۲ فروردین ۱۳۹۱، ۱۴:۰۳
کد خبر: 80047572
T T
۰ نفر

استاد'سيدجلال ذالفنون'در خانه ابدي آرام گرفت

۲ فروردین ۱۳۹۱، ۱۴:۰۳
کد خبر: 80047572

كرج- پيكرمرحوم 'سيد جلال ذوالفنون' استاد صاحب نام موسيقي سنتي و نوازنده سه تار ايراني روزچهارشنبه در آييني ويژه در قطعه هنرمندان امام زاده طاهر(ع) كرج به خاك سپرده شد.

به گزارش ایرنا، در آیین خاكسپاری پیكر مرحوم استاد دالفنون تعداد زیادی از هنرمندان، مردم و مسوولان استان البرز حضور داشتند.

'سهیل محمودی ' از شاعران و ادیبان كشور در آیین گفت: این استاد برجسته به تربیت و پرورش شاگردان زیادی ازجمله علی قورچیان در كشور همت گماشت.

وی افزود: استادذالفنون شخصیتی ساده زیست و وارسته بود و در آثار هنری خود به اشعارشاعران تاریخی ایران زمین از جمله حافظ توجه ویژه داشت.

محمودی گفت: همچنین این استاد موسیقی ایران بین ادبیات و موسیقی ارتباط مناسبی برقراركرد.

استاد سیدجلال ذالفنون بعدازظهر روز یكشنبه هفته جاری در سن 74 سالگی به علت نارسایی قلبی دارفانی را وداع گفت.

پیكر این استاد صاحب نام امروز با حضور شمار زیادی از هنرمندان و مسوولان درمقابل تالار وحدت تهران تشیع شد.

سیدجلال ذوالفنون در20 اسفندماه سال 1316 در آباده استان فارس متولد شد و از كودكی زخمه‌های تار پدر و نغمه‌های ویلن برادر، نوازشگر گوشش بود.

وی از همان كودكی علاقه فراوانی به ساز سه تار داشت و پس از ادامه تحصیل در هنرستان موسیقی ملی در كنار سازهای تار و ویلن به تكمیل ساز سه تار پرداخت.

ذوالفنون پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تهران به مركز حفظ و اشاعه موسیقی رفت و در كنار تدریس به آموزش موسیقی مشغول شد.

وی در پرورش هنر موسیقی ایران تاثیر به سزایی داشت و در نواختن سه تار از شیوه‌ای جذاب و سبك خاصی استفاده كرد.

هم‌زمان با تأسیس رشته موسیقی در دانشكده هنرهای زیبا، به آنجا راه یافت؛ آشنایی با شخصیت‌های موسیقی ملی ایران از جمله نورعلیخان برومند و داریوش صفوت، شناخت تازه‌ای از موسیقی اصیل ایران و امكانات وسیع سه‌تار برای وی به ارمغان آورد و از سال 1346 فعالیت خود را روی سه تار متمركز كرد.

وی از روش‌های اساتیدی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و همچنین راهنمایی‌های احمد عبادی بهره برد و پس از پایان دوره دانشكده در مركز حفظ و اشاعه موسیقی ملی به تدریس سه‌تار مشغول شد.

جلال ذوالفنون طی سالها به تدریس و اشاعه موسیقی خود كه به عنوان مكتب ذوالفنون نام گرفت، پرداخت و توانست شاگردان زیادی را در عرصه موسیقی ردیف دستگاهی تربیت كند.ك/2

691/2818
۰ نفر