با هم متحد و منسجم خواهیم بود.

رییس جمهوری اظهار داشت: ما به مقاومت و ایستادگی ملت ایران و به رهبری معظمی كه همه جا در همه مسیر، یار ملت ، نظام و دولت خدمتگزار هستند و به اعتماد مردم نسبت به نظام و مسوولان، به نوكری شما ملت بزرگ افتخار می كنیم .

روحانی گفت: امسال، سال فاطمی و همدلی است و با وحدت و اتحاد و همدلی، راه توسعه كشور را پیش خواهیم برد.

وی اظهار كرد: امسال سال اعتماد بین دولت و ملت است؛ امسال دولت با همه توان در كنار این ملت بزرگ تلاش و كوشش خواهد كرد تا خداوند و دل مردم، از این نظام اسلامی راضی باشد.

رییس جمهوری ادامه داد: امسال، سال رحمت است و این از نام فاطمه زهرا (س) و نخستین قدم بزرگ ملت ایران در برابر جهان پیداست.

وی افزود: امسال باید از منافع فردی، حزبی و جناحی بگذریم چون سال، سال همدلی است و همه و همه باید به منافع ملی بیندیشیم.

روحانی تاكید كرد: امروز همه دنیا و قدرت های بزرگ به این نتیجه رسیده اند كه نظام مستحكم ایران قابل سرنگونی نیست.

رییس جمهوری گیلان را سرزمین فخر ایران زمین خواند و هر جای گیلان اعم از زمین، جنگل، كوه ها و دل مردم دریا دلش را سبز خواند و از حضور گسترده آنان قدردانی كرد.

وی ادامه داد: اینجا سرزمین گیلان سرزمین قهرمانان، سردارجنگل، علما، مراجع، بزرگان، سرداران و فداكاران، ریاضیدانان و دانشمندان است و این سرزمین تاریخ تمدنی به درازای تاریخ تمدن ایران عزیز و بزرگ دارد.

حجت الاسلام روحانی اضافه كرد: چه كسی قادر است از این همه احساسات و لطف و محبت مردم در سراسر خیابان ها تا این اجتماع عظیم مردمی، قدردانی كند جز آن كه من بگویم؛ خادمان شما كوچكند و شما مردمی بس بزرگ هستید.

**امسال در سایه همدلی و همزبانی، باید به رونق اقتصادی برسیم

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود، با بیان اینكه سال 94 ، سال رونق اقتصادی خواهد بود؛ گفت: امسال در سایه همدلی و همزبانی باید به رونق اقتصادی برسیم.

حجت الاسلام روحانی افزود: این دولت در طول 20 ماه گذشته، با لطف خداوند و با عنایت پیامبر عظم الشأن اسلام و توجهات حضرت ولیعصر (عج) هر آنچه به مردم قول داد، اجرایی كرد.

وی اظهار داشت: ما به مردم قول دادیم كه نرخ تورم را كاهش و كشور را از ركود خارج خواهیم كرد و این كارها را انجام دادیم.

رییس جمهوری با بیان اینكه اشتغال و رفاه در سایه رونق اقتصادی تحقق می یابد، خاطرنشان كرد: دولت به سهم خود، گام های لازم را برداشته است.

وی ادامه داد: رقم بودجه عمرانی در سال 92 ، 22 هزار میلیارد تومان و در سال 93 ، 32 هزار میلیارد تومان بوده كه این رقم نشان دهنده آن است كه دولت علیرغم فشارها، تحریم و تنزل قیمت نفت به نصف و كمتر از نصف، مسیری را كه توأم با اعتماد و حمایت مردم است، ادامه داده و انشاء الله ادامه خواهیم داد.

وی خاطرنشان كرد: در عرصه اقتصادی به دنبال حفظ ثبات اقتصادی كشور، رفع موانع، سرمایه گذاری ، جذب سرمایه ، رونق تولید ، افزایش صادرات غیرنفتی ، تعامل بیشتر در زمینه اقتصاد با دنیا و به دنبال ایجاد ثبات و امنیت در كل منطقه هستیم.

* اتمام راه آهن قزوین به رشت تا سال 95

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، از اتمام راه آهن قزوین به رشت تا سال 95 خبر داد و افزود: تاكنون قول هایی كه دادیم، شرمنده نشدیم و عمل كردیم.

وی به پروژه 11 كیلومتر آزادراه رشت قزوین اشاره و اظهار كرد: این پروژه كه بیش از 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد را تا پایان این دولت، اجرایی خواهیم كرد.

حجت الاسلام روحانی تكمیل و عملیاتی كردن سدها را جزو برنامه های دولت عنوان و خاطرنشان كرد: ساخت 11 سد لاستیكی نیز كه چهار مورد در سال 94 و هفت مورد در سال 95 در گیلان اجرایی و عملیاتی می شود، در دستور كار است.

وی به موضوع یكپارچه سازی و تسطح اراضی كشاورزی نیز اشاره و اضافه كرد: طبق برنامه تا پنج سال آینده،50 هزار هكتار اراضی كشاورزی یكپارچه سازی و تسطیح خواهد شد.

وی در رابطه به طرح های صنعت و معدن نیز یادآور شد: طرح های نیمه تمام صنعتی، سرمایه در گردش می خواهد و آن مقدار كه نیاز است، تسهیلات می دهیم.

رییس جمهوری با بیان اینكه استان گیلان می تواند نقطه مهم گردشگری سلامت باشد، تصریح كرد: چندین بیمارستان در این استان تكمیل خواهد شد و اقداماتی برای توسعه گردشگری در گیلان باید انجام دهیم.

وی به طرح های آبزی پروری و همچنین توسعه پرورش ماهی در قفس اشاره و عنوان كرد: 900 هزار تن ماهی در قفس را باید در كل مناطق ساحلی پرورش دهیم كه 10 هزار تن در گیلان در دستور كار دولت است.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینكه ما باید برای مشكل محیط زست استان و فاضلاب تلاش فراوان كنیم، یادآور شد: به تالاب انزلی به عنوان یكی از نعمت های بزرگ و ظرفیت گردشگری گیلان كه در معرض خطر است، باید توجهی ویژه شود.

* در سال 93 به هر كشوری كه در منطقه گرفتار تروریسم شد، حمایت كردیم

رییس جمهوری گفت: در سال 93 به هر كشور منطقه كه گرفتار تروریسم و ناامنی شد، از او حمایت كردیم.

حجت الاسلام حسن روحانی با اشاره به راه ثبات ، امنیت و تعامل با كشورها و احترام به آرای مردم در كشورهای منطقه افزود: با هواپیما و بمب بر سر مظلومان منطقه، به جایی نمی رسیم.

وی اظهار داشت: با هواپیما بر سر مردم مظلوم یمن بمب می ریزید، زیربناهای یك ملت را تخریب می كنید، كودكان و زنان را از بین می برید؛ به دنبال سلطه بر منطقه هستید.

رییس جمهوری با بیان این كه راه منطقه ، راه احترام به مردم و حقوق آنان است، خاطرنشان كرد: اگر می خواهید در منطقه ثبات باشد ، ندای ملت ایران را به خوبی بشنوید ، به نفع شماست.

وی با تاكید بر این كه از مظلومان دفاع می كنیم و در برابر ظلم، خشونت و تروریسم ایستادگی خواهیم كرد، ادامه داد: هدف نهایی ما سلطه ایران بر منطقه نیست، اشتباه نكنید.

حجت الاسلام روحانی تصریح كرد: هدف ما سربلندی ملت های منطقه است؛ برای ما شیعه و سنتی ، ترك، عرب و بلوچ هیچ فرقی ندارد.

1881/2007
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست