۱۳ فروردین ۱۳۹۳، ۱۳:۵۰
کد خبر: 81106113
T T
۰ نفر
تركان: ایران باید از ظرفیت های اروندرود به خوبی استفاده كند

آبادان - ایرنا - مشاور ارشد رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی كشور گفت: ایران باید از ظرفیت های اروند رود به خوبی استفاده كند.

اكبر تركان روز چهارشنبه در بازدید از منطقه آزاد اروند افزود: متاسفانه به رغم گذشت 25 سال از جنگ تحمیلی همچنان ظرفیت های اروندرود بی استفاده باقی مانده است.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویِژه اقتصادی كشور اظهار كرد: در یك سوی اروند آرایش نظامی و در سمت دیگر آرایش اقتصادی وجود دارد.

وی رابطه ایران با عراق را بسیار مطلوب خواند و افزود: عراق نزدیك ترین دوست ایران در سطح منطقه و جهان است.

تركان گفت: عراق با اتصال نهرها، ماهیگیری، تردد قایق ها و ساخت باغ، ویلا و خانه در كنار اروندرود از ظرفیت های این رودخانه به خوبی استفاده می كند.

وی اضافه كرد: متاسفانه ایران از ظرفیت های اروند رود استفاده نكرده و ارتباط مردم با اروندرود قطع است.

مشاور ارشد رییس جمهوری به نقل از شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت: مرز در این ناحیه باید به هنگ مرزی سپرده شود تا آرایش این سوی اروندرود نیز عادی، تجاری و اقتصادی شود.

وی افزود: متاسفانه شركت پالایش نفت آبادان با تنگ نظری و گذاشتن نرده، جلوی استفاده مردم آبادان و خرمشهر از اروندرود را گرفته است.

تركان گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته با معاون وزیر نفت و مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران این موضوع از 16 فروردین ماه توسط مدیرعامل منطقه آزاد اروند پیگیری می شود.

وی افزود: ارتباط ما با اروندرود از نظر گردشگری و اقتصادی مطلوب نیست و امكان جهش اقتصادی بدون استفاده از بزرگترین ظرفیت منطقه آبادان و خرمشهر یعنی اروندرود وجود ندارد.

تركان در خصوص تعادل و تعامل فرهنگی در مناطق آزاد اظهار كرد: امید است كاركنان در مناطق آزاد سه شاخص راستگویی، امانت داری و وفای به عهد را سرلوحه فعالیت خود قرار دهند.

7102/7279/587
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد