۲۳ خرداد ۱۳۹۱، ۱۸:۴۹
کد خبر: 80180160
T T
۰ نفر
جمع آوري عرضه دام زنده در شهر،راهي براي پيشگيري از شيوع تب كنگو كريمه

تهران - تابلوهاي مقوايي كه روي آن عبارت 'گوسفند زنده' درج شده است ، هنوز در گوشه و كنار شهر ديده مي شود، تابلوهايي كه مي تواند نشانه هاي شيوع بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان را به ما نشان دهد.

بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان انواع مختلفی دارد اما شاید در شرایط فعلی ، احتمال ابتلای افراد به تب كریمه كنگو -نوعی بیماری خونریزی دهنده- بر اثر تماس با دام یا گوشت آلوده بیش از سایر بیماری ها باشد.

طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از ابتدای سال جاری تاكنون 30 نفر به بیماری تب كریمه كنگو در مناطق شرقی كشور مبتلا شده اند كه شش نفر آنان جان خود را از دست داده اند.

متاسفانه هنوز بسیاری از مردم ترجیح می دهند گوشت مورد نیاز خود را از دست فروشان كنار خیابان یا همان محل های فروش گوسفند زنده تهیه كنند.

این درحالی است كه این دام ها بدون نظارت سازمان دامپزشكی در مكان های كاملا غیربهداشتی نگهداری می شوند بنابراین احتمال ابتلای این دام ها به انواع بیماری های انگلی افزایش می یابد.

به نظر می رسد شهرداری هنوز نتوانسته است با پدیده فروش گوسفند زنده در كنار خیابان ها یا نگهداری آن در برخی مناطق جنوبی شهر ، مقابله كند.

افرادی نیز كه این حیوانات را ذبح می كنند هیچگونه وسایل حفاظت فردی برای پیشگیری از ابتلای احتمالی به انواع بیماری های مشترك انسان و حیوان در اختیار ندارند.

این دام ها به گونه ای كاملا غیربهداشتی ذبح می شوند، ذبحی كه خطر ابتلا به بیماری كشنده تب كریمه كنگو را به دنبال دارد.

طبق اعلام مسوولان وزارت بهداشت، بیش از 90 درصد موارد انتقال بیماری تب كریمه كنگو از حیوان هنگام ذبح بوده است.

از سوی دیگر هرچند امكان آن كم است اما مردم با خوردن گوشت های آلوده نیز ممكن است به انواع بیماری های خطرناك مشترك دام و انسان مبتلا شوند.

حتی فراورده های لبنی حاصل از این دام ها نیز می تواند انسان را به بیماری های مختلفی مبتلا كند.

بیماری های عفونی مانند تب مالت، سیاه زخم، سل كه از شیر و گوسفند آلوده به انسان منتقل می شود، از جمله این بیماری ها است.

به مخاطره افتادن بهداشت عمومی محل نگهداری دام نیز می تواند سلامت ساكنان آن منطقه را تهدید كند.

مكان های نگهداری دام باید زیر نظر دامپزشكی باشد تا دام ها از سموم لازم برای از بین بردن كنه ها استفاده كنند، كنه هایی كه مخزن ویروس تب كریمه كنگو به شمار می روند.

اما برخی از مردم با خرید 'گوسفند زنده' بسیاری از الزامات بهداشتی را نادیده می گیرند و جان خود و خانواده خود را با مخاطره روبرو می سازند.

'محمدرضا شیرزادی' رییس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ضمن تاكید بر خودداری مردم از خرید گوسفند زنده به خبرنگار ایرنا می گوید: افراد به ویژه باید از ذبح دام زنده خودداری كنند.

وی از مردم خواست گوشت هایی را تهیه كنند كه دارای مهر سازمان دامپزشكی باشد و مردم نباید به صرف اینكه دام ظاهری سالم دارد آن را خرید كنند چراكه بطور مثال بیماری تب كریمه كنگو در دام، علامت بالینی ظاهری ندارد.

رییس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، تاكید می كند ذبح دام حتما باید داخل كشتارگاه های معتبر، انجام شود درغیراینصورت احتمال ابتلای افراد به انواع بیماری های خطرناك مشترك دام و انسان وجود دارد.

اجتمام**9185 ** 1569
۰ نفر

سرخط اخبار جامعه