۱۱ مرداد ۱۳۹۱، ۱۶:۱۲
کد خبر: 80257113
T T
۰ نفر
سازمان ديده بان حقوق بشر كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد

تهران - سازمان ديده بان حقوق بشر روز چهارشنبه با انتشار گزارشي جامعه بين الملل را به ناديده گرفتن ظلم به مسلمان متهم كرد و كشتار اين گروه را محكوم كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سازمان در گزارش خود تحت عنوان ' دولت می تواند كشتار را متوقف كند' ناكامی مقامات میانمار در جلوگیری از این كشتار را محكوم كرد .

سازمان مزبور همچنین نیروهای امنیتی را به ارتكاب قتل و تجاوز و كشتار گروهی مسلمانان روهینگیا متهم كرد كه سازمان ملل آنها را اقلیتی بشمار آورده كه تحت فشار بیشترین ظلم و ستم قرار دارند .

فیل روبرتسون معاون مدیر بخش آسیا در سازمان دیده بان حقوق بشر در گفت و گو با خبرنگاران در بانكوك اظهار داشت : اگر این فجایع قبل از آغاز اصلاحات توسط دولت صورت می گرفت جامعه بین الملل در آن صورت واكنش سریع و قدرتمندی از خود نشان می داد اما به نظر می رسد جامعه بین الملل شیفته اصلاحات انجام گرفته در میانمار شده و به همین دلیل توافقنامه های تجاری جدیدی با این كشور منعقد كرده و تحریمها را علیرغم ادامه یافتن نقض حقوق بشر لغو كرده است .

بر اساس این گزارش اتحادیه اروپا در ماه آوریل به مدت یك سال بخش عمده مجازاتها علیه برمه را به دلیل اصلاحات انجام گرفته توسط دولت جدید پس از منحل شدن حكومت نظامی در این كشور در ماه مارس سال 2011 به حالت تعلیق درآورد.

آمریكا در ماه ژوئیه به شركتهای آمریكایی حتی در بخش نفت و گاز اجازه سرمایه گذاری داد كه بسیاری از شركتها به آن چشم دوخته اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر تاكید كرد : ظلم و ستم مورد حمایت دولت همچنان ادامه دارد .

این سازمان از جامعه بین الملل خواست تا به وضوح بگوید كه سركوب وحشیانه اقلیت مسلمان روهینگیا و دیگر اقلیتهای مستضعف قابل قبول نیست .

از اردیبهشت 91 بودایی‌ها با حمله به مناطق مسلمان ‌نشین ایالت 'راخین' هزاران منزل مسكونی متعلق به مسلمانان را به آتش كشیده‌اند و دهها هزار نفر را آواره و بی‌خانمان كرده‌اند كه وضعیت آوارگان سرگردان در مرز با بنگلادش، تایلند و مالزی وخیم گزارش شده است.

خشونتهای میانمار به دنبال حمله به یك اتوبوس حامل مسلمانان در این ایالت كلید خورد و ‍پس از آن از ابتدای خرداد ماه گروه‌های افراطی بودایی، با حمایت و همراهی پلیس و ارتش دست به كشتار گسترده و آتش زدن دهكده ها و مساجد و فراری دادن مسلمانان زدند.

این گروه از افراطیان، حتی مدعی تعرض مسلمانان به زن بودایی و آغاز درگیری طرفین پس از آن شده اند .

مسلمانان میانمار معروف به 'روهینگیا' بیشتر در شمال ایالت راخین در غرب میانمار متمركز بوده و دولت میانمار این اقلیت را به رسمیت نمی‌شناسد و آنها را مهاجران غیرقانونی می‌داند.

در باره شمار كشته شدگان حوادث اخیر، آمارهای متفاوتی ارائه شده است.

براساس آمار رسمی، 80 نفر كشته شده اند كه در آمار غیررسمی این تعداد، تا هزاران نفر ذكر شده است.

كشور 75 میلیون نفری میانمار حدود 800 هزار نفر جمعیت مسلمان دارد.

مترجمام ** 1487 **1577
۰ نفر

سرخط اخبار فرهنگ