۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱، ۲۰:۴۶
کد خبر: 80141016
T T
۰ نفر
فعالان مدني انگليس تهديدات و تحريم هاي غرب عليه ايران را محكوم كردند

لندن - صدها نفر از فعالان مدني انگليس عصر شنبه با برگزاري تجمعي در مقابل سفارت آمريكا در لندن تهديدات و تحريم هاي غرب عليه جمهوري اسلامي ايران و 'جنايات ناتو' در نقاط مختلف جهان را محكوم كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شركت كنندگان در این تجمع كه در آستانه اجلاس سران ناتو در شیكاگو، برگزار شد، تجاوزات آمریكا و متحدانش به عراق، افغانستان و لیبی و حملات هواپیماهای بدون سرنشین به یمن و پاكستان را بشدت محكوم كردند و تاكید نمودند كه مردم جهان و مالیات دهندگان در كشورهای غربی مخالف سیاست های جنگ طلبانه ناتو هستند.

آنان شعار می دادند؛ آزادی و عدالت برای همه، كشتار مردم غیرنظامی را متوقف كنید، نیروهای نظامی را از افغانستان خارج كنید، پایگاه های نظامی آمریكا در انگلیس باید تعطیل شود، ما مخالف حضور انگلیس در ناتو هستیم و ...

شركت كنندگان در این تجمع همچنین پلاكاردهای متعددی در دست داشتند كه بر روی برخی از آنها نوشته شده بود؛ به ایران حمله نكنید، به اشغال افغانستان پایان دهید، دست از سر سوریه بردارید، صلح جهانی - عدالت جهانی، گوانتانامو را تعطیل كنید، به جای افزایش بودجه نظامی، بودجه رفاهی را افزایش دهید، خونریزی برای نفت كافی است و ...

تعدادی از شخصیت های سیاسی و رهبران تشكل های صلح طلب و ضدجنگ از جمله 'جرمی كوربین' نماینده پارلمان انگلیس، مراد قریشی عضو شورای شهر لندن، كیت هادسون رییس سازمان مبارزه برای خلع سلاح هسته ای(سی ان دی)، عباس عدالت رییس سازمان غیردولتی مبارزه با تحریم و مداخله نظامی در ایران (كاسمی)، اندرو ماری از رهبران كنگره اتحادیه های صنفی انگلیس، لیندزی جرمن معاون ائتلاف بزرگ ضدجنگ انگلیس، سارا كولبوران مدیر سازمان همبستگی با فلسطین، محمد صدیق از تشكل موسوم به 'عدالت برای بحرین' و 'میترا قیوم' از تشكل 'افغان های طرفدار صلح' در این تجمع سخنرانی كردند.

محور اصلی سخنرانی ها مخالفت با سیاست های جنگ طلبانه ناتو، تاكید بر ضرورت خروج فوری نیروهای خارجی از افغانستان، محكومیت تحریم ها و تهدیدات غرب و رژیم صهیونیستی علیه ایران، مخالفت با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی سوریه و تاكید بر ضروت خلع سلاح فوری رژیم اشغالگر قدس و حمایت از مبارزات مردم مظلوم فلسطین بود.

سخنرانان تاكید كردند كه مخالف هرگونه ماجراجویی جدید در منطقه خاورمیانه هستند و اعتراضات مدنی خود را علیه سیاست های نظامی گرایانه ناتو ادامه خواهند داد.

آنان همچنین دولت های غربی را در برخورد با انقلاب های اخیر در جهان عرب و همچنین موضوع هسته ای به دورویی و پیروی از معیارهای دوگانه متهم كردند و گفتند: نمونه این دورویی ها را می توان در برخورد غرب با تحولات سوریه و بحرین و همچنین فعالیت های هسته ای ایران و رژیم اسراییل، به روشنی مشاهده كرد.

'جرمی كوربین' از نمایندگان حزب كارگر در پارلمان انگلیس در حاشیه این تجمع به خبرنگار ایرنا گفت: ما در مقابل سفارت آمریكا جمع شده ایم تا این پیام صریح را به گوش مقامات آمریكایی برسانیم كه مردم انگلیس مخالف جنگ و تجاوز به كشورهای دیگر هستند.

وی افزود: ما همچنین مخالف تحریم و تهدید نظامی ایران هستیم و معتقدیم كه این گونه تهدیدات ثبات و امنیت منطقه را بیش از پیش به خطر می اندازد.

وی تاكید كرد: مردم انگلیس خواهان بازگشت فوری سربازان شان از افغانستان هستند و همانگونه كه تجربه 10 سال گذشته نشان داده است، وضعیت افغانستان نه تنها با حضور نیروهای اشغالگر بهبود نیافته بلكه روز به روز هم بدتر می شود.

ائتلاف بزرگ ضدجنگ انگلیس، سازمان غیردولتی مبارزه برای خلع سلاح هسته ای(سی ان دی) و چندین تشكل صلح طلب انگلیس از حامیان اصلی تجمع امروز در مقابل سفارت آمریكا بودند.

یك سخنگوی 'ائتلاف جنگ را متوقف كنید' به خبرنگار ایرنا گفت: مردم انگلیس همچون مردم سایر كشورهای جهان مخالف جنگ و خشونت هستند و به همین دلیل امروز در مقابل سفارت آمریكا تجمع كردند تا اعتراض خود را به سیاست های جنگ طلبانه واشنگتن و ناتو اعلام كنند.

وی افزود: شعار اصلی این تجمع 'نه به ناتو' بود و ما از طریق این تجمع پیام روشنی را برای سران ناتو كه قرار است روز یكشنبه در شیكاگوی آمریكا تشكیل جلسه بدهند، فرستادیم؛ 'جنگ و تجاوز را متوقف كنید.'

'پیام ما این است كه نیروهای نظامی اشغالگر را فورا از افغانستان خارج كنید و دست از مداخله در امور داخلی كشورهای دیگر بردارید... به جای صرف میلیاردها دلار از پول مالیات دهندگان در راه جنگ و تجاوز، به مشكلات اقتصادی مردم رسیدگی كنید.'

این سخنگوی ائتلاف بزرگ ضدجنگ انگلیس اظهارداشت: پیام دیگر ما برای آمریكا و سران ناتو این است كه دست از تحریم و تهدید ایران بردارید، ما مخالف آغاز جنگ دیگری در منطقه خاورمیانه هستیم.

سخنگوی ائتلاف ضدجنگ انگلیس گفت: بیش از 10 سال از آغاز جنگ افغانستان گذشته است و هزاران نفر از مردم غیرنظامی كشته شده اند ولی نه تنها بهبودی در وضعیت آن كشور حاصل نشده، بلكه این روزها بی ثباتی و ناامنی در افغانستان رو به افزایش است.

وی افزود: از نظر ما حضور نیروهای اشغالگر خارجی نه تنها راه حل مشكلات افغانستان نیست، بلكه این حضور عامل اصلی بی ثباتی و ناامنی در آن كشور به شمار می رود.

وی اظهارداشت: حدود 415 نظامی انگلیسی در افغانستان كشته شده اند و اكثر مردم این كشور خواهان بازگشت فوری سربازان شان به خانه هستند ولی متاسفانه دولت همچنان اصرار دارد كه بر اساس دستور العمل ناتو تا پایان سال 2014 نظامیان انگلیسی را در افغانستان نگه دارد.

اروپام**345