۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۱۴
کد خبر: 81219848
T T
۰ نفر
10 طرح جدید برای نجات دریاچه ارومیه مصوب شد

تهران - ایرنا - در دومین نشست ستاد احیای دریاچه ارومیه كه امروز - یكشنبه - با حضور دكتر روحانی رییس جمهوری برگزار شد ، 10 طرح جدید برای نجات دریاچه ارومیه به تصویب رسید و با 14 طرح مصوب قبلی، اكنون تعداد مصوبات آن به 24 طرح رسیده است.

داود رضا عرب سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه عصر روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: در این جلسه ابتدا گزارش فعالیت های ستاد احیای دریاچه ارومیه و كارگروه های تخصصی ارایه و نظرات كارشناسی بر روی آنها اعمال شد.

وی گفت: رییس جمهوری در این نشست بر مسایل اجتماعی و تاثیر دریاچه بر معیشت مردم تاكید بسیار كرد و خواهان مطالعه جدی در این زمینه شد.

وی افزود: بر اساس محاسبات صورت گرفته بین 10 تا 15 سال زمان برای نجات دریاچه ارومیه تعیین شده است.

عرب گفت: قسمت عمده ورودی آب از جنوب دریاچه است كه از 4 رودخانه زرینه رود ، سیمینه رود ، گدار چای و مهاباد تامین می شود كه بیشترین آورد دریاچه را دارند، در زرینه رود به لحاظ شیب منفی كه در مصب دریاچه وجود دارد آبی كه وارد می شود به قسمت اصلی دریاچه نمی رسد و بیشتر تبخیر می شود.

وی با بیان اینكه دو روش كه مكمل همدیگر هستند برای حل این مشكل مصوب شد افزود: مقرر شد توسط یك كانال 4 كیلومتری زرینه رود به سیمینه رود متصل شود تا سیلاب ها جمع آوری شود و در دبی پایین از یك كانال بتونی استفاده شود تا بخشی از آب در شرایط معمول منتقل شود كه بتواند این آب به پیكر اصلی رودخانه وارد شود.

عرب ادامه داد: سد شهید مدنی به بهره داری رسیده ولی مقرر شد تا اطلاع ثانوی این سد باید در اختیار دریاچه باشد و برای كشاورزی استفاده نشود بلكه آب سد به منظور احیای دریاچه رها سازی شود. بخشی از این آب در نزدیك دریاچه در شوره زارها رها می شود كه قرار است كانالی برای جمع آوری این آبها احداث شود تا آبها جمع آوری و به بدنه اصلی دریاچه وارد شود كه این یكی از مصوبات این نشست است.

عرب اظهار كرد: دومین مصوبه این نشست شناسایی كانون های تولید ریزگرد و تثبیت آنها است، اكنون 6 كانون فعال تولید ریزگرد در منطقه وجود دارد كه باید هر چه زودتر تثبیت شوند چون ممكن است در ماه های آینده تولید گرد و غبار و نمك كنند از این رو قرار شد با استفاده از روش های مختلف بیولوژیكی كه به محیط زیست آسیب وارد نكنند تثبیت شوند، البته قرار است در آینده به وسیله كاشت گیاهان كار تثبیت انجام شود.

وی ادامه داد: سومین مصوبه مطالعه و اجرای برنامه حفاظت اكولوژیكی پارك ملی دریاچه با اولویت قسمت جنوبی است، این بخش رسوب گذاری كرده و قرار شد سازمان حفاظت محیط زیست مطالعه ای انجام دهد كه بر اساس آن یك زیستگاه جدید گیاهی و جانوری ایجاد شود تا این تهدید به فرصت تبدیل شود.

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: قرار شد مطالعه ای درباره اثرات بهداشتی، اجتماعی و زیست محیطی ناشی از خشك شدن بخشی از دریاچه ارومیه تا زمان احیای آن انجام شود و همچنین اجرای برنامه پیشگیری كاهش ریسك اثرات محتمل هم انجام خواهد شد كه از دیگر مصوبات این نشست است.

عرب افزود: مقرر شد یك برنامه اشتغال معیشت جایگزین در منطقه تهیه شود تا از بخش كشاورزی به بخش صنایعی كه مشكلات زیست محیطی ندارند تبدیل شود كه قرار است وزارت صنعت معدن و تجارت و استانداری ها این كار را انجام دهند.

وی ادامه داد: انجام مطالعات در مورد امكان سنجی استفاده از فناوری های نوین برای بخش پایش و كاهش تبخیر از دیگر مصوبات این نشست است كه بیشتر جنبه مطالعاتی دارد.

عرب گفت: همچنین ایجاد یك مركز آینده پژوهی در دریاچه ارومیه توسط سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر مصوبات این نشست است.

وی افزود: بحث دیگر انجام علمیات آبخیزداری به منظور افزایش حجم آب ورودی به دریاچه بود كه بر این اساس قرار شد در محل هایی كه انجام عملیات آبخیزداری موجب افزایش ورودی آب به دریاچه می شود انجام گیرد كه این هم از دیگر مصوبات این نشست است.

عرب گفت: مصوبه دیگر ایجاد هماهنگی با قوه قضاییه برای تسریع اجرای قانون تعیین تكلیف چاه های غیر مجاز به ویژه چاه هایی كه تاثیر زیادی بر آب های سطحی در منطقه دارند، است.

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: مصوبه دیگر این است كه مقرر شد تا مقدار آب جابجا شده در اجرای طرح انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه بر اساس پروتكل بین كشورهای منطقه و فقط برای نجات دریاچه انجام شود. این طرح در حال اجرا است اما قرار است تسریع شود و مقرر شد تا سال 1396 به بهره برداری برسد.

وی گفت: این مصوبات به زودی به دستگاه ها ابلاغ می شود و تلاش می شود با تامین اعتبارات مالی عملیات اجرایی نجات دریاچه ارومیه تا اوایل هفته آینده آغاز شود.

علمی ( 4 ) **9014**1599
۰ نفر

سرخط اخبار جامعه