معاون سازمان جوانان جمعیت هلال احمر:ایران در زمینه رسیدگی به مسایل روحی روانی در خاورمیانه پیشتاز است

اهواز- ایرنا- معاون آموزش و پژوهش سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران هم اكنون در زمینه مداخلات اجتماعی و روانی پس از بلایای طبیعی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پیشتاز است.

به گزارش ایرنا 'امیر معتمدی' روزچهارشنبه در آیین آغاز دوره آموزشی سازماندهی حمایت های روانی اجتماعی با عنوان 'طرح ملی سحر' در اهواز افزود: با توجه به بروز حوادث طبیعی همچون زلزله و سیل در كشور و همچنین هشت سال دفاع مقدس ، جمهوری اسلامی ایران در زمینه رسیدگی به مسایل اجتماعی ، روحی و روانی آسیب دیدگان دارای تجارب ارزنده ای است.

وی گفت: مداخلات اجتماعی و روانی به آسیب دیدگان پس از بلایا این امكان را به وجود می آورد كه افراد آسیب دیده بتوانند به لحاظ روحی و روانی، به جامعه و زندگی عادی بازگشته، و از فشارهای روحی ناشی از بلایای طبیعی خارج شوند.

معتمدی در ادامه مداخلات اجتماعی و روانی پس از بلایا را در كاهش آسیب های اجتماعی جامعه موثر و تعیین كننده خواند و افزود: چنانچه گروه های آموزش دیده و مجرب با ورود آگاهانه و قوی به عرصه، و كمك روحی و روانی به آسیب دیدگان ، بتوانند به وظایف تعریف شده خود عمل كنند، آثار منفی اجتماعی بلایا به حداقل رسیده و مرهم داغدیدگان خواهد بود.

معاون آموزش و پژوهش سازمان جوانان جمعیت هلال احمر كشور در ادامه گفت: تیم های آموزش دیده با سازماندهی هلال احمر از این پس قادر خواهند بود در كوتاه ترین زمان ممكن خود را به مناطق آسیب دیده رسانده و خدمات اجتماعی و مددكاری را به آسیب دیدگان ارایه كنند.

'علی خدادادی' مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان نیز در این آیین به اهمیت مداخلات اجتماعی پس از بلایا و پیرو آن كاهش آسیب های اجتماعی اشاره كرد و گفت: نیاز ثانویه افراد آسیب دیده بلایای طبیعی پس از تامین نیازهای فوری و غذایی، مسایل اجتماعی ، فكری و روحی است تا افراد آسیب دیده ناشی از بلایای طبیعی با حداقل آثار منفی ، به زندگی عادی خود برگرداند.

وی افزود:برگزاری چنین دوره های آموزشی با توجه به اینكه كشور ما جزو 10كشور بلاخیزطبیعی دنیاست می تواند در پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر واقع شود.

در نخستین دوره آموزشی سحر كه به مدت سه روز در آموزشكده علوم و فنون صنعت نفت اهواز و زیر نظر كارشناسان مسایل اجتماعی و دانشگاهی برگزار می شود 83 دانشجوی داوطلب رشته های علوم اجتماعی و مددكاری از سه استان خوزستان، ایلام و لرستان حضور دارند.

646/640

سرخط اخبار استان‌ها