۲۵ آبان ۱۳۹۳، ۱۳:۳۳
کد خبر: 81388389
T T
۰ نفر
وزیر خارجه آلمان: بهترین فرصت برای توافق نهایی هسته ای است

برلین - ایرنا - وزیر امور خارجه آلمان در آستانه آخرین مرحله از مذاكرات هسته ای ایران و 1+5 قبل از ضرب الاجل 24 نوامبر (سوم آذر) گفت: 'اكنون بهترین زمان ممكن برای توافق نهایی است و همه ما باید برای استفاده از این فرصت تلاش كنیم.'

'فرانك والتر اشتاین مایر' در گفت و گو با روزنامه دی ولت آلمان در پاسخ به اینكه 'آیا مذاكرات تا 24 نوامبر به توافق منجر خواهد شد'، افزود: همه ما باید برای رسیدن به توافق جامع تا 24 نوامبر تلاش كنیم.

اشتاین مایر ادامه داد: واقعیت امر این است كه در یك سال اخیر مذاكرات مثبت و سازنده بسیار خوبی داشته ایم و پیشرفت ها بیشتر از مذاكرات در 9 سال قبل از آن بوده است.

وزیر امور خارجه آلمان در مورد احتمال تمدید مذاكرات بعد از 24 نوامبر گفت: سوال مطرح در مورد تمدید احتمالی این است كه باید به تمدید دوباره مذاكرات قانع شویم ، دستیابی به توافق راحتتر خواهد بود.

اشتاین مایر تصریح كرد: ایران و 1+5 تاكنون مذاكرات سازنده ای داشته اند، اما در برخی پارامترهای تعیین كننده همچنان اختلاف نظرهای قابل توجهی داریم كه البته معتقدم این اختلاف ها نیز با گفت و گو قابل رفع شدن است.

وزیر امور خارجه آلمان اضافه كرد: هدف اصلی ما از مذاكرات این است كه اطمینان حاصل كنیم ایران از برنامه هسته ای خود استفاده نظامی نخواهد داشت.

اشتاین مایر در پاسخ به سووالی در باره نقش روسیه در مذاكرات نهایی با ایران در موضوع هسته ای گفت: مسكو در مراحل قبلی گفت و گو ها برای حل مناقشه اتمی، نقش سازنده ای ایفا كرده است و امیدواریم این نقش همچنان تا پایان گفت و گو ها ادامه داشته باشد.* اشتاین مایر: باید هر چه زودتر به جنایات داعش پایان داد

وزیر امور خارجه آلمان در ادامه این گفت و گو در خصوص بحران داعش در خاور میانه گفت: این گروه تروریستی به یك خطر بزرگ برای منطقه و جهان تبدیل شده است و باید هرچه سریعتر به جنایات آن پایان داده شود.

اشتاین مایر با هشدار در باره خطر فروپاشی نظم موجود در خاور میانه خواستار مقابله جدی با این گروه تروریستی شد و گفت: البته این اقدام یك شبه نخواهد بود و به زمان كافی نیاز دارد.

به گفته وزیر امور خارجه آلمان، جامعه بین المللی در حال طراحی یك راهبرد مشترك برای مبارزه با داعش است كه البته این مبارزه تنها بعد نظامی نداشته و ابعاد سیاسی نیز خواهد داشت.

اشتاین مایر تاكید كرد: برای از بین بردن داعش باید منابع تامین كننده مالی این گروه تروریستی خشكانده شود و از هر نوع حمایت مالی برخی كشورها به داعش جلوگیری شود.

اروپام* 4* 456* 1701 **1561**1479