بلگراد- سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در گفت و گو با شبكه سياسي تلويزيون دولتي صربستان، گفت: بهره مندي از فنآوري هسته اي براي مصارف صلح آميز بر اساس معاهده 'ان پي تي' حق مسلم جمهوري اسلامي ايران است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، 'رامین مهمانپرست' در سفر به منطقه بالكان در این گفت و گوی تلویزیونی به تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران پرداخت و با اشاره به مذاكرات گروه 1+5 در استانبول، افزود: ملت ایران حاضر نیست كه به خاطر تحریم های غرب از حقوق مسلم خود دست بردارد.

وی تاكید كرد: ایران سیاست همكاری و مذاكرات را برای حل و فصل مسائل و مشكلات مناسب می داند و از حقوق خود با اقتدار كامل دفاع و آماده مذاكره و همكاری است.

وی ضمن تشریح مواضع صلح آمیز كشورمان در خاورمیانه و خلیج فارس و رابطه خوب تهران با تمامی كشورهای منطقه، اظهار داشت: مردم ایران دیگر حاضر نیستند زیر سلطه كسی باشند و در تمامی تحولات كشور از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی حضوری فعال دارند.

مهمانپرست، روابط صربستان و ایران در عرصه های مختلف را خوب توصیف كرد و بر ارتقاء این روابط به ویژه در زمینه همكاری های اقتصادی تاكید كرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان در این راستا برای بالا بردن سطح همكاری های صربستان و جمهوری اسلامی ایران در زمینه های تجاری و اقتصادی، امضای توافقنامه برای همكاری های بانكداری بین دو كشور را مهم دانست و همچنین برقراری پرواز مستقیم بین تهران و بلگراد را از جمله اقدام های اساسی در گسترش همكاری های اقتصادی طرفین برشمرد.

مهمانپرست كه در صدر هیاتی از رسانه های جمعی كشورمان به صربستان سفر كرده بود در طی اقامت خود در بلگراد با رییس كمیسیون مشترك اقتصادی صربستان و ایران، رییس بخش دیپلماسی عمومی، قائم مقام وزیر امور خارجه، وزیر فرهنگ و مسئولین رسانه های جمعی صربستان پیرامون گسترش روابط و همكاری های همه جانبه دو كشور دیدار و گفت و گو كرد.

اروپام**2061** 3404

سرخط اخبار جهان