۲۸ مهر ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 4157454
T T
۰ نفر
..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/28 سیاسی.تظاهرات.سنا.دانش اموزان پاریس - صدها دانش آموز دبیرستانهای پاریس روز چهارشنبه در برابر مجلس سنای فرانسه که سرگرم ادامه بررسی قانون تغییر نظام بازنشستگی است تجمع کردند.
تجمع کنندگان که از پیش از ظهر در این مکان گرد آمده اند با سردادن شعار همه با هم، اعتصاب عمومی خواستار توقف بررسی قانون تغییر نظام بازنشستگی در سنا شدند.
گروههای چپ مخالف دولت برای به تاخیر انداختن تصویب این لایحه حدود 1500 اصلاحیه ارایه داده اند و گفته می شود حدود سیصد اصلاحیه هنوز بررسی نشده است و از اینرو تصویب این لایحه در سنا که پیش بینی می شد امروز یا فردا صورت گیرد دست کم تا روز شنبه به طول می انجامد.
همین گزارش حاکی است گروهی دیگر از دانش آموزان که تعداد آنها در حدود هزار نفر گزارش شده است در برابر ساختمانهای بورس پاریس و خبرگزاری فرانسه که در میدان موسوم به بورس قرار دارد دست به تجمع زده اند.
بنا بر آخرین گزارشها امروز 600 دبیرستان در فرانسه تعطیل بود. وزارت آموزش ملی فرانسه این تعداد را 178 دبیرستان اعلام کرده است.
دانش آموزان دبیرستانی فرانسه از سه شنبه گذشته بطور مستقل به موج اعتراضهای ضد سیاستهای دولت پرداختند و تجمعات سه روز اخیر آنها در شهرهای نانتر و لیون به خشونت کشیده شد و صدها تن از آنان بازداشت شدند.
به رغم این رویدادها رسانه های فرانسه تلاش می کنند با توجه به قانونی بودن اعتصاب و تظاهرات در این کشور فضای عمومی را عادی و آنچه را که رخ داده است طبیعی جلوه دهند.
در همین رابطه برخی منابع خبری حتی با استفاده از واژگانی مانند شاد فضای عمومی تظاهرات و تجمعات را غیرخشونت آمیز و سرگرم کننده تصویر می کنند.
این رسانه ها همچنین رویدادهای خشونت بار اخیر در برخی نقاط فرانسه را ناشی از اقدامات افرادی خاص و جدا از مطالبات صنفی اتحادیه ها و فشارهای سیاسی احزاب چپ قلمداد می کنند.
گفتنی است خبرها و گزارشهای روزهای اخیر از تظاهرات و تجمعات معترضان به سیاستهای دولت فرانسه حاکی بود که مطالبات مردم این کشور به برخلاف آنچه در تبلیغات دولتی فرانسه تکرار می شود، محدود به قانون بازنشستگی نیست بلکه طبقات اجتماعی و احزاب سیاسی مختلف چپ این کشور هر یک با دیدگاهها و مطالبات مخصوص به خود به خیابانها آمده اند.
اروپام.1319**270**2092** شماره 605 ساعت 17:20 تمام
۰ نفر