حدود 25 ميليون نفر از جمعيت كشور در سبد مالياتي  قرار دارند

تهران - رييس سازمان امور مالياتي گفت: ‌از مجموع 75 ميليون جمعيت كشور ،50 ميليون نفر مودي مالياتي محسوب نمي شوند ، اما 25 ميليون نفر مابقي در سبد مالياتي قرار دارند .

' علی عسكری' روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینكه بسیاری از ایرانیان مودی سازمان امور مالیاتی محسوب نمی شوند، اظهار داشت: در سازمان امور مالیاتی چهار میلیون و 500 هزار مودی مالیاتی داریم.

وی ادامه داد:اگر این میزان در میانگین چهارنفره خانوار ایرانی ضرب شود ، حدود 18 میلیون تن از جمعیت ایران با خانواده آنها مودی هستند.

عسكری تصریح كرد: با توجه به اینكه دولت 2.5 میلیون كارمند دارد و حدود 3 تا 4 میلیون كارگر نیز مالیات پرداخت می كنند ، برهمین اساس به طور میانگین 24 تا 25 میلیون نفر مودی مالیاتی در كشور داریم.

معاون وزیر اموراقتصادی ودارایی تصریح كرد: البته از آنجایی كه پایه مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات بر مصرف است، تمام ایرانی ها مودی مالیاتی محسوب می شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینكه این پایه مالیاتی بر اساس مصرف است، از فردی كه درآمد او زیرخط فقر قرار دارد ،‌مالیات كمتر و از فردی كه درآمدش بالای خط فقراست ، بر اساس میزان مصرف مالیات بیشتری دریافت می شود.

یادآور می شود: در سه ماه اول سال جاری 5 هزار و 727 میلیارد تومان مالیات وصول شده كه این میزان شامل 4 هزار و 470 میلیارد تومان مالیات مستقیم و یك هزار و 257 میلیون تومان مالیات غیرمستقیم است ، این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشدی معادل 13 درصد برخوردار است

همچنین پیش‌بینی می شود 85 درصد درآمدهای بودجه از درسال جاری از محل مالیات تحقق پیدا كند.

اقتصام** 9141 **1561**

سرخط اخبار اقتصاد