۱۳ آبان ۱۳۸۶، ۰:۰۱
کد خبر: 6609473
T T
۰ نفر
یک شهرساز: رشد هزینه های جانبی سبب افزایش قیمت واحدهای مسکونی شده است .....................................................................
تهران،خبرگزاری جمهوری اسلامی 13/08/86 داخلی.اقتصادی.مسکن.
یک مهندس شهرساز معتقد است: رشد هزینه های جانبی نظیر ماشین آلات، مصالح ساختمانی و دستمزد کارگران سبب افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی و مانع از تحقق ارزان سازی می شود.
"شاپور کیمیاقلم"روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: در زمان حاضر برای سرعت بخشیدن به ساخت و ساز مسکونی در سطح شهرها مساله صنعتی سازی به جای سنتی مورد تاکید قرار می گیرد، اما استفاده از ماشین آلات ، متخصصان مجرب، ابزار و قالبهای صنعتی، بهره گیری از جرثقیل به قیمتهای امروز بار مالی سنگینی برای ساختمان سازی به دنبال دارد.
وی افزود: شهرک اکباتان در تهران از مصادیق ساخت وساز صنعتی در کشور محسوب می شود، اما امروز رشد هزینه ها در ساخت وساز بویژه مسکونی برای مصرف کنندگان نهایی، مشکلات جدی به دنبال دارد.
کیمیاقلم یادآور شد: یک اصل اساسی دراقتصاد جهان همواره مورد توجه قرار می گیرد و آن توجیه اقتصادی هر طرح و برنامه است، در زمان حاضر سازندگان واحدهای مسکونی چنانچه در اجرای پروژه خود بهره لازم نبرند، ناگزیر از ورشکستگی هستند، زیرا شرایط بازار به آنها اجازه بقا نمی دهد.
وی گفت: سازندگان واحدهای مسکونی زمانی که نتوانند مطابق شرایط به تعهدات خود عمل کنند، ناگزیر از تغییر وضعیت هستند و این امر به سود سازنده و مصرف کننده نهایی نیست.
به اعتقاد این شهرساز، مقوله انبوه سازی در سطح شهرها باید مطابق با فرهنگ و ویژگیهای شهروندان منطبق باشد، زیرا بکارگیری شیوه های غیربومی برای جامعه ای که غنای فرهنگی دارد، جذاب نخواهد بود.
وی رشد قیمت زمین در شهرهای کشورها را به عنوان یک عامل بازدارنده برای گسترش ساخت و ساز ارزان دانست و گفت: امروز به منظور اجرای پروژه ای مشابه آنچه که در شهرک اکباتان تهران شکل گرفت، نیازمند صرف میلیاردها تومان سرمایه برای تامین وتدارک زمین است و سایر عوامل بار مالی سنگین تری را طلب می کند.
اجرای پروژه شهرک اکباتان تهران با احداث 15 هزار واحد مسکونی به شیوه صنعتی پیش از انقلاب اسلامی به اجرا درآمد.
دولت در برنامه سال جاری حوزه مسکن ساخت 5/1 میلیون واحد مسکونی و نیز تامین زمین به استعداد احداث 5/1 میلیون واحد مسکونی را هدف گذاری کرده است و انبوه سازی را به عنوان مهمترین راهکار برای اجرای برنامه مذکور مطرح ساخته است.
اقتصام/1559/1558/ شماره 021 ساعت 11:10 تمام
۰ نفر