۱۷ اسفند ۱۳۹۳، ۱۲:۱۲
کد خبر: 81533193
T T
۰ نفر
ستاری: میلیاردرهای آینده باید از دانشگاه های برتر كشور بیرون بیایند

تهران-ایرنا-معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: میلیاردرهای آینده ایران باید از دانشگاه هایی مانند صنعتی شریف، تهران و امیركبیر بیرون بیایند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر سورنا ستاری روز یكشنبه در مراسم معرفی سازمان های دانشی برتر ایران افزود: شركت های بزرگی مانند اپل، گوگل و مایكروسافت تجهیزات و زیر ساخت های فیزیكی چندانی ندارند و ارزش آنها به سرمایه های دانشی و نوآورانه است.

وی به مشكل فرهنگ اقتصاد نفتی در كشور اشاره كرد و گفت: این فرهنگ در زندگی ما عجین شده و بیشتر به جیب افراد، خودرو و ساختمان ملكی آنها توجه می كنیم و مغز، دانش و ایده های آنها را برای نوآوری نمی بینیم .

وی تصریح كرد: دولتی كه بیش از 80 درصد بودجه خود را صرف حقوق و مزایا می كند و یا آموزش و پرورشی كه 99.9 درصد بودجه خود را برای حقوق و مزایا می پردازد، چقدر می تواند تحول آفرین باشد.

رییس بنیاد ملی نخبگان بزرگترین مشكل پژوهش كشور را نداشتن مشتری مشخص عنوان كرد و گفت:متاسفانه پژوهش های زیادی در دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی صورت می گیرد بدون اینكه مشتری و بازار مشخصی داشته باشد.

ستاری بر نقش موثر استارتاپ در حل مشكلات و مسائل كشور، توسعه فناوری، ایجاد اشتغال و بهبود زندگی مردم یادآور شد و از شركت های بزرگ درخواست كرد از خروجی این استارتاپ ها برای تزریق فناوری های جدید و نوآوری به مجموعه خود استفاده كنند.

وی تاكید كرد: شركت های بزرگ به دلیل گرفتاری های متعدد اجرایی خود قدرت نوآوری چندانی ندارند و نوآوری از دل شركت های كوچك بیرون می آید بنابراین تعامل میان این دو یك ضرورت است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتقاد از توسعه های صنعتی سنگینی كه در دهه های 60 و 70 منجر به تخریب محیط زیست شدند ادامه داد: ما به دنبال اقتصادی هستیم كه دوستدار محیط زیست باشد و متاسفانه امروز بعد از 20 تا 30 سال، نتیجه مدیریت نادرست و توسعه غیر كارشناسی صنعت را می بینم.

به گفته وی تخریب محیط زیست نمی تواند رفاه برای مردم به ارمغان بیاورد و حفظ محیط زیست و بهینه سازی مصرف آب و انرژی باید در طرح های اقتصادی لحاظ شود.

در این مراسم سه سازمان دانشی برتر ایران جهت حضور در رقابت های آسیایی مسابقه جهانی جایزه سازمان های برتر دانشی معرفی می شوند.

مراسم معرفی سازمان های دانشی برتر ایران امروز یكشنبه در محل سالن همایش های بین الملی صدا و سیما در حال برگزاری است.

علمی ( 3 ) 1055**1440
۰ نفر