آسيب ناپذير ساختن اقتصاد ملي در برابر تحريم ها از اهداف اقتصاد مقاومتي است

تهران-دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، اقتصاد مقاومتي را يك سبك و الگوي مديريت اقتصادي دانست و گفت: آسيب ناپذير ساختن اقتصاد ملي در برابر تحريم ها و بهره گيري از تحريم ها براي تبديل كردن آنها به فرصت در جهت شكوفايي اقتصاد ملي، دو هدف عمده اقتصاد مقاومتي است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، 'محسن رضایی' روز یكشنبه در سمینار 'بررسی نقش ارتباطات، رسانه و روابط عمومی در اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم های اقتصادی' اظهار داشت: تحریم های اقتصادی برای جلوگیری از صعود ایران طراحی شده است.

وی مواردی چون كاهش فروش نفت، سخت شدن جابجایی درآمدهای نفتی، تحریم شركت ها و اشخاص دولتی و خصوصی و ایجاد ترس و هراس در بانك ها و شركت های بین المللی را كه قصد معامله با ایران را دارند، از جمله تحریم های اقتصادی علیه ایران عنوان كرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تاثیر تحریم ها گفت: این تحریم ها باعث می شود بازار اقتصاد ایران كوچك شود و رشد اقتصادی این كشور كاهش یابد و در ضمن تحریم ها موجب ایجاد اختلال در توانایی لجستیك كشور می شود.

وی با بیان این كه تحریم كنندگان به دنبال آن هستند تا این آثار مخرب اقتصادی را بر ایران مستولی كنند، اظهار داشت: آنها به دنبال ایجاد بحران اقتصادی و اجتماعی در ایران هستند تا مانع از الگو شدن ایران در منطقه شوند.

وی با برشمردن سه راه حل برای برخورد با تحریم ها گفت: یك راه حل این است كه بتوانیم تحریم ها را خنثی كنیم؛ راه حل دیگر این است كه تحریم ها را تحمل كنیم و اقتصاد ریاضتی را در پیش بگیریم و راه حل سوم، فرصت سازی از تحریم ها است.

رضایی خاطر نشان كرد: اقتصاد مقاومتی در چارچوب فرصت سازی از تحریم ها طراحی شده است و این اقتصاد، اقتصاد ریاضتی یا زیرزمینی نیست.

وی در عین حال تاكید كرد: البته باید به گونه ای طراحی و عمل كنیم كه با خنثی شدن تحریم ها، دوباره به وضعیت قبل برنگردیم چرا كه وضعیت قبل از تحریم ها، وضعیت چندان خوشایندی نبود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اقتصاد مقاومتی هم یك مدل اقتصادی و هم یك مدل مدیریتی است و صرفا از آن نباید به عنوان یك نوع اقتصاد نام برد؛ اقتصاد مقاومتی در یك نگاه، نوعی مدیریت و سیاستگذاری اقتصادی است.

وی ادامه داد: لذا اقتصاد مقاومتی هم باید از اصول و ضوابط منطقی و عقلانی برخوردار باشد و هم ابتكار، علم و خلاقیت در آن وجود داشته باشد.

رضایی در بخش دیگری از سخنانش مانع تراشی های داخلی، عادت به واردات و نیز اقتصاد وابسته به نفت را از مشكلات موجود بر سر راه اقتصاد مقاومتی برشمرد و تاكید كرد كه باید توجه بیشتری به تولید ملی و كارآفرینی داخلی صورت گیرد.

وی ممانعت از ورود نخبگان به عرصه مدیریتی كشور، وجود بوروكراسی و نیز فرهنگ مصرف محور را از دیگر مشكلات موجود بر سر راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی عنوان كرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی دیگری از سخنانش اظهار داشت: در 300 سال اخیر، ما به یك فروپاشی تمدنی دچار شده ایم و از اوج به سمت نزول شدید حركت كرده ایم.

وی یادآور شد: از آنجا كه اقتصاد ایران بر سر چهار راه اقتصادی جهان قرار داشت، ما فقط از ناحیه تجارت در آن زمان، چند برابر درآمد نفت امروز درآمد داشتیم و از پشتوانه پولی فوق العاده خوبی برخودار بودیم.

رضایی اضافه كرد:‌ از 300 سال پیش استبداد داخلی و ضعف حكمرانان ایران باعث شد نتوانیم در برابر تهاجم تمدنی مقابله كنیم و این امر موجب كوچك شدن ایران از نظر اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی شد.

وی با بیان این كه ملت ایران در طول چند دهه ی قبل از انقلاب، چند بار خواست از جای خود برخیزد اما هر بار به زمین خورد، اظهار داشت: بالاخره ملت ایران در 22 بهمن 1357 از جای خود برخاست و تا به امروز هم ایستاده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر اهمیت و تاثیر انرژی پایان ناپذیر ملت ایران گفت: هر زمان كه انرژی ملت ایران آزاد شده، در این كشور معجزه رخ داده است و ما باید راه های آزادسازی این انرژی را پیدا كنیم تا بتوانیم گام های بزرگتری برداریم.

رضایی با بیان این كه از زمان آغاز انقلاب تا كنون توانسته ایم دو ایستگاه سیاست و قدرت را طی كنیم، گفت: امروز در آستانه رسیدن به ایستگاه سوم و نهایی قرار داریم و برای رسیدن به این ایستگاه كه همان 'جامعه ایده آل' بوده، بیست سال است كه در حال تلاش و حركت هستیم و این ایستگاه سوم، مهم ترین هدفی است كه انقلاب برای آن طراحی شده است.*** نقش رسانه ها در اقتصاد مقاومتی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش روابط عمومی ها و رسانه ها را برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی مهم و غیرقابل انكار توصیف كرد و گفت: روابط عمومی ها و رسانه ها باید پیامدهای اقتصاد مقاومتی را به طور مناسب به مردم اعلام كنند تا مردم در جریان پیامدها و آثار این نوع الگوی اقتصادی قرار گیرند.

رضایی یكی از وظایف رسانه ها را نقد منطقی و منصفانه مسوولان دانست و گفت: رسانه ها نباید از نقد كسانی كه مانع رسیدن ملت ایران به ایستگاه سوم یا همان جامعه ایده آل می شوند، هراس داشته باشند بلكه باید با بی مسوولیتی ها و بی تفاوتی ها از راه صحیح آن مبارزه كنند و مردم را به صرفه جویی و استفاده صحیح از منابع تشویق كنند.

وی بر مبارزه با اتلاف منابع و ثروت كشور و نیز مبارزه با جنگ روانی دشمن تاكید كرد و افزود: دشمنان خواهند دید كه ملت ایران در سال های آینده با موفقیت تمام، ایستگاه سوم را نیز فتح خواهد كرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنان خود اظهار داشت: ما همه عضو یك خانواده بزرگ هستیم كه دردها و امیدهای فراوان داریم؛ اكنون كه رهبری دلسوز و ملتی شایسته داریم، دیگر جای درنگ نیست و من به عنوان سربازی در خدمت همه ملت هستم و دست تك تك شما را می بوسم و امیدواریم بتوانیم در این مقطع از تاریخ به رسالت تاریخی خود عمل كنیم.

سیام(3)**1723**9132**1572
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست