۲۵ دی ۱۳۹۳، ۲۰:۳۸
کد خبر: 81466301
T T
۰ نفر
ظریف:دنیا امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند گفت و گو و تعامل است

برلین - ایرنا - وزیر امور خارجه ایران با تاكید بر اینكه خطر تروریسم و افراط گرایی سرزمین و مرز نمی شناسد،گفت:دنیای امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند گفت و گو و تعامل است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،'محمد جواد ظریف' كه در ادامه دیدارهای دو جانبه خود با همتایانش در گروه 1+5 بعد از دیدار با جان كری در ژنو به برلین سفر كرده است،بعد از ظهر پنج شنبه در نشست خبری مشترك با 'فرانك والتر اشتاین مایر'همتای آلمانی خود افزود:امروز خطر نابردباری و توجه نكردن به ارزش های دیگران بذر كینه و دشمنی را می پراكند و ما نیاز داریم با استفاده از فرهنگ ها و دیدگاه های مختلف به كمك گفت و گو و تعامل كار را به جلو ببریم.

وزیر امور خارجه ایران با قدردانی از وزیر امور خارجه آلمان و مردم این كشور به خاطر میهمان نوازی گرم و صمیمانه آنها،خاطرنشان كرد: آلمانی ها سابقه دوستی بسیار دیرینه با مردم ایران دارند و امیدواریم با تلاش هایی كه صورت می گیرد،روابط دو كشور همچون گذشته در همه حوزه ها گسترش یابد و ما بتوانیم درجهت گفت و گو همفكری و تعامل بیشتر بین دو مردم حركت كنیم.

ظریف ادامه داد: به طور حتم موضوعات روابط دو جانبه دو كشور و همین طور نقشی كه ایران و آلمان می توانند به عنوان دو كشور مهم در منطقه و جهان ایفا كنند محور گفت و گو های امروز ما خواهد بود.

وزیر خارجه ایران خاطرنشان كرد: امروز ما با هم گفت و گو خواهیم كرد كه چگونه می توانیم از جنگ،خونریزی ،ترور و افراط گرایی در سوریه جلوگیری كنیم و اینكه چگونه به دولت عراق كمك كنیم كه با تروریست ها مبارزه كند و اوضاع را به نفع مردم این كشور و صلح و امنیت منطقه تغییر دهد.

ظریف ادامه داد: ما با هم صحبت خواهیم كرد كه چگونه می توانیم به هم كمك كنیم تا آرامش در منطقه حساس خلیج فارس به كشورهای منطقه برگردد و مهمتر اینكه چگونه می توانیم همكاری كنیم تا آلمان نقشی را كه از 10 سال قبل در مذاكرات مهم هسته ای ایفا كرده، به نحو موثر تری ادامه دهد.

وزیر خارجه ایران خاطرنشان كرد: آلمان به عنوان تنها عضو غیردائم شورای امنیت در مجموعه 1+5 حضور فعالی دارد و دفعه قبلی كه من به ساختمان وزارت خارجه این كشور آمدم در سال 2004 و به عنوان مسئول مذاكره كننده هسته ای با سه كشور اروپایی برای حل و فصل موضوع هسته ای بود.

ظریف افزود: ازآن زمان تاكنون ما 11 سال را از دست داده ایم كه متاسفانه در این مدت شرایط بهتر نشده به همین خاطر ما نیاز داریم تا امروز با استفاده از فرصت جدید فراهم شده،شرایط را به نفع صلح،امنیت،عدم اشاعه و به نفع عدالت و روابط مناسب پیش ببریم.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در پایان سخنان خود تاكید كرد:من یقین دارم كه با حضور موثر و فعال آلمان و شخص آقای اشتاین مایر به عنوان یك دیپلمات قدیمی و كاركشته، ما می توانیم این راه را به خوبی پیش ببریم.

وزیر امور خارجه آلمان نیز در سخنان خود در این نشست خبری مشترك،با اشاره به آغاز دور جدید مذاكرات هسته ای ایران و 1+5 در سال جدید و ملاقات روز گذشته وزیران امور خارجه ایران و آمریكا در ژنو سوئیس،گفت:ما بر این عقیده هستیم كه بعد از یك دهه گفت و گو،مذاكرات وارد مرحله تعیین كننده ای شده است.

فرانك والتر اشتاین مایر افزود:ما در 10 سال گذشته لحظات سختی داشته ایم كه به دلایل مختلف مذاكرات متوقف شد و به نتیجه نرسید اما نمی توانم منكر این شوم كه در یكسال گذشته در چارچوب مذاكرات هسته ای با گروه مذاكره كننده جدید ایران پیشرفت های بسیار خوبی حاصل شده است و توانستیم در پایان سال 2013 به توافق موقت ژنو دست یابیم.

وزیرخارجه آلمان در ادامه به دو دوره تمدید مذاكرات هسته ای اشاره كرد و گفت:در وین 8 همه ما بر این باور بودیم كه مذاكرات نمی تواند تا ابد ادامه داشته باشد و الان نیز پنجره زمانی جدیدی گشوده شده است و نباید از هیچ كوششی برای رسیدن به هدف دریغ كنیم.

اشتاین مایر افزود: هدف ما از مذاكرات این است كه مسیر ایران برای دستیابی به سلاح اتمی به صورت ثابت شده،روشن و به طور دائم مسدود شود و در مقابل آن نیز تحریم ها علیه ایران باید به صورت باور كردنی و مرحله به مرحله حذف شود.

وزیر خارجه آلمان همچنین تاكید كرد: این مسئله از اهمیت محوری برخوردار است كه دعوای ده ساله هسته ای سرانجام به پایان رسیده و دو طرف اعتماد سازی كنند.

اشتاین مایر افزود:علاوه برموضوع هسته ای،مسئله بحران خاورمیانه و گروه تروریستی داعش نیز از موضوعات مهم گفت و گوی امروز با همتای ایرانی خواهد بود زیرا همه ما با خطر تروریسم مواجه هستیم .

اشتاین مایر اظهار كرد: امروز در عراق با كمك ایران و دیگر همسایگان دولتی تشكیل شده كه موجب ایجاد انسجام ملی برای مبارزه با داعش شده است.

وزیر امور خارجه آلمان در پایان سخنان خود به بحران سوریه اشاره كرد و افزود: همانقدر كه در عراق به اقدام نظامی برای مقابله با داعش نیاز داریم درمورد سوریه نیز به همان نسبت،نیازمند یك راه حل سیاسی هستیم تا بعد از چهار سال جنگ داخلی و كشته شدن بیش از 250 هزار انسان، به بحران این كشور پایان داده شود زیرا ادامه این وضعیت غیر قابل قبول است.

اشتاین مایر افزود:خوشحال خواهم شد كه ایران نقش سازنده ای برای پایان دادن به بحران سوریه نیز ایفا كند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدارهای خود با مقام های اروپایی بعد از گفت و گو با همتای آلمانی خود، ساعتی دیگر به منظور ملاقات با مقام های اتحادیه اروپا،برلین را به مقصد بروكسل ترك خواهد كرد.

اروپام*1*456*1701 **1917

سرخط اخبار جهان