۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۰۸
کد خبر: 81219378
T T
۰ نفر
رونق صنعت گردشگری نقش مهمی در توسعه و پویایی اقتصاد استان لرستان دارد

خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: رونق صنعت گردشگری، نقشی مهم و اساسی در نشاط و پویایی فعالیت های مرتبط با بخش اقتصادی استان لرستان دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'هوشنگ بازوند' روز یكشنبه در كارگروه توسعه گردشگری استان، افزود: با توجه به اهمیت صنعت گردشگری در رشد و رونق اقتصادی و رفع معضل بیكاری استان، برنامه ریزی علمی و كارشناسی در راستای بهره مندی از ظرفیت ها و جاذبه های این صنعت در مسیر رشد و توسعه اقتصادی استان امری ضروری است.

وی با اشاره به ظرفیت های بیشمار استان لرستان در حوزه گردشگری، اظهار داشت: متاسفانه برغم وجود جاذبه ها و ظرفیت های گسترده تاریخی، طبیعی و فرهنگی استان و قابلیت های بالای صنعت گردشگری در حوزه توسعه اقتصادی، به دلیل نداشتن برنامه و كم توجهی به ظرفیت های عظیم این حوزه، شاهد بروز مشكلات اقتصادی از جمله سرانه درآمدی پایین مردم در این استان هستیم.

استاندار لرستان با تاكید بر لزوم همكاری مدیران دستگاه های اجرایی در راستای بهره مندی از ظرفیت های اقتصادی صنعت گردشگری، تصریح كرد: یكی از اولویت های اصلی كارگروه توسعه گردشگری در استان برای سال جاری، تهیه و تدوین برنامه علمی و كارشناسی در زمینه شناسایی و استفاده از جاذبه های این بخش در مسیر رشد و توسعه اقتصادی استان در سطح تمامی شهرستان های تابعه است.

بازوند همچنین بر لزوم تدوین یك برنامه علمی و مدون از طریق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان منطبق با سند برنامه پنجم توسعه و با هدف رشد و توسعه صنعت گردشگری لرستان و بهره مندی از ظرفیت های این صنعت در مسیر رشد و توسعه اقتصادی استان ظرف سه ماه آینده تاكید كرد.

به گفته وی، یكی از محورهای اصلی و مهم دراین برنامه باید موضوع تعیین تكلیف مناطق نمونه گردشگری

استان و فراهم كردن شرایط واگذاری این مناطق به بخش خصوصی و سرمایه گذاری در این مناطق باشد.

استاندار لرستان در ادامه با تاكید بر نگهداری از جاذبه ها و آثار تاریخی و باستانی استان، افزود: توجه جدی و كارشناسی برای مرمت، حفظ و حراست از این آثار ارزشمند از جمله غار باستانی میرملاس در كوهدشت و تونل برفی ازنا و ایجاد زیر ساخت های لازم برای جذب گردشگر داخلی و خارجی از دیگر نكات مهم و محوری در زمینه رشد و توسعه صنعت گردشگری استان است.

وی در ادامه به قابلیت های استان لرستان در حوزه گردشگری سلامت اشاره كرد و گفت: وجود چشمه های آبگرم در استان، ظرفیت مناسبی را برای برنامه ریزی علمی و كارشناسی در زمینه جذب گردشگر درمانی و بهره مندی از مزایایی اقتصادی این بخش از صنعت گردشگری در استان لرستان فراهم كرده است.

بازوند تاكید كرد: تحقق این مهم نیز نیازمند تهیه و تدوین یك برنامه علمی و كارشناسی مدون و هدفمند است كه باید با حضور و مشاركت كارشناسان و صاحب نظران این حوزه تهیه و تنظیم شود.

نماینده عالی دولت در لرستان همچنین تاسیس مركز آبشار شناسی در استان لرستان را با توجه به وجود آبشارهای زیبا و طبیعی متعدد در استان مورد تاكید قرار داد.

استاندار لرستان در ادامه با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های صنایع دستی و هنرهای سنتی استان لرستان، افزود: ایجاد مراكز علمی و كارشناسی در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی از جمله مركز ورشو شناسی به عنوان یكی از صنایع ارزشمند و تاریخی استان در شهرستان بروجرد، نقش مهمی در رونق فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری و بهره مندی از مزایای اقتصادی آن با هدف رشد و توسعه استان لرستان دارد.

بازوند، ارائه برنامه های ویژه آموزشی در حوزه جذب، پذیرش و خدمت رسانی به گردشگران داخلی و خارجی در استان را از دیگر نیازهای اصلی برای رشد و توسعه صنعت گردشگری عنوان كرد.

7274/1625

سرخط اخبار استان‌ها