محور كليدي مذاكرات مسكو پايبندي به توافق هاي استانبول 2 است

رم - سفير جمهوري اسلامي ايران در ايتاليا گفت: محور كليدي مذاكرات گروه 1+5 با تهران در مسكو، پايبندي به توافق هاي استانبول 2 است.

به گزارش ایرنا، 'سید محمد علی حسینی' در نشست خبری با رسانه های دیداری و شنیداری ایتالیا كه شب گذشته در شهر رم برگزار شد، مواضع جمهوری اسلامی ایران پیرامون مهمترین موضوعات در عرصه های مختلف سیاست خارجی، اقتصادی و همچنین مسائل مهم منطقه ای از جمله سوریه و بحرین را تشریح كرد.

** نشست مسكو یك فرصت برای توافق راهبردی

در این نشست خبری كه بصورت پرسش و پاسخ برگزار شد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم، مذاكرات مسكو را ادامه روند توافقات بعمل آمده در مذاكرات استانبول 2 ارزیابی كرد.

حسینی با اشاره به تماس تلفنی اخیر 'كاترین اشتون ' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، گفت: طرفین ابراز امیدواری كردند در مسكو بتوانند براساس پیشنهادهای پنج گانه جمهوری اسلامی ایران و پیشنهادهای گروه 1+5 به نقاط مشترك دست یابند.

وی نشست مسكو را یك فرصت برای حصول توافق راهبردی ارزیابی كرد و افزود: اگر اراده جدی برای برداشتن گام های عملی از سوی مذاكره كنندگان گروه 1+5 وجود داشته باشد، مذاكرات مسكو ظرفیت خوبی است كه می تواند ثمرات ملموسی برای طرفین به همراه داشته باشد.

حسینی با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حرام بودن تولید، كاربرد و انباشت سلاح هسته ای، نظرات صریح و روشن معظم له را به عنوان یك گام مثبت از سوی جمهوری اسلامی ایران در مسیر گفتگوها برشمرد و گفت: متقابلا انتظار داریم طرف مقابل هم بر حق غنی سازی اورانیوم براساس آنچه در معاهده 'ان پی تی 'برای تمامی اعضا در نظر گرفته شده است، برای كشورمان تاكید نماید. این اقدام می تواند گامی سازنده خوبی برای ادامه گفتگوها باشد.** مداخله نظامی در سوریه انفجار آمیز است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سووال خبرنگاران پیرامون تحولات منطقه خاورمیانه بویژه سوریه و بحرین، سیاستهای جمهوری اسلامی ایران در حمایت از روند اصلاحات در سوریه و طرح كوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد را تشریح كرد.

حسینی، به مداخلات برخی طرف های خارجی در سوریه اشاره كرد و گفت: متاسفانه برخی از كشورهای منطقه و قدرت های بزرگ بین المللی از مرزهای مختلف در امور سوریه دخالت می كنند و این دخالت ها موجب وخیم تر شدن شرایط و بروز ناآرامی های غیرقابل كنترل در این كشور می گردد.

وی به قدرتهای خارجی هشدار داد و تصریح كرد: وضعیت سوریه به قدری حساس است كه هرگونه مداخله نظامی خارجی می تواند انفجار عظیمی را در منطقه در پی داشته باشد.** مداخله برخی كشورها در بحرین به زیان منطقه است

حسینی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص وضعیت بحرین و روابط جمهوری اسلامی ایران با كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، روابط جمهوری اسلامی ایران با كشورهای همسایه جنوبی را خوب ارزیابی كرد و گفت :البته نسبت به برخی رویدادهای سیاسی در منطقه اختلاف نظرهایی وجود دارد.

وی با اشاره به طرح های مختلف راهبردی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه و تقویت روابط فی مابین افزود: روابط كشورهای منطقه می تواند بهتر هم باشد.

سفیر كشورمان در ایتالیا، سیاست مداخله جویانه برخی كشورهای منطقه در بحرین را ناكارآمد و به ضرر تمامی كشورهای منطقه برشمرد.

اروپام **1596 ** 1917

سرخط اخبار جهان