۱۶ اسفند ۱۳۹۳، ۱۵:۱۳
کد خبر: 81532165
T T
۰ نفر
پیگیری دو موضوع اخیر از مرحله سوم همكاری ها در سفر تیم آژانس   به تهران

تهران – ایرنا – معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: دو موضوع اخیر از مرحله سوم همكاری ها میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر دوشنبه هفته جاری كارشناسان و مسوولان این سازمان به تهران پیگیری خواهد شد.

«بهروز كمالوندی» روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا روند همكاری ها میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را خوب توصیف كرد.

وی خاطرنشان كرد: سفر تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران دو روزه خواهد بود كه برنامه آنان مذاكرات با مسوولان و كارشناسان سازمان انرژی اتمی است و در راس این تیم معاون آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.

تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشبنه هفته جاری به تهران سفر می كنند و با مسوولان ایرانی در تهران گفت و گو خواهند كرد.

كمالوندی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها در تحلیل اطلاعات ارسال شده از سوی جمهوری اسلامی ایران درباره دو موضوع اخیر از مرحله سوم همكاری ها تاخیر دارد.

معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی گفت: یكی از این موارد «ارایه اطلاعات مربوطه مورد توافق و توضیحات مربوط به مقاله منتشر شده در ایران در رابطه با ترابرد نوترون و مدل سازی ها و محاسبات مربوطه و استفاده ادعایی از آن ها در مواد فشرده» بود كه توضیحات ارایه شده از سوی ما كافی بوده است و بیشتر از این نیز توضیح خاصی ندارد.

كمالوندی اظهارداشت: موضوع دیگر در رابطه با ادعای آنان مبنی انفجارهایی در مریوان بوده كه ما اعلام كردیم كه اگر شما فكر می كنید انفجاراتی صورت گرفته، مكان آن را مشخص كنید تا ما به شما دسترسی (مدیریت شده) بدهیم.

وی خاطرنشان كرد: طرح همكاری های گام به گام ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر این فرض استوار است كه پس از نهایی شدن موضوعات مختلف هر گامی، می توانیم سراغ گام های بعدی برویم لذا تا این دو موضوع نهایی نشود سراغ گام های بعدی نخواهیم رفت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه « منتظر هستیم آژانس نظر خود را درباره دو موضوع باقی مانده از مرحله سوم همكاری ها اعلام كند» ، گفت: گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی مبهم بود و مطلوب ما نبود چرا كه ما توضیحات قانع كننده ارایه كردیم اما در گزارش اخیر دبیركل به خوبی منعكس نشده بود.

كمالوندی افزود: به طور حتم یكی از محورهایی كه در سفر تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران مطرح و پیگیری خواهد شد درباره دو موضوع اخیر از مرحله سوم همكاری ها است كه ما گلایه های خود را در این زمینه اعلام خواهیم كرد.

وی ادامه داد: البته ما یك یادداشت توضیحی نیز به دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین داده ایم تا این موضوع را به آژانس بین المللی انرژی اتمی منعكس كند كه به عنوان سند ثبت شود.

معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه « همكاری با آژانس و شفاف سازی همواره مورد نظر ما قرار داشته است» ، گفت: جمهوری اسلامی ایران كار خلافی انجام نداده كه بخواهد آن را پنهان كند بنابراین تا جایی كه می توانیم شفاف سازی می كنیم و این شفاف سازی ها همچنان ادامه خواهد داشت.

كمالوندی اظهارداشت: در جلسه ای كه روز دوشنبه هفته جاری میان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران برگزار خواهد شد روش كار مشخص خواهد شد كه در این جلسه مسوولان وزارت امورخارجه نیز حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: امیدواریم همانطور كه تا كنون همكاری وجود داشته، این همكاری ها میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه پیدا كند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: موضوعات مرتبط با فعالیت های گذشته از جمله دو موضوع اخیر از مرحله سوم همكاری ها یك روند بی پایان نیست و باید جمع بندی شود.

كمالوندی افزود: از طرفی نیز هر زمان آژانس بین المللی انرژی اتمی سوالی داشته است ما پاسخگو بوده ایم و از این به بعد نیز آماده ایم كه پاسخگو باشیم.

تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر گذشته خود به تهران مذاكراتی با سازمان انرژی اتمی داشت كه در این مذاكرات علاوه بر مسوولان این سازمان، حمید بعیدی نژاد مدیركل سیاسی وزارت امورخارجه و رضا نجفی سفیر و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین نیز حضور داشتند.

مذاكرات جاری میان ایران با گروه 1+5 در ارتباط با برنامه هسته ای همچنان ادامه دارد.

ضرب الاجل تعیین چارچوب یك توافق بین طرفین در این ارتباط 21 مارس (اول فروردین) اعلام شده است.

سیام*9254**1553
۰ نفر