۱۶ اسفند ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 7999185
T T
۰ نفر

روزنامه المصریون خبر داد

۱۶ اسفند ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 7999185
روزنامه المصریون خبر داد مذاکرات محرمانه برای تبعید قذافی به صربستان یا ابوظبی در جریان است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/16 سیاسی.تبعید قذافی.صربستان.المصریون تهران- به گفته مخالفان رژیم لیبی، مذاکرات محرمانه برای ترتیب دادن تبعید معمر قذافی دیکتاتور لیبی به صربستان یا ابوظبی در جریان است.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، روزنامه المصریون روز دوشنبه در این باره نوشت: مذکرات محرمانه بین معمر قذافی و واشنگتن با مشارکت برخی کشورهای دیگر مانند آلمان، انگلیس و فرانسه برای تبعید او این روزها افزایش یافته است.
بر خلاف پیش بینی بسیاری از تحلیلگران، قذافی پس از دستگیری در قلعه خود در باب العزیزیه کشته نخواهد شد و خودکشی نیز نخواهد کرد بلکه تبعید می شود.
اکنون سران مخالف لیبی در دوحه تجمع کرده اند شهری که به بزرگترین تجمع گروههای مخالف لیبی تبدیل شده است و آماده فروپاشی نظام و در نتیجه فراهم شدن امکان بازگشت به کشورشان هستند.
به نوشته المصریون ، یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود گفت که هدف از مذاکرات کنونی، اعطای برخی تضمین ها به قذافی و خانواده او و نیز معاونان نزدیک به او در خصوص تبعید به صربستان - که دولت آن از این موضوع استقبال کرده - و یا ابوظبی است.
این منبع گفت که عبدالرحمان شلقم وزیر خارجه پیشین لیبی و ابوزید عمر دورده رئیس اطلاعات خارجی لیبی این مذاکرات را اداره می کنند.
بنابر اعلام این منبع آگاه، گزینه حمله هوایی به لیبی یکی از گزینه هایی بود که در مرحله قبلی مطرح شد اما آمریکایی ها در برابر پافشاری بیشتر مخالفان لیبی در داخل و خارج مبنی بر اینکه نباید انقلاب مردمی با دخالت بیگانگان همراه شود از آن صرف نظر کردند.
یک فرد آگاه دیگر از مخالفان لیبی نیز تاکید کرد که آمریکایی ها و غربی ها به طور کلی با اینکه به قذافی تضمین داده شود که عبدالله سنوسی رئیس سازمان اطلاعات لیبی تحت پیگرد قضائی قرار نمی گیرد مخالفت کردند.
و دلیل آن را جنایت هایی او و در راس آن اعدام یک هزار و 200 نفر از مخالفان در زندان ابوسلیم در نزدیکی طرابلس در سال 1996 عنوان کردند.
در این میان سنوسی که می کوشد از قربانی شدن خود جلوگیری کند در شهر سرت واقع در شرق و نیز سبها در جنوب لیبی یعنی مرکز استقرار قبیله المقارحه که به آن تعلق دارد به تکاپو افتاده است و در صدد جنایت علیه مخالفان قذافی است تا به این ترتیب پرونده جنایی اش را سنگین و خروجش را از لیبی به تبعید گاه دشوار سازد.
اما قبیله المقارحه از سنوسی دوری جسته و حاضر به برعهده گرفتن جنایت های او نیست. به هر حال پیش از توافق در مورد خروج قذافی و خانواده اش از کشور ، امکان درگیری سنوسی با وی بعید نیست.
صویر1609**1110** شماره 073 ساعت 12:15 تمام
۰ نفر