۱۷ فروردین ۱۳۹۰، ۰:۰۱
کد خبر: 7902644
T T
۰ نفر
اختصاصی/ تداوم نارضایتی حاکمان عجمان، راس الخیمه و ام القیوین ؟ امارات ؟ سایه فروپاشی در پشت ویترین تجملات ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/17 سیاسی.امارات.جدایی طلبی تهران - از سال 1971 که امارات به عنوان یک کشور از بخش های مختلفی تشکیل شد، همواره با خطر انحلال دست و پنجه نرم کرده، ولی در سال های اخیر زمزمه های فروپاشی و جدایی در بین امارت های تشکیل دهنده آن افزایش یافته است .
شیخ راشد آل نهیان هنگامی که موافقت انگلیس در زمانی که قصد خروج نیروهای نظامی خود را از منطقه داشت، برای اتحاد امارت های کوچک جنوب خلیج فارس جلب کرد، به خوبی آگاهی داشت که این اتحاد با کمک استعمارگر پیر میسر شده است.
تحت فشار انگلیس در سال 1971 شش امارت کوچک ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، ام القیوین و فجیره به هم پیوستند و اتحادیه امارات را شکل دادند.
یک سال پس از این اتحاد، راس الخیمه با شرایطی به امارات پیوست ولی از همان آغاز، پیوستن این امارت با اما و اگرهایی همراه شد.
** پشیمانی حاکم راس الخیمه از پیوستن به اتحادیه امارات شیخ صقر بن محمد القاسمی که بیش از 60 سال حاکم راس الخیمه بود، بارها در محافل خصوصی از پیوستن به اتحادیه امارات ابراز پشیمانی کرده بود.
وی که با اختلافات فرزندان خود نیز در داخل خانواده قاسمی مواجه شد، در سال 2003 مجبور به برکناری شیخ خالد فرزند ارشد و گماردن شیخ سعود به ولیعهدی و جانشینی خود شد.
شیخ خالد که تنها مقام اماراتی بود که با حمله نظامی آمریکا به عراق مخالفت می کرد، تظاهراتی در اعتراض به این حمله در راس الخیمه به راه انداخت. در واکنش به این اقدامات، دولت مرکزی امارات در ابوظبی فشار را برای برکناری شیخ خالد از جانشینی شیخ صقر آغاز کرد و بالاخره با توافق حاکم وقت راس الخیمه، خالد برکنار و شیخ سعود فرزند سوم شیخ صقر جانشین پدر شد.
با مرگ شیخ صقر در سال گذشته بار دیگر شعله های اختلاف در خانواده القاسمی در راس الخیمه بالا گرفت و شیخ خالد در لندن ادعای جانشینی پدرش را مطرح کرد.
با این حال، شورای اتحادیه امارات از شیخ سعود به عنوان جانشین حاکم متوفی راس الخیمه حمایت کرده و جایگاه وی را در این امارت مستحکم کرد.
اما این حمایت نیز نتوانست از مخالفت شیخ سعود با حضور در اتحادیه امارات جلوگیری کند و زمزمه های جدایی راس الخیمه از اتحادیه امارات توسط حاکم جدید این امارت بارها مطرح شده است.
** همراهی امارت های دبی و شارجه با ساز جدایی راس الخیمه البته زمزمه های جدایی از اتحادیه امارات تنها از سوی حاکمان راس الخیمه بیان نمی شود، بلکه امارت های دبی و شارجه نیز بارها حضور در این اتحادیه را همراه با نفعی برای مردم خود ندانسته اند.
هنگامی که شیخ راشد در سال 2004 درگذشت، مرگ وی چهار روز دیرتر اعلام شد، زیرا این نگرانی وجود داشت که با مرگ شیخ راشد، اتحادیه امارات نیز از هم بگسلد.
کارشناسان آگاه به مساله امارات پیش از مرگ شیخ راشد پیش بینی کرده بودند که در صورت وقوع این حادثه، سایر امارت ها دیگر حاضر به ادامه اتحاد با ابوظبی نباشند.
پیش بینی کارشناسان در سال 2004 و هنگام مرگ بنیانگذار امارات به تحقق پیوست و در این سال حاکمان امارت های مختلف کشور امارات این اتحادیه را پایان یافته تلقی کرده و دیگر حاضر به ادامه حضور در زیر چتر ابوظبی نبودند.
** ورود آمریکا و انگلیس برای جلوگیری از تجزیه اتحادیه امارات با این حال، دولت های انگلیس و آمریکا با اعزام نمایندگانی به امارات و فشار بر حاکمان امارت های این کشور، این مساله را تلویحا یادآوری کردند که اتحاد آنها تنها به خواسته حاکمان امارت های مختلف امارات نبوده، بلکه مصالح استعمارگران این اتحادیه را شکل داده است.
در آغاز شکل گیری اتحادیه امارات، ظاهرا استقلال امارت های مختلف حفظ شده و آنان در مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود مختار بوده و تنها در سیاست خارجی و تشکیل ارتش تابع دولت مرکزی بودند.
استقلال امارت های مختلف موجب شده تا هر یک از این امارت ها راه جداگانه ای در توسعه اقتصادی و اجتماعی در پیش بگیرند که این شرایط بر دامنه اختلافات آنان افزوده است.
** انحصار درآمد منابع نفت و گاز در ابوظبی و سر بی کلاه سایر امارت ها امارت ابوظبی با بهره گیری از درآمدهای سرشار نفتی توانسته امکانات اجتماعی و رفاهی گسترده ای برای شهروندان خود فراهم کند و طرحهای اقتصادی به اجرا بگذارد.
این امارت درآمد نفت را انحصاری کرده و دیگر امارت ها را از آن محروم کرده است.
البته تمامی منابع نفت و گاز امارات در امارت ابوظبی کشف شده و سایر امارت ها به استثنا شارجه که دارای اندکی منابع گازی در ساحل خود است، از ذخایر زیر زمینی بی بهره هستند.
امارت دبی نیز با استفاده از طرحهای گسترده اقتصادی و جذب سرمایه گذاری خارجی توانست در دو دهه اخیر راه خود را از دیگر امارت های کشور امارت جدا کند و همپای ابوظبی و در برخی موارد جلوتر از این امارت، در راه رفاه اجتماعی و اقتصادی گام بردارد.
شارجه نیز با بهره گیری از ذخایر اندک گاز خود و صادرات آن به دیگر امارت های کشور امارات منبع درآمدی برای اجرای طرحهای توسعه خود داشته و گام هایی در این راه برداشته است.
دیگر امارت های کشور امارات از جمله عجمان، راس الخیمه، فجیره و ام القیوین همچنان در فقر بسر می برند و جوانان آنها برای کاریابی به سه امارات دبی، شارجه و ابوظبی مهاجرت می کنند.
** عجمان، راس الخیمه، فجیره و ام القیوین آماده جدایی از اتحادیه امارات این شرایط موجب شده تا حاکمان امارت های عجمان، راس الخیمه، فجیره و ام القیوین، حضور در اتحادیه امارات را بدون هر گونه نفع اقتصادی و اجتماعی برای خود بدانند.
با شروع تحولات سیاسی در منطقه و برپایی تظاهرات آزادیخواهانه در کشورها منطقه برخی تحرکات نیز در امارت های راس الیخمه و ام القیوین نیز بروز کرد.
این تحرکات با دستگیری عوامل اصلی اعتراضات در راس الخیمه و خورفکان ظاهرا سرکوب شده است.
** وقتی ترس از تجزیه دولت مرکزی را به یاد امارت های فقیر می اندازد با شروع تحرکات سیاسی در این امارت ها، دولت مرکزی امارات به فکر چاره جویی و بررسی مسایل امارت های مختلف کشور امارات افتاد.
شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رییس حکومت امارات در یک اقدام بی سابقه شیخ محمد بن زاید آل نهیان برادر ناتنی و ولیعهد خود را برای بررسی مشکلات امارت های شمالی کشور امارات اعزام کرده و وی نیز ملاقات هایی با حاکمان عجمان، راس الخیمه، فجیره و ام القیوین انجام داد.
یک منبع آگاه در ارتباط با این ملاقات ها تایید کرد: در دیدار شیخ محمد بن زاید با شیخ سعود حاکم راس الخیمه، مسایلی در مورد جدایی این امارت از کشور امارات مطرح شده است.
وی که خواست نامش فاش نشود، گفت: حاکم راس الخیمه تاکید کرده که حضور در اتحادیه هیچ نفعی برای شهروندان این امارت نداشته و لزوم ادامه همکاری با ابوظبی برای آنان احساس نمی شود.
گفته می شود که حاکمان عجمان و ام القیوین نیز مطالب مشابهی به شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و حاکم آینده امارات عنوان کرده اند.
در این میان دبی نیز از گذشته تمایلات جدایی خواهانه خود را پنهان نکرده و همواره بر لزوم استقلال این امارت به عنوان دولت شهری در جامعه جهانی تاکید داشته است.
امارت دبی با شروع بحران اقتصادی در سه سال پیش و مشکلات عدیده ای که در پرداخت بدهی های خارجی با آن مواجه بود، بارها از ابوظبی تقاضای کمک کرد که این کمک ها چندان با پاسخ مثبت همراه نشد.
با این حال، ابوظبی در چند مرحله و تحت شرایط خاصی که منجر به امتیاز دهی گسترده امارت دبی به دولت مرکزی بود و استقلال این امارت را محدود می کرد ، به دبی کمک هایی ارایه کرده است.
تحولات اخیر منطقه موجب شد تا رییس حکومت امارات بلافاصله اقدام به برخی اصلاحات در نظام حکومتی این کشور کند.
** تدابیر دولت مرکزی برای فروکش کردن اعتراض ها در اولین مرحله، شیخ خلیفه دستور داد تا اعتباری یک میلیارد و 600 میلیون دلاری برای بهبود وضعیت آب و برق امارت های شمالی که در فقر مطلق بسر می برند، اختصاص یابد.
همچنین بودجه دولتی که پیشتر تنها اعتبارات آن مختص امارت ابوظبی بود به دستور رییس حکومت امارات به تمامی امارت های این کشور اختصاص یافت.
از سوی دیگر تشکیل مجلس شورا با انتخاب نمایندگان آن از سوی شهروندان اماراتی در سال جاری نیز در دستور کار دولت امارات قرار گرفت تا به این شکل مشارکت دیگر امارت ها را در دستگاه حکومت افزایش یابد.
در این شرایط آگاهان آشنا به مسایل امارات معتقدند که تا هنگام حیات شیخ خلیفه تمایلات استقلال طلبانه امارت های مختلف امارات ممکن است تا حدودی مسکوت باقی بماند.
** نگرانی حاکمان امارت ها از قدرت گرفتن شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی ناظران تاکید می کنند، با توجه به جاه طلبی های شیخ محمد بن زاید و تفکرات توسعه طلبانه وی که هم اکنون نیز مشکلاتی برای دولت امارات به وجود آورده، حضور وی در راس قدرت در امارات مسلما بر دامنه اختلافات در این کشور خواهد افزود.
یک منبع آگاه گفت، ولیعهد دبی نیز در چندین مجلس خصوصی، جدایی از امارات را از برنامه های آینده خود عنوان کرده است.
در عین حال، شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی بارها تاکید کرده که سایر امارت های کشور امارات نیازی به ولیعهد و جانشین ندارند و این مقام فقط به ابوظبی که مرکز این کشور است، اختصاص دارد.
این زمزمه ها موجب شده تا دیگر امارت ها حضور شیخ محمد بن زاید در راس حکومت امارات را نقطه شروع درگیری ها و سرکوب ها قلمداد کنند.
به همین دلیل برخی از امارت های کشور امارات از جمله راس الخیمه و دبی از شماره 188 ساعت 18:10 تمام
۰ نفر