۳۰ مهر ۱۳۸۶، ۰:۰۱
کد خبر: 4843120
T T
۰ نفر
......................................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 30/07/86 داخلی.سیاسی.سلاحشیمیایی.
پرفسور"گرهارد فرایلینگر"استاد و رییس سابق بخش جراحی پلاستیک دانشگاه وین گفت: رژیم صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران ، از سلاحهای متعدد شیمیایی علیه مردم و رزمندگان ایرانی استفاده کرده است.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، وی که روز دوشنبه در همایش بین المللی "بررسی پیامدهای کاربرد سلاحهای شیمیایی علیه ایران" سخن می گفت، به تجربه پزشکی خود در زمینه درمان مصدومان شیمیایی ایران در وین اشاره کرد.
این متخصص اتریشی تصریح کرد: آزمایش های پزشکی روی مصدومان ایرانی که بر اثر استفاده از سلاحهای شیمیایی عراق حادثه دیدیده بودند، نشان می داد که این بیماران علاوه بر گاز خردل، از طریق دیگر گازهای شیمیایی نظیر سولفورید و گوگرد نیز دچار مسمومیت شده اند.
وی با بیان اینکه هیچ کس انتظار ندارد که مصدومان شیمیایی به حالت عادی بازگردند، گفت: تلاش پزشکان برای به حداقل رساندن آثار استفاده از مواد شیمیایی بر جسم مصدومان و کاهش دردهای آنان است.
فرایلینگر، گفت: بررسی ها روی مصدومان شیمیایی ایران نشان می داد که استشمام گازهای شیمیایی موجب اثرگذاری آن بر دستگاه تنفسی و بخصوص ریه مصدومان شده بود.
وی افزود: وضعیت نخستین گروه بیماران ایرانی که به دلیل مصدومیت ناشی از سلاحهای شیمیایی در سال 1984 به وین آورده شدند، بسیار شوک برانگیز بود و پزشکان به خاطر حاد بودن وضعیت جسمانی آنان، نمی توانستند برای مدت طولانی آنان را در بیمارستان بستری کنند.
این پزشک، یادآور شد: برخی از این بیماران تا 50 درصد در اثر استشمام گازهای شیمیایی آسیب جسمی دیده بودند و برخی دیگر از آنان به طور شدید در معرض استنشاق این گازها قرار داشتند که نشان می داد این افراد به طور مداوم در معرض حملات شیمیایی قرار داشته اند.
فرایلینگر گفت: گازهای شیمیایی علاوه بر تاثیر بر پوست که موجب تیرگی پوست مصدومان و زدن تاول های شدید روی آن شده بود، بر اندام های داخلی آنان نظیر دستگاه گوارشی، ریه و کلیه ها نیز اثر گذاشته بود که این مساله پزشکان معالج را تحت تاثیر قرار داد به نوعی که آنان نمی دانستند با این وضعیت چه کار کنند.
وی یادآور شد: برخی از این مصدومان جان باختند و کالبدشکافی هایی که روی پیکر آنان با مجوز خانواده های آنان صورت گرفت، نشان داد که بسیاری از اندام های داخلی آنان بر اثر گازهای شیمیایی به طور کامل از بین رفته است.
این پزشک اتریشی در پایان خاطرنشان کرد: پزشکان تنها خواهند توانست به کمتر شدن رنج ها و دردهای مصدومان شیمیایی کمک کنند.
سیام 9139-1344 شماره 729 ساعت 17:43 تمام
۰ نفر