۶ دی ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 6536316
T T
۰ نفر
غضنفری: قانون دائمی صادرات غیرنفتی موجب شکوفایی اقتصاد می شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/10/06 اقتصاد.بازرگانی.صادرات تهران - وزیر بازرگانی معتقداست: وجود یک قانون دائمی برای صادرات غیرنفتی موجب شکوفایی بیشتر حوزه صادرات و اقتصاد کشور می شود.
به گزارش ایرنا از وزارت بازرگانی، مهدی غضنفری درحاشیه آغاز به کار نمایشگاه فرش دستباف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درصورتی که امکان تصویب قانون دائمی در حمایت از صادرات غیرنفتی و فرش دستباف فراهم گردد می توان این دو حوزه را در جایگاه بهتری قرار داد.
نمایشگاه فرش دستباف از پنجم دیماه آغاز شده به مدت سه روز در محل مجلس شورای اسلامی برپا است.
در این نمایشگاه در کنار فرش های دستباف ایرانی، عکس هایی از جذابیت های بصری این هنر- صنعت نیز به نمایش درآمده است.
وزیر بازرگانی همچنین در سخنانی میزان صادرات فرش دستباف در هشت ماه امسال را 380 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم بیانگر رشد بیش از 20 درصدی صادرات فرش در این مدت است.
به گفته غضنفری ، رقم صادرات فرش دستباف در سال جاری در شرایطی که بسیاری ازکشورهای جهان با مشکل بحران اقتصادی روبرو هستند و گزارش ها نیز حاکی از کاهش تجارت و صادرات است، نشان از اثربخش بودن فعالیت های صورت گرفته دارد.
وی با اشاره به حمایت های صورت گرفته از هنر- صنعت فرش دستباف و صدور حکم جداگانه در برنامه پنجم توسعه تحقق چنین هدفی را در سایه همیاری دولت و مجلس شورای اسلامی و توجه به موضوع فرش عنوان کرد.
وزیر بازرگانی در ادامه برپایی نمایشگاهی از 45 تخته فرش نفیس دستباف در مجلس شورای اسلامی را با هدف تقدیر از نمایندگان و همدلی با دولت و فعالان اقتصادی بیان کرد و افزود: انشاالله با حمایت های بعدی از این هنر- صنعت بتوانیم آن را به جایگاه رفیع خود برسانیم.
**حمایت از فرش دستباف وی در پاسخ به پرسشی درباره حمایت از فرش دستباف در فضای هدفمندی یارانه ها عنوان کرد: بسته های حمایتی صنعتی و صنفی این گونه است که اگر اصلاح قیمت حامل های انرژی بر روی هر بنگاه تولیدی اثر گذار باشد می تواند از بسته های صنعتی یا صنفی استفاده کند.
** قیمت ملی گندم در سال آینده غضنفری همچنین درباره قیمت ملی آرد گفت: قیمت ملی برای آرد 280 تا 300 تومان است و با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد که قیمت ملی گندم در سال آینده 250 تومان باشد بنابراین به نظر می رسد تغییری درقیمت آرد در سال 90 ایجاد نشود.
وی درباره فرآیند نرخ گذاری نان نیز اظهار داشت: در کمیته ای متشکل از استانداران، اتحادیه های صنفی نانوایان و شرکت های غله قیمت نان در هراستان با در نطر گرفتن ملاحظاتی چون کیفیت یا برتری ارزش غذایی نان و به ویژه اقتصادی تعیین می شود.
**بسته حمایت از صادرات غیرنفتی وزیر بازرگانی درباره بسته حمایت از صادرات غیرنفتی که به تصویب نرسید نیز گفت: درجلساتی که با حضور رییس جمهوری در ستاد برگزار می شود قاعده کلی و معمول آن بود که بسته های تدوین شده مورد پرسش قرار گیرد و البته از طراح بسته نیز خواسته می شد تا برای درخواست های خود دلایل و اسناد بیشتری را ارائه کند که برای همه بسته های حمایتی این اتفاق رخ داد ما امیدواریم بتوانیم با شکل متفاوتی، دوباره این بسته را ارائه کنیم.
**معوقات جوایز صادراتی وزیر بازرگانی همچنین از ارائه درخواست مستقل وزارت بازرگانی برای پرداخت اعتباری جهت پرداخت معوقات صادراتی خبر داد.
اقتصام **1601** شماره 003 ساعت 09:10 تمام
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد