معاون سیاسی سیدحسن نصرالله:ژنرال عون نامزد نهایی وتوافقی حزب الله برای ریاست جمهوری است

بیروت – ایرنا – « الحاج حسین الحاج الخلیل» معاون سیاسی « سید حسن نصرالله» دبیركل حزب الله در راس هیاتی از این حزب با ژنرال« میشل عون» رییس حزب جریان آزاد ملی لبنان دیدار و تاكید كرد كه ژنرال عون نامزد نهایی و توافقی حزب الله و گروه 8 مارس برای ریاست جمهوری جدید لبنان است.

به گزارش ایرنا، این دیدار پنجشنبه شب در « الرابیه» محل اقامت ژنرال میشل عون برگزار شد و « جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان و عضو حزب جریان آزاد ملی و همچنین « وفیق صفا» مسئول واحد ارتباطات و هماهنگی های حزب الله در این دیدار حضور داشتند.

پیشتر ژنرال عون با حضور در محل اقامت دبیركل حزب الله لبنان با وی دیدار و گفت وگو كرده بود.

الحاج الخلیل بعداز دیدار با ژنرال عون در الرابیه ، گفت: روابط حزب الله و جریان آزاد ملی لبنان از مرحله تفاهم عبور كرده و به مرحله تكمیل وجود یكدیگر رسیده است تا جاییكه اگر عضوی از این پیكر احساس درد و یا تب كند، عضو دیگر هم همین احساس را خواهد داشت.

معاون سیاسی دبیركل حزب الله افزود: می توانم بگویم كه امروز حزب الله و جریان آزاد ملی لبنان یك پیكر واحد هستند و بویژه در كشوری مانند لبنان كه با مشكلاتی حساس و امواج بسیار بلند چالش ها و سختی ها مواجه است، باید برای مقابله با این امواج دست ها را در دست ها هم گذاشت، در كنار هم بود و یكدیگر را كامل كرد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص سوء تفاهم بین حزب الله و جریان آزاد ملی لبنان در خصوص تمدید دوره كنونی ریاست جمهوری گفت: این یك اختلاف نظر كوچك و بی تاثیر در روابط بود كه دو طرف از آن با حفظ كرامت یكدیگر عبور كرده اند.

معاون سیاسی دبیركل حزب الله اظهارداشت: این دلیلی است كه ما باورها و تصمیم های خود را بر همپیمانان تحمیل نمی كنیم و نه آنها می پذیرند.

حزب الله با این هدف كه لبنان وارد خلاء سیاسی كامل نشود به تمدید دوباره دوره كنونی مجلس لبنان رای داد اما حزب جریان آزاد ملی با آن مخالفت و حتی برای جلوگیری از آن كه از روز گذشته با درج در روزنامه رسمی لبنان مشروعیت یافت، به دادگاه قانون اساسی این كشور شكایت كرده است.

دوره كنونی مجلس لبنان با مصوبه خود نمایندگان برای مدت 2 سال و 7 ماه دیگر تمدید شد.

خبرنگاری سئوال كرد: گفته می شود سید حسن نصرالله از ژنرال عون به عنوان نامزد حزب الله در سخنرانی خود در شب عاشورای حسینی یاد كرد تا چراغ سبزی به گروه مقابل (14 مارس) برای رایزنی در خصوص نامزد توافقی دیگری داده باشد.

اعضای گروه 14 مارس از جمله « سمیر جعجع» ریس حزب نیروهای لبنانی و نامزد این گروه برای ریاست جمهوری ادعا كردند كه سید حسن نصرالله برای عبور از ژنرال عون و فراهم كردن فضا برای گفت وگو در باره نامزد توافقی نام ژنرال را بطورعلنی به عنوان نامزد حزب الله و گروه 8 مارس آورده است.

معاون سیاسی دبیركل حزب الله در پاسخ به این سئوال و ادعاها خاطرنشان كرد: ژنرال عون یك شخصیتی در سطح رهبری ملی و منطقه ای ، رهبری مسیحی و تصمیم گیر و رییس بزرگترین فراكسیون مسیحی لبنان است ، بنابر این بدیهی است كه حزب الله از وی برای نامزدی ریاست جمهوری حمایت كند و به این درجه از یقین رسیده باشد كه شخصیتی دیگر در اندازه او اكنون برای ریاست جمهوری لبنان وجود ندارد.

وی تاكید كرد كه حزب الله در باره نامزدی ژنرال عون به یقین رسیده است و این تصمیمی تغییر ناپذیر وغیرقابل مناقشه است.

معاون دبیركل حزب الله تصریح كرد: ژنرال عون یك شخصیت توافقی برای ریاست جمهوری لبنان است چه دیگران قانع بشوند و یا نشوند، ما دلایل خود را ارائه می كنیم.

الحاج الخلیل تاكید كرد: باید وفاداری به همپیمانی را كنار بگذاریم، اكنون باید از شخصیتی دارای ویژگی هایی ممتاز كه هیچ ارتباط و وابستگی به خارج نداشته باشد و در عین حال در داخل لبنان و سطح منطقه شناخته شده وصاحب تصمیم باشد برای ریاست جمهوری لبنان سخن بگوییم و ما دلایل و برهان های خود را داریم كه ژنرال عون دارای این ویژگی ها است.

وی در پاسخ به این سئوال، برخی می گویند كه حزب الله موضع خود در خصوص ژنرال عون را با توجه به تحولات منطقه ای ، تغییرخواهد داد و از ژنرال عون عبور خواهد كرد؟، گفت: اگر می خواستیم موضع خود را تغییر دهیم و در خصوص ژنرال سازش كنیم، برای ما موقعیت هایی قبلا وجود داشت اما تغییری در موضع ما صورت نگرفت و این را ثابت كرده ایم.

معاون سیاسی دبیركل حزب الله در باره گفت وگوی بین گروه های سیاسی از جمله حزب الله و حزب جریان المستقبل به ریاست « سعد الحریری» گفت كه تلاش هایی در این زمینه وجود دارد، اما تاكید كرده ایم كه هرگونه گفت وگویی باید بدون پیش شرط باشد.

الحاج الخلیل افزود: تلاش هایی قابل قدردانی برای شكست بن بست سیاسی وجود دارد و ما هم دست خود را همواره برای گفت وگوهای بدون پیش شرط دراز كرده ایم.

وی در باره انتخاب رییس جمهوری لبنان و برخی تاكید های غربی ها مانند سفیران آمریكا و انگلیس و شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برگزاری سریع آن اظهارداشت: همه ما می گوییم كه ضروری است انتخابات ریاست جمهوری لبنان باید بسرعت برگزار شود و احدی در لبنان با این نظر مخالف نیست اما ما صحبت از قانع شدن داریم و در این شكی وجود ندارد.

معاون سیاسی دبیركل حزب الله لبنان گفت: از شورای امنیت سازمان ملل كه خواستار برگزاری سریع انتخابات ریاست جمهوری لبنان شده و به این حقیقت رسیده است، تشكر می كنیم.

روزنامه لبنانی السفیر در شماره روز جمعه خود نوشت: ژنرال عون با قدردانی از حزب الله و سید حسن نصرالله ، گفت كه با اعلام مواضع اخیرم، به همه دنیا فهماندم روابط بین حزب الله و جریان آزاد ملی لبنان برغم اختلاف نظر در برخی پرونده های سیاسی مانند تمدید دوره كنونی مجلس ، راسخ و مستحكم است.

السفیر افرود: الحاج الخلیل در پاسخ به سئوال خبرنگار ما گفت كه ژنرال عون نامزد حزب الله تا قطع شدن نفس است و التزام ما به ژنرال بدون شرط و نامحدود است و ما به این باور رسیده ایم.

روزنامه الاخبار هم نوشت: این دیدار پیامی روشن و صریح به همگان بود كه ژنرال عون نامزد نهایی و توافقی حزب الله و گروه 8 مارس است و زمان گفت وگو در این باره پایان یافته و ژنرال عون نامزد گروه 8 مارس تا روز قیامت است.

الاخبار در باره روابط ژنرال عون و « نبیه بری» رییس مجلس لبنان هم به نقل از منابعی نوشت: مسئله ای مانند تمدید دوره كنونی مجلس و اختلاف نظر در این باره نمی تواند روابط ژنرال و نبیه بری را بحرانی و متشنج كند.

این روزنامه افزود: بزودی نشستی مشترك بین حزب الله، جریان آزاد ملی و جنبش امل لبنان برگزار خواهد شد و در این نشست از حزب الله « الحاج حسین الحاج الخلیل» معاون سیاسی دبیركل و حاج وفیق صفا، از جنبش امل « علی حسن خلیل» وزیر دارایی و از جریان آزاد ملی « جبران باسیل» وزیر امور خارجه شركت خواهند كرد.

خاورم ** 1324

سرخط اخبار جهان