۱۸ تیر ۱۳۹۱، ۱۶:۰۸
کد خبر: 80219576
T T
۰ نفر
رييس كميسيون اروپا خواستار از سرگيري مذاكرات سازش شد

تهران - خوزه مانوئل باروسو رييس كميسيون اروپا روز يكشنبه ضمن درخواست براي از سرگيري مذاكرات سازش بين رژيم صهيونيستي و تشكيلات خودگردان فلسطين، هشدار داد كه اين روند نبايد به واسطه قيام هاي عربي مختل شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از رام الله، باروسو پس از گفت و گو با سلام فیاض نخست وزیر تشكیلات خودگردان فلسطین در نخستین روز از سفری كه دیدار از كرانه باختری و سرزمین های اشغالی را در بر می گیرد، اظهار داشت: این تغییر مهمی كه ما شاهد رویداد آن در سراسر جهان عرب هستیم، باید محرك از سرگیری مذاكرات باشد نه اینكه مانع آن شود.

مذاكرات مستقیم بین تل آویو و فلسطینی ها از اواخر سپتامبر 2010 متوقف شده و تلاش های گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه متشكل از اتحادیه اروپا، سازمان ملل، آمریكا و روسیه موفقیت چندانی را در بر نداشته است.

در همین حال باروسو گفت اتحادیه اروپا حل و فصل این اختلافات را یك 'اولویت راهبردی' تلقی می كند و به تلاش ها برای یافتن راهی به منظور بازگرداندن دو طرف به میز مذاكره ادامه خواهد داد.

وی افرود: در این بین این مساله حائز اهمیت است كه دو طرف به نحوی عمل نكنند كه امكان عملی راهكار دو كشور را تضعیف سازد.

وی افزود: این مساله نگران كننده است كه ما شاهد رشد مستمر شهرك سازی در كرانه باختری و از جمله شرق قدس هستیم.

باروسو كه قرار است امروز با محمود عباس رییس تشكیلات خودگردان فلسطین در شهر رام الله در كرانه باختری دیدار كند، از روند آشتی بین جنبش فتح به رهبری عباس و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین 'حماس ' حمایت كرد.

وی همچنین روز دوشنبه با مقامات رژیم صهیونیستی از جمله بنیامین نتانیاهو و شیمون پرژ نخست وزیر و رییس رژیم صهیونیستی دیدار و گفت و گو می كند.

مترجمام**9109 ** 1506
۰ نفر

سرخط اخبار جهان