۱۱ آذر ۱۳۹۳، ۱۳:۱۰
کد خبر: 81410395
T T
۰ نفر

یك انتقاد: سازمان مبارزه با سرطان نداریم

۱۱ آذر ۱۳۹۳، ۱۳:۱۰
کد خبر: 81410395
یك انتقاد: سازمان مبارزه با سرطان نداریم

تهران - ایرنا - دبیر علمی همایش سرطان و پیشگیری با انتقاد از نبود سازمان مبارزه با سرطان گفت: با توجه به آمار رو به گسترش ابتلا به انواع سرطان ها در كشور، ضروری است، سازمان مبارزه با سرطان به عنوان یك نیاز اجتماعی كه مقوله های مربوط به سرطان را به نهادها، مردم و متخصصان انتقال دهد ، تشكیل شود.

به گزارش ایرنا ،دكتر فرهاد سمیعی با اعلام این خبر افزود: پیش از انقلاب اسلامی، سازمان مبارزه با سرطان زیر نظر وزیر بهداشت اداره می شد كه پس از انقلاب در جهت كاهش حجم اداری دولت این سازمان منحل شد و فعالیت آن در زیر مجموعه اداره بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت كه جزئی از آن اداره سرطان است، قرار گرفت.

وی ادامه داد: اداره سرطان وزارت بهداشت كه هم اكنون با چند نفر پرسنل اداره می شود، جوابگوی مسایل مربوط به پیشگیری و درمان سرطان نبوده، ضروری است، این نهاد در ابعاد وسیع تری و در قالب یك سازمان مستقل شكل گیرد.

دبیر علمی همایش سرطان و پیشگیری اضافه كرد :سازمان مبارزه با سرطان باید به مقوله سرطان در ابعاد علمی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی رسیدگی كرده، حاصل فعالیت های خود را به مقامات و مسئولان مربوط برای تصمیم گیری منتقل كند.

وی همچنین با انتقاد از برپایی همایش های متعدد در حوزه های پزشكی به ویژه سرطان گفت: در طول یكسال در كشور 5 كنگره در زمینه سرطان سینه برگزار می شود، این در حالی است كه حجم پژوهش های در كشور با تعداد كنگره های برگزار شده همخوانی ندارد .

سمیعی با تاكید بر هدفمند شدن برپایی همایش های برگزار شده در حوزه سرطان افزود: در جامعه اروپا با وجود گسترده بودن حجم تحقیقات و پژوهش های مختلف در حوزه سرطان، تنها سالی 2 یا 3 كنفرانس بین المللی برگزار می شود و دانشگاه ها برای ارایه دستاوردهای علمی انجام شده به برگزاری جلسات كوچك علمی بسنده می كنند.

وی گفت: ضروری است، انجمن های علمی- پزشكی و مراكز علمی در زمینه بر پایی كنگره هایی با زمینه مشابه با یكدیگر مشاركت كنند.

سمیعی از برپایی 'همایش سرطان و پیشگیری' كه 6و 7 بهمن ماه امسال در مركز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود به عنوان یك همكاری مشترك میان موسسه تحقیقات و آموزش سرطان و انجمن علمی سرطان ایران نام برد.

وی اضافه كرد در این همایش قرار است مباحث مربوط به پیشگیری از سوی موسسه تحقیقات و آموزش سرطان و مباحث بالینی از جمله آخرین دستاورد های درمانی در حوزه پیشگیری و درمان سرطان از سوی انجمن سرطان ایران ارایه شود.

سمیعی گفت: در این همایش مباحث مربوط به پیشگیری شامل رابطه سرطان با آلاینده های زیست محیطی؛ شیوه زندگی؛ تغذیه؛ باورهای نادرست عمومی و ترویج فرهنگ پیشگیری؛ نقش دارو و واكسن در پیشگیری و غربالگری و نیز تشخیص زودرس مطرح می شود.

علمی **1354**1440
۰ نفر