۹ دی ۱۳۹۳، ۱۸:۵۱
کد خبر: 81444724
T T
۰ نفر
نشست مشترك تجار افغانستان و مدیران اقتصادی خراسان جنوبی برگزار شد

بیرجند - ایرنا - نشست مشترك جمعی از تجار و بازرگانان ولایت فراه كشور افغانستان كه از روز گذشته وارد بیرجند مركز خراسان جنوبی شدند، عصر سه شنبه با حضور مسوولان و مدیران اجرایی حوزه اقتصادی، صنعتی و بازرگانی استان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این افراد كه تعدادشان 20 نفر می باشد، به سرپرستی 'حاجی نجیب الله یعقوبی' قرار است چند روزی میهمان بخش خصوصی و دولتی حوزه های اقتصادی و بازرگانی استان خراسان جنوبی باشند.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان جنوبی در پایان این نشست مشترك در خصوص تفاهم های صورت گرفته بین دو طرف به خبرنگاران گفت: ارایه خدمات پزشكی در قالب توریسم درمانی به میزبانی بیرجند یكی از این تفاهم هاست.

'علی رضایی' افزود: مقرر شد دانشگاه علوم پزشكی بیرجند در خصوص ارائه خدمات درمانی به طرف افغانی همكاری لازم را داشته باشد.

وی گفت: در حوزه كشاورزی مقرر شد طرف افغانی چغندر خود را تحویل كارخانه قند اسدآباد خراسان جنوبی بدهد و در مقابل قند تحویل بگیرد.

رضایی با بیان اینكه همچنین مقرر شد در سال 94 عملیات اجرایی و تكمیل آسفالت جاده استان فراه افغانستان به مساحت 65 كیلومتر انجام شود، افزود: البته در سفر كاروان تدبیر و امید، وزیر صنعت، معدن و تجارت قول تحقق آن را دادند، اما در بودجه سال 94 رقمی لحاظ نشده لذا باید از اعتبارهای وزارت راه و شهرسازی تامین شود و همچنین درخواست داریم طرف افغانی (بخش دولتی یا خصوصی) نیز در این ارتباط سرمایه گذاری كنند.

وی همچنین از برقراری پرواز بین بیرجند و فراه افغانستان در آینده نزدیك خبر داد و گفت: هر چند فرودگاه بیرجند دارای زیرساخت های بین المللی می باشد، اما با توجه به اینكه یكی از تجار افغانی مالك یك شركت هواپیمایی می باشد، قرار شد ظرف دو هفته آینده اطلاع دهد كه آیا می توانند متعهد به انجام هفته ای یك پرواز به بیرجند باشند یا نه؟

رضایی اظهار داشت: با توجه به اینكه فراه و قندهار افغانستان نیاز مبرمی به برق دارند ما نیز آماده صادرات برق به این كشور هستیم، اما قیمت مصوب از سوی ما 13 سنت و به میزان 400 كیلووات ساعت می باشد كه هنوز روی قیمت به تفاهم نرسیده ایم.

وی همچنین از ایجاد توازن اقتصادی بین صادرات و نیز واردات بین دو كشور خبر داد و گفت: تاكنون تنها به كشور افغانستان صادرات داشتیم و میزان واردات ما بسیار ناچیز بود كه مقرر شد 10 قلم كالا با تعرفه بسیار پایین (بین 20 تا 30 درصد) از كشور افغانستان داشته باشیم تا تراز واردات و صادرات یكسان شود.

666 /665/686
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد