۲۶ شهریور ۱۳۸۷، ۰:۰۱
کد خبر: 8101256
T T
۰ نفر

نخستین دور از گفت و گوهای ملی لبنان آغاز شد

۲۶ شهریور ۱۳۸۷، ۰:۰۱
کد خبر: 8101256
نخستین دور از گفت و گوهای ملی لبنان آغاز شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/06/26 بیروت - نخستین دور از گفت و گوهای ملی لبنان ، روز سه شنبه با ریاست میشل سلیمان رییس جمهوری این کشور و با مشارکت 14 نفر از سران گروه های سیاسی مختلف و حضور عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب در کاخ ریاست جمهوری این کشور آغاز شد.
به گزارش ایرنا از بیروت ، مشارکت کنندگان در این نشست همان شخصیت هایی هستند که در گفت وگوهای ملی دو سال پیش با ریاست نبیه بری رییس مجلس لبنان حضور داشتند.
نبیه بری، فواد سنیوره نخست وزیر، سعدالدین حریری رییس جریان آینده ، ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقیخواه ، میشل عون رییس حزب آزاد ملی ، محمد رعد نماینده مجلس از سوی حزب الله ، سمیر جعجع رییس حزب نیروهای لبنانی ، امین جمیل رییس حزب کتایب ، محمد الصفدی وزیر اقتصاد، ایلی اسکاف وزیر کشاورزی ، میشل المر، یعقوب بقرادونیان ، غسان توینی و پترس حرب نمایندگان مجلس به نمایندگی از گروه های سیاسی و طایفه های مختلف لبنان در این گفت و گوها مشارکت دارند.
درحاشیه این نشست ، دیداری میان سلیمان ، بری و سنیوره رییسان جمهوری ، مجلس و دولت انجام شده است .
همچنین نشست آشتی دیگری نیز با حضور سلیمان ، بری ، حریری ، رعد و جنبلاط برگزار شد.
سلیمان طی سخنانی در آیین گشایش این گفت وگوها، آشتی را مکمل گفت وگو دانست و افزود، گفت وگوی با صراحت و آشتی به توافق منجر می شوند که ساختن دولت قوی منجر می شود.
وی تاکید کرد لبنان نیازمند گفت وگو است و لبنانی ها نیز منتظر گفت وگو بودند تا ثبات سیاسی ، رفاه اقتصادی و امنیت اجتماعی را برای آنان به ارمغان آورد.
سلیمان اوضاع امنیتی لبنان و منطقه را تنش زا و نگران کننده خواند و گفت ، فضای سیاسی تنش زا از محیط منطقه ای فراتر رفته و به حد بین المللی رسیده و در صورت ادامه به افزایش تنش منجر خواهد شد.
وی تاکید کرد لبنان به عنوان یک کشور کوچک و متنوع باید از همبستگی و یکپارچگی برخوردار باشد تا دچار تجربه های سخت گذشته نشود.
رییس جمهوری لبنان از تلاش اتحادیه عرب و دولت قطر در ایجاد توافق بین طرف های لبنانی قدردانی کرد.
وی اشاره کرد که برخی ها بررسی موضوع استراتژی دفاعی را در گفت وگوها ضروری می دانند و برخی دیگر خواهان وارد کردن مسایل دیگری در گفت وگوها هستند و افزود، باید به دیدگاه کلی درباره مسایل مورد گفت وگو و شکل آن دست یافت .
وی اضافه کرد، بررسی هیچ موضوعی ممنوع نیست بلکه تنها امر ممنوع ، شکست گفت و گوها و یا رسیدن به بن بست است .
سلیمان اظهار داشت خطر علیه لبنان به ویژه از سوی اسراییل در جنوب همچنان ادامه دارد به طوری که این رژیم آشکارا به ضربه زدن به نهادهای لبنان تهدید می کند، قطعنامه های سازمان ملل متحد و نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد یونیفیل مستقر در جنوب لبنان را نادیده می گیرد، اشغال خاک را ادامه می دهد و مانع از دستیابی پناهندگان فلسطینی به حقوق خود می شود.
وی گفت : می توان به استراتژی دفاعی دست یافت که بر نیروهای مسلح لبنان و قدرت مقاومت تکیه کند بنابراین باید قدرتهای لبنان از جمله دیپلماسی را بررسی کنیم تا درباره این موضوع سرنوشت ساز به دیدگاه یکپارچه دست بیابیم .
رییس جمهوری لبنان اشاره کرد که شرایط خارجی مناسبی از جمله نشست سران لبنان و سوریه به وجود آمده که باید از آنها برای موفقیت گفت وگوها استفاده کرد و این تلاشها از طریق دیدارهای بین المللی ادامه خواهد یافت .
وی با اشاره به نزدیک بودن به زمان انتخابات آینده مجلس لبنان اظهار داشت گفت وگوها می تواند فضایی را ایجاد کند که به تصویب قانون انتخابات جدید در سریعترین زمان ممکن و آماده سازیهای لازم برای انتخابات بینجامد.
سلیمان گفت ، باید اعتراف کنیم که هر بار خواستیم در راه آرامش و ثبات پیش برویم ، زیان دیدگان از این روند تنش و هرج و مرج ایجاد کردند و دست به ترور و انفجار زدند اما بادهای آشتی وزیدن گرفته است و باید این فرصت را غنیمت شماریم و با جنایتکاران که دشمنان لبنان هستند با اراده و آشتی برخورد کنیم .
وی همچنین تاکید کرد که گفت وگوها باید با مسوولیت پذیری رسانه ای و ایجاد فضای تبلیغاتی و رسانه ای مناسب همراه باشد و بین آزادی بیان و هرج و مرج سخن پراکنی بیهوده تفاوت قایل باشد.
سلیمان اشاره کرد که نتایج رضایتبخش از گفت وگوها ممکن است به زودی ظاهر نشود بلکه شرایط چنین جلوه نماید که گویی گفت وگوها به بن بست می رسد از این رو همه رسانه ها باید از گفت وگوهای ملی حمایت و از جوسازی های طایفه ای و فرقه ای خودداری کنند، بر قوانین و عرف های حرفه ای پایبند باشند و برای تقویت وفاق و وحدت ملی تلاش کنند.
وی در پایان سخنانش گفت : تصمیم گرفتم در سالن 22 نوامبر، سالن استقلال گفت وگو کنیم تا نماد بودن این سالن ما را به سوی حمایت از روند استقلال و تثبیت پایه های وفاق پیش ببرد.
خاورم 2083 ** 2087 ** 265 شماره 141 ساعت 14:39 تمام
۰ نفر

سرخط اخبار جهان