۱۶ اسفند ۱۳۹۳، ۱۸:۵۶
کد خبر: 81532483
T T
۰ نفر
سفیر هند خواستار توسعه روابط اقتصادی با آستان قدس رضوی شد

مشهد - ایرنا - سفیر هند در جمهوری اسلامی ایران خواستار توسعه روابط اقتصادی كشور متبوعش با آستان قدس رضوی شد.

شری دی.پی سریواستاوا روز شنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی در مشهد گفت: كشور هند تمایل به افزایش همكاریهای اقتصادی با مجموعه آستان قدس رضوی دارد و برای گسترش این روابط در آینده نزدیك تلاش می كند.

وی گفت: امسال توفیق یافتم با یكی از مسوولان آستان قدس رضوی دیدار و گفت و گو داشته باشم و این دیدار امید كشورم را به توسعه روابط با ایران و خراسان رضوی كه مملو از ظرفیتهای بالقوه اقتصادی است افزایش داد.

سفیر هند در ایران افزود: آستان قدس رضوی یك مجموعه بزرگ و كامل از جنبه های مختلف است كه به ویژه در حوزه اقتصادی می تواند مراودات قابل توجهی با تجار هندی داشته باشد.

وی همچنین گفت: ایران و هند اشتراكات فرهنگی و تاریخی بسیاری دارند كه می تواند فرصت مغتنمی را برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری مهیا می سازد.

سریواستاوا ادامه داد: جاذبه های گردشگری و زیارتی در ایران بسیار است و هر ساله گردشگران بسیاری از هند برای زیارت مرقد مطهر حضرت رضا(ع) به كشور شما سفر می كنند كه این امر بستر گسترش ارتباطات اقتصادی و تجاری بین خراسان رضوی و هند را فراهم می نماید.

مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی نیز در این دیدار ظرفیتهای فوق العاده خراسان رضوی را مورد اشاره قرار داد و بر سرمایه گذاری تجار هندی در این استان تاكید كرد.

مهدی عزیزیان گفت: خراسان رضوی كریدور ارتباطی كشورهای آسیایی با اروپا و راه دسترسی به آبهای آزاد است كه در این میان منطقه ویژه اقتصادی سرخس در شمال غرب این استان به تنهایی یك زیرساخت فوق العاده برای جذب سرمایه گذاران خارجی و توسعه ارتباطات با كشورهای آسیای میانه به شمار می رود.

وی افزود: مطالعات كاملی در سازمان اقتصادی رضوی برای همكاریهای دوجانبه و چندجانبه با كشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای میانه در زمینه توسعه صنایع پتروشیمی و فولاد در خراسان رضوی انجام گرفته تا در این زمینه از تجربیات سایر كشورها استفاده شود.

هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است كه با رشد متوسط هشت درصد طی سالهای گذشته به یك قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شده است و از شركای اصلی جمهوری اسلامی ایران در آسیا محسوب می شود.

سازمان اقتصادی رضوی نیز دارای چندین كارخانه و شركتهای تولیدی در زمینه نان و محصولات آردی، معادن، داروسازی، فرآورده های لبنی، ساختمانسازی، قند و كشاورزی است كه با درآمد موقوفاتی اداره می شود.

7489/1858

سرخط اخبار استان‌ها