۶ آذر ۱۳۹۲، ۱۷:۴۶
کد خبر: 80925348
T T
۰ نفر

خطر انقراض ماهی ها در خلیج فارس

۶ آذر ۱۳۹۲، ۱۷:۴۶
کد خبر: 80925348
خطر انقراض ماهی ها در خلیج فارس

تهران-ایرنا- تصاویر گوگل ارث از ماهیگیری در خلیج فارس نشان می دهد كه ماهیگیری از این پهنه آبی، شش برابر بیشتر از میزانی است كه رسما توسط هشت كشور این حوزه گزارش می شود.

به گزارش ایرنا از یونایتدپرس، دانشمندان دانشگاه بریتیش كلمبیا در كانادا می گویند: تصاویر گرفته شده از ماهواره ها نشان می دهند كه در سال 2005، یكهزار 900 حصار ماهیگیری، در ساحل خلیج فارس وجود داشته است كه تقریبا حدود 31 هزار تن ماهی از آنها گرفته شده است.

این در حالی است كه هشت كشور حاشیه خلیج فارس رسما پنج هزار و 260 تن ماهی حاصل از ماهیگیری را به سازمان غذا و كشاوری سازمان ملل گزارش كرده اند.

حصارهای ماهیگیری كه در جنوب شرق آسیا، آفریقا و بخش هایی از آمریكای شمالی برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می گیرند، تله های نیمه دائمی هستند كه از تفاوت های جزر و مدی برای گرفتن انواع گسترده ای از گونه های دریایی استفاده می كنند.

برخی از این حصارهای ماهیگیری بیش از 300 فوت (44/91 متر) طول دارند و به آسانی در تصاویر ماهواره ای دیده می شوند.

'دالا عبدالرضا' دانشجوی دوره دكترای مركز ماهیگیری 'یو.بی.سی' و محقق اصلی این پروژه گفت: حدود هزاران سال است كه از این روش ماهیگیری سنتی استفاده شده است، اما تاكنون قادر به درك واقعی تاثیر آن بر روی منابع دریایی خود نبوده ایم.

وی می گوید: رویكردهای كنترل از راه دور مانند تصویربرداری های ماهواره ای این پتانسیل را دارند كه آمار و عملیات ماهیگیری را بطور معتبر ارزیابی كنند.

محققان این پروژه می گویند: از آنجایی كه كشورها اطلاعات قابل اعتمادی در زمینه ماهیگیری ارائه نمی كنند، لازم است با استفاده از سایر منابع اطلاعاتی و فناوری های جدید اتفاقاتی كه در اقیانوس ها می افتد را نیز مد نظر قرار دهیم.

خلیج فارس آبراهی است كه در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه‌جزیره عربستان قرار دارد.

مساحت خلیج فارس 237 هزار و 473 كیلومتر مربع است و پس از خلیج مكزیك و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان بشمار می‌آید.

خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد، و از غرب به دلتای رودخانه اروندرود، كه حاصل پیوند دو رودخانهٔ دجله و فرات و پیوستن رود كارون به آن است، ختم می‌شود.

هشت كشور ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، كویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در كناره خلیج فارس هستند.

علمی(6)**2038**1599 ** اول 1396
۰ نفر