۱۸ مرداد ۱۳۹۰، ۰:۰۱
کد خبر: 6509056
T T
۰ نفر

با انعقاد بیش از 28 هزار قرارداد/

۱۸ مرداد ۱۳۹۰، ۰:۰۱
کد خبر: 6509056
با انعقاد بیش از 28 هزار قرارداد/ تعداد معاملات آتی سکه طلا از مرز 500 هزار قرارداد گذشت ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/05/18 اقتصاد.بورس.معاملات تهران- تعداد معاملات آتی سکه طلا در بورس کالای ایران با انعقاد بیش از 28 هزار قرارداد در هفته نخست مردادماه جاری از مرز 500 هزار قرارداد گذشت.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ( سنا)، در هفته نخست مردادماه جاری تعداد 28 هزار و 579 قرارداد سکه طلای طرح امام (ره ) به ارزش یک هزار و 386 میلیارد ریال در بورس کالای ایران منعقد شد.
براساس این گزارش، تعداد سه هزار و 951 قرارداد برای تحویل در شهریورماه ، هفت هزار و 775 قرارداد برای تحویل در آبان ماه و 16 هزار و 853 قرارداد برای تحویل در دی ماه امسال در بورس کالای ایران منعقد شده است.
معاملات قراردادهای آتی سکه طلا طرح امام (ره ) از دی ماه سال 87 آغاز شد که معاملات آن در این مدت به 503 هزار و 762 قرارداد و به ارزش 20 هزار و 680 میلیارد ریال رسیده است.
براساس این گزارش، ایده راه اندازی معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران به عنوان ابزاری برای پوشش ریسک در سال 85 مطرح شد به طوری که مسئولان این شرکت مطالعات وسیعی را در این زمینه انجام دادند.
دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی اسفندماه سال 86 به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسید تا شرایط برای راه اندازی این معماملات در بورس کالا فراهم شود.
نرم افزار فیوچرز در فاز بعدی خریداری و بومی سازی شد تا اینکه در اوایل تیرماه سال 87 نخستین قرارداد آتی بر روی فلز گران بهای طلا منعقد شد تا درهای بورس کالا بر روی سرمایه گذاران کوچک باز شود پس از آن انحصار خریداران بزرگ در این بورس شکسته شد.
بر اساس این گزارش، قرارداد آتی حالت تکامل یافته قرارداد سلف است که از طرفین قرارداد، سپرده هایی به عنوان حاشیه اطمینان گرفته می شود تا ملزم به اجرای تعهدات خود شوند.
بدین ترتیب، پس از امضای قرارداد، خریدار موظف است تا بخشی از قیمت نهایی را به صورت پیش پرداخت بپردازد و فروشنده نیز در تاریخ موعد، نسبت به تحویل تمام کالا اقدام می کند.
خریدار مابقی تعهدات خود را هم در زمان موعد نهایی پرداخت می کند. در مبادلات آتی، برخلاف نوع سلف، تنها درصدی از ارزش معامله، بسته به ماهیت کالای خریداری شده، پرداخت می شود.
در این مبادلات 5 تا 15 درصد از قیمت کالاهای خریداری شده، برای تضمین پرداخت می شود و مابقی وجه در هنگام تحویل به دست فروشنده می رسد، به این ترتیب خریدار براساس قیمت توافقی و از طریق کارگزار اقدام به خرید می کند در حالی که از انجام معامله و تحقق آن اطمینان دارد.
در راستای توسعه این ابزار مالی، مفتول مس هشت میلیمتری در اواخر شهریورماه سال 87 وارد معاملات قراردادهای آتی شد.
اما آغاز معاملات قرارداد آتی سکه طلا طرح امام خمینی (ره ) در روز پنجم آذرماه سال 1387 تحول اساسی را در این معاملات ایجاد کرد به طوریکه باعث افزایش چشمگیر معاملات قراردادهای آتی شد.
ارزش معاملات قراردادهای آتی در پایان سال 87 به حدود 40 میلیارد ریال رسید اما استقبال سرمایه گذاران به معاملات سکه طلا باعث شد تا این رقم در پایان سال 88 به هزار و 400 میلیارد ریال برسد.
روند صعودی معاملات سکه طلا در سال 89 نیز ادامه یافت به طوریکه ارزش قراردادهای آتی با ورود شمش طلای 10 انسی درپایان سال گذشته به بیش از شش هزار و 200 میلیارد ریال رسید.
اقتصام ** 9141 ** 1574 شماره 035 ساعت 13:07 تمام
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد