۱۴ بهمن ۱۳۹۲، ۱۴:۳۶
کد خبر: 81024886
T T
۰ نفر
ماهواره ناهید سال آینده به مدار لئو می رود

تهران- ایرنا- قائم مقام سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره ناهید سال آینده از طریق ماهواره بر سفیر یك B به فضا پرتاب می شود و این ماهواره قرار است یك محموله مخابراتی باند كی.یو را در مدار لئو مورد آزمایش قرار دهد.

مدار لئو یا پایین زمین به مدارهایی گفته می شود كه ارتفاع آنها كمتر از 800 كیلومتر و مدار ژئو یا مدار زمین آهنگ به مدارهایی با ارتفاع كمتر از 36 هزار كیلومتر نسبت به سطح زمین گفته می شود.

حمید فاضلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد كه در پنج سال آینده در موقعیت مداری خود در ژئو یك ماهواره با وزن 250 كیلوگرم كه دو ترانسپوندر مخابراتی دارد و می تواند 55 كانال را پوشش دهد ، قرار دهد.

ترانسپوندر نوعی دستگاه است كه در مخابرات ،ناوبری هوایی و یا سامانه بازشناسی با امواج رادیویی كاربرد دارد.

قائم مقام سازمان فضایی ایران خاطرنشان كرد : همچنین براساس برنامه های تدوین شده قرار است ایران در سه مرحله ماهواره های با محموله مخابراتی به مدار ژئو پرتاب كند. از سال آینده اگر همه برنامه ریزی ها برای ماهواره بر ها ،‌ایستگاه ها و محموله های مخابراتی به درستی و با هم انجام شود می توان انتظار داشت كه ایران در سال آینده گام های بزرگ فضایی را بردارد.

فاضلی در مورد نحوه تهیه محموله ماهواره مخابراتی گفت: هم اكنون قراردادی میان پژوهشكده مخابرات ورازت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فضایی ایران منعقد شده است و در حال ساخت نمونه مهندسی محموله مخابراتی هستیم.

***نخستین تصاویر كاربردی از ماهواره های ایرانی تا پنج سال آینده از طریق ماهواره پارس 2

فاضلی افزود : نخستین تصاویر كاربردی از ماهواره های ایرانی تا پنج سال آینده دریافت خواهد شد . این تصاویر از طریق ماهواره پارس 2 تهیه و به زمین مخابره می شود.

وی در مورد ماهواره پارس 2 به خبرنگار ایرنا گفت: ماهواره پارس 2 در پژوهشكده سامانه های ماهواره ای سازمان فضایی ایران در حال تولید است. این ماهواره بسیار دقیق است و تصاویر آن با وضوح بیشتری خواهد بود .

وی توضیح داد:ماهواره های ایرانی كه پیش از این به فضا پرتاب شده بودند نیز تصاویر كاربردی ارایه كردند اما تصاویر ماهواره پارس 2 دقیق تر خواهد بود .

وی خاطرنشان كرد كه ایران با توجه به سند چشم انداز ، در آینده دارای ماهواره های سنجش از راه دور كاربردی و عملیاتی خواهد شد كه وجود چنین ماهواره هایی موجب بهبود ارتقای كیفیت زندگی مردم در حوزه های سلامت، پزشكی از راه دور، پایش عرصه های كشاورزی و جنگلی منابع آب وهوا ، تغییر اقلیم و مدیریت بحران و حوادث غیر مترقبه و ده ها دستاورد دیگر می شود.

فاضلی افزود: همچنین پیش بینی كرده ایم كه در راه رسیدن به مدار ژئو و استقرار ماهواره مخابراتی در این مدار فعالیت هایی را انجام دهیم.

قائم مقام سازمان فضایی ایران همچنین در پاسخ به خبرنگار علمی ایرنا مبنی بر اینكه گام های جمهوری اسلامی ایران در رسیدن به ماهواره های مخابراتی در مدار ژئو گفت: جمهوری اسلامی ایران قدم به قدم فناوری های حوزه ماهواره ای و مخابراتی را توسعه می دهد و به طور حتم برای دستیابی به چنین هدف بزرگی باید زیرساخت های لازم ایجاد شود.

وی توضیح داد: این زیرساخت ها برای تمامی فعالیت فضایی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. حتی پرتاب ماهواره های سنجش از راه دور و مخابراتی دارای زیرساخت های مشترك با پروژه اعزام انسان به فضا هستند زیرا برای هر دوی این پروژه های فضایی نیاز به حامل هایی با نیروی پیشران بزرگ تر و یا نیروی تراست بزرگ تر است . همچنین برای هر دو این پروژه ها پایگاه پرتاب متناسب با حامل ها و محموله بر های بزرگ تر و سنگین تر در نظر گرفته شده كه قرار است در جنوب شرقی كشور ایجاد شود.

وی همچنین از دیگر زیرساخت های مشترك پروژه های فضایی به استقرار ایستگاه برقراری ارتباط با ماهواره ها در نقاط پیش بینی شده، توسعه فناوری تی.تی.اند سی، آزمایشگاه های متناسب با محموله ها و حامل ها و همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص اشاره كرد .

*** احداث 20 دانشكده و پژوهشكده هوافضایی در كشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

قائم مقام سازمان فضایی ایران تاكید كرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در كشور بیش از 20 دانشكده و پژوهشكده هوافضایی در كشور تاسیس شده است. توسعه فعالیت های فضایی مورد عنایت همه مسوولان كشور به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری است.

وی افزود: همچنین انجام فعالیت های فضایی در اسناد بالادستی مورد توجه قرار گرفته است و امیدوارم كه جوانان نخبه و استعدادهای برتر كه تاكنون به این حوزه توجه خاص داشته اند از این پس نیز در انجام فعالیت های فضایی سازمان فضایی را یاری كنند.

***اصراری به تولید تجهیزات داخلی نداریم

فاضلی در مورد تولید نجهیزات فضایی در كشور گفت : متخصصان ایرانی تاكنون از هر قطعه ای كه از خارج وارد شده است و آن را توانستند در داخل تولید كنند ، غفلت نكردند و از نمونه خارجی ، نمونه ایرانی را تهیه كردند ولی هیچ اصراری بر طراحی و تولید در داخل نداریم چرا كه این امر زمان بر و هزینه بر است ولی باید گفت متخصصان ایرانی تحریم ها را فرصتی برای گام گذاشتن در مسیر خودكفایی فضایی می دانند زیرا در صورت موفقیت در هر یك از عرصه ها ما می توانیم فناوری تولید شده را به دیگر كشورها صادر كنیم.

فاضلی همچنین در مورد برنامه های سازمان فضایی ایران برای ساخت ماهواره های عملیاتی و سنجش از راه دور گفت: هم اكنون كار بر روی ماهواره های سنجش از راه دور و عملیاتی در كشور آغاز شده است.ماهواره هایی كه تا كنون پرتاب كرده ایم دارای عمر حدود سه ماه بوده اند اما ساخت و طراحی ماهواره هایی با عمر سه سال نیاز به تجهیزات با دوام دارند .

به گفته فاضلی تقویت تجهیزات مربوط به تصویربرداری، اپتیك، همچنین تقویت توان و پنل های خورشیدی و دیگر زیرسیستم ها از دیگر فناوری هایی است كه باید در پرتاب ماهواره های كاربردی به آن ها دست یابیم .

قائم مقام سازمان فضایی ایران خاطرنشان كرد: با هر پرتاب آزمایشی در كشور یك رهاورد و یك فناوری در فضای واقعی فضامورد آزمایش قرار می گیرد.

***انعقاد چند قرارداد همكاری میان سازمان فضایی ایران و دانشمندان ایرانی خارج از كشور

قائم مقام سازمان فضایی ایران درمورد همكاری دانشمندان ایرانی خارج از كشور با سازمان فضایی گفت: در حال حاضر بسیاری از ایرانیان خارج از كشور برای همكاری با سازمان فضایی علاقه مند هستندو سازمان فضایی با تعدادی از این دانشمندان در زمینه های فضایی در حال انعقاد قرارداد است .

وی افزود: در حال حاضر قرار دادی با یكی از دانشمندان ایرانی خارج از كشور با موضوع 'پایش محصول برنج كشاورزی' منعقد شد كه نتایج حاصل از این قرارداد بسیار خوب بود .

فاضلی همچنین در مورد همكاری های بین المللی سازمان فضایی گفت: هم اكنون برخی كشورها با ارسال نامه ای رسمی از سازمان فضایی در خواست كردند كه در زمینه طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره ها با انها همكاری كنیم .

وی بدون نام بردن از كشوری خاص یادآور شد كه این كشورها در زمره كشورهای پیشرفته قرار ندارند اما در زمینه فعالیت های فضایی بسیار علاقه مند هستند و تاكنون فعالیت هایی در این زمینه انجام داده اند و مایلند تا جمهوری اسلامی ایران نیز دراین زمینه برای آن ها تحقیقاتی را انجام دهد.

قائم مقام سازمان فضایی در مورد پرتاب ماهواره های دانشجویی گفت : ماهواره نوید تصاویری با رزولوشن قابل توجه دریافت و به زمین مخابره كرد و این نتایج در اختیار محققان دانشگاهی قرار گرفت بنابراین پرتاب ماهواره های دانشجویی تنها با هدف تست فناوری ها نیست بلكه این ماهواره ها دستاوردهای علمی نیز دارند.

وی در مورد ماهواره های دانشجویی در نوبت پرتاب گفت: هم اكنون ماهواره های شریف ست و ماهواره تدبیر كه با همكاری سیستمی پژوهشكده سامانه های فناوری پژوهشگاه فضایی ایران طراحی شده اند و همچنین ماهواره ناهید در نوبت پرتاب هستند.

گفت و گو از: زهرا سلطانی

علمی(4)**9190**1581
۰ نفر